Popularność operacji plastycznych wciąż rośnie, a zabieg liposukcji staje się coraz bardziej rozpoznawalny i powszechny.

Istotne informacje na temat liposukcji i pytania, na które warto znać odpowiedź

Czym jest tradycyjna liposukcja?

Liposukcja, potocznie nazywana odsysaniem tłuszczu, to zabieg chirurgiczny polegający
na rozbiciu i usunięciu podskórnej (tzn. położonej tuż pod skórą) tkanki tłuszczowej w uporczywych obszarach znanych z tego, że niełatwo jest je ukształtować poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia.

Nie jest to zabieg odchudzający – ma on na celu usunięcie tkanki tłuszczowej niepodatnej na inne sposoby redukcji u ogólnie zdrowych pacjentów.

Jakie obszary można poddać liposukcji?

„Problematyczne” obszary ciała, które można poddać liposukcji to;

  • Podwójny podbródek,
  • Kark,
  • Ramiona lub przedramiona,
  • Piersi (u kobiet),
  • Zewnętrzna część ud (tzw. bryczesy),
  • Obszar pod pachami i pod biustem,
  • Brzuch,
  • Boczki,
  • Dolna część pleców,
  • Klatka piersiowa (u mężczyzn).

Obszary rzadziej poddawane zabiegowi to kostki, wewnętrzna strona ud i górna część pleców. Optymalny obszar zabiegowy różni się u każdego pacjenta, bo każdy inaczej reaguje na dietę i ćwiczenia.

Wykwalifikowany chirurg plastyczny przeprowadza z pacjentem konsultację przed zabiegiem, żeby określić obszary ciała, które można poddać zabiegowi.

Kto jest idealnym kandydatem do zabiegu?

Najlepszymi kandydatami do liposukcji są osoby zdrowe o prawidłowej lub bliskiej ich docelowej masie ciała. Idealny pacjent zmaga się z uporczywą podskórną tkanką tłuszczową, tzn. tkanką znajdującą się między mięśniami a skórą, a nie z trzewną tkanką tłuszczową, która znajduje się pod mięśniami i otacza narządy jamy brzusznej.

Przed wydaniem rekomendacji do zabiegu chirurg ocenia stan skóry potencjalnego pacjenta. Osoby z elastyczną skórą stanowią dobrych kandydatów do liposukcji, natomiast pacjenci borykający się ze zwiotczałą skórą i cellulitem przeciwnie – są narażeni na nierówną skórę z wgłębieniami.

Czy liposukcja jest zabiegiem odchudzającym? Jaka ilość tkanki tłuszczowej może zostać usunięta?

Wbrew powszechnemu przekonaniu liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym mającym na celu zmniejszenie masy ciała. Jest za to zabiegiem redukującym tkankę tłuszczową.

Ilość tkanki tłuszczowej, którą można usunąć z jednego obszaru podczas jednego zabiegu, jest uzależniona od wielu czynników, w tym od oceny stanu zdrowia pacjenta przez chirurga oraz efektów, które pacjent chciałby osiągnąć.

Jak należy się przygotować do zabiegu liposukcji?

Chirurg plastyczny przekaże pacjentowi odpowiednie instrukcje na temat postępowania
w dniach poprzedzających operację, ale generalnie najważniejszą kwestią jest zapewnić sobie wsparcie pomocnego przyjaciela lub członka rodziny, który zawiezie pacjenta na zabieg i do domu, a także pomoże w okresie rekonwalescencji.

Przed zabiegiem może wystąpić konieczność odstawienia niektórych leków, takich jak aspiryna czy preparaty rozrzedzające krew.

W niektórych przypadkach badania krwi przeprowadza się z wyprzedzeniem, żeby określić, czy pacjent jest dobrym kandydatem do narkozy. W dniu zabiegu zazwyczaj 12 godzin przed nie wolno spożywać jedzenia ani pić wody.

Jak wygląda okres rekonwalescencji?

zabieg-liposukcji-ubrania-kompresyjne
Zabieg liposukcji a odzież kompresyjna

W większości przypadków pacjent może wrócić do pracy i normalnych zajęć maksymalnie po 2–4 tygodniach. Okres rekonwalescencji i opieka pooperacyjna mogą wyglądać różnie w zależności od obszaru poddanego zabiegowi oraz ilości usuniętego tłuszczu.

Przestrzeganie zaleceń to najlepszy sposób na możliwie najkrótszą i najmniej bolesną rekonwalescencję. Po zabiegu może pojawić się dyskomfort. By przyspieszyć proces gojenia i ograniczyć ryzyko powikłań, warto wdrożyć pewne zmiany w styl życia, np. dbać o odpowiedni wypoczynek i nawodnienie, a także unikać palenia.

Najczęstsze objawy odczuwalne po zabiegu obejmują opuchliznę, zasinienie oraz tkliwość w miejscu poddanym operacji. Zespół operacyjny zaproponuje leki przeciwbólowe, które można stosować po zabiegu, a także poinformuje pacjenta o preparatach przeciwbólowych, których należy unikać.

Przez kilka tygodni po zabiegu może pojawić się konieczność zmniejszenia aktywności fizycznej, żeby nie nadwyrężać obszarów poddanych zabiegowi.

Co ważne, po zabiegowe wytyczne obejmują noszenie odzieży kompresyjnej na obszarach poddanych zabiegowi. Bielizna uciskowa przyspiesza proces gojenia tkanek podskórnych i zmniejsza obrzęk ciała.

Dodatkowo eliminuje ból, zapobiega powstawaniu krwiaków i masuje śródskórny układ limfatyczny. Odpowiedni splot włókien odzieży kompresyjnej wpływa na uciskanie tkanek i mięśni, co w konsekwencji wpływa na lepsze ukrwienie i dotlenienie.

Ciśnienie to wystarcza, aby ucisk pochodzący z włókien tkaniny rozluźnił mięśnie i tkanki, zwiększył średnicę tętnic i jednocześnie zmniejszył światło żył. Przekłada się to bezpośrednio na zwiększoną ilość tlenu docierającą do pracujących mięśni
i sprawniejszy odpływ krwi żylnej.

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu?

Tuż po liposukcji obszar poddany zabiegowi będzie opuchnięty, a skóra może być wiotka. Z tego względu na pełne efekty zabiegu trzeba czasem poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Komórki tłuszczowe usunięte podczas liposukcji zostają trwale zniszczone. Należy jednak pamiętać, że zawsze mogą powstać nowe komórki tłuszczowe, dlatego przestrzeganie zrównoważonej diety, prowadzenie zdrowego trybu życia i realizacja planu ćwiczeń mogą pomóc zapobiec przyrostowi tkanki tłuszczowej.

Cechy idealnej odzieży kompresyjnej

Podczas wyboru odzieży kompresyjnej najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj i rozmiar. W pierwszych tygodniach po operacji należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie odpowiedniego ubrania lub biustonosza.

Firma LIPOELASTIC używa nieszkodliwych materiałów dostarczanych z terenów Unii Europejskiej. Dzięki temu, że są one przewiewne i odporne na wchłanianie wilgoci z powietrza (odporność potwierdzona badaniami zgodnymi z normą EN 31092), skóra może oddychać, a pot swobodnie odparowywać.

Ponadto, odzież uciskowa LIPOELASTIC posiada płaskie szwy zapewniające niesamowity komfort podczas noszenia i zapobiegające uciskaniu ran na skórze. W celu zapewnienia wysokiej elastyczności firma wykorzystuje szwy Zick Zack. Ich elastyczność jest trzykrotnie większa niż standardowych szwów, dzięki temu mogą być rozciągane do dwukrotnej długości.

Pytania, które warto zadać chirurgowi

Wybierając chirurga plastycznego, należy zadać mu istotne pytania, które pozwolą określić, czy dany specjalista może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele estetyczne:

  1. Czy jest Pan/Pani dyplomowanym specjalistą?
  2. Jakie ma pan/pani doświadczenie w zakresie liposukcji?
  3. Jakich efektów mogę się spodziewać po zabiegu?
  4. Ile trwa zabieg i rekonwalescencja?
  5. Czy mogę zapoznać się ze zdjęciami „przed” i „po” innych pacjentów?
  6. W jaki sposób należy dbać o obszar poddany zabiegowi?
  7. Jakie kroki należy podjąć po operacji?
  8. Czy liposukcję można łączyć z innymi operacjami plastycznymi, by osiągnąć lepsze efekty?

Czasami sama redukcja tkanki tłuszczowej nie wystarczy, by osiągnąć pożądane rezultaty. Łączenie liposukcji z innymi zabiegami jest teraz bezpieczniejsze i coraz częstsze.

Na przykład w ramach metamorfozy po porodzie liposukcja może zostać połączona z abdominoplastyką, żeby zmniejszyć rozstępy na brzuchu i w większym stopniu przywrócić ciało do stanu sprzed ciąży lub osiągnąć pożądaną sylwetkę.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.