Semiwegetarianizm wbrew pozorom nie jest ze względów ideologicznych związany z wegetarianizmem. To system żywienia wymyślonych po prostu przez dietetyków, niemający nic wspólnego z żadnym nurtem filozoficznym.

Semiwegetarianizm pozwala spożywać zmniejszone ilości białego mięsa tj. z drobiu ryb. Natomiast zabronione jest jedzenie produktów z wołowiny, wieprzowiny i czerwonego mięsa.

Odmiany wegetarianizmu

Odmian wegetarianizmu istnieje bardzo wiele. Wystarczy zauważyć, że diety dopuszczające spożywanie produktów mlecznych przyjmują nazwy laktowegetariańskie, albo produktów mlecznych i jaj laktoowowegetariańskie.

Bardziej radykalne formy wegetarianizmu pozwalają jedynie na spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego.

Weganie dodatkowo, nie korzystają z żadnych przedmiotów, czy ubrań wytworzonych ze zwierząt. Osoby spożywające jedynie owoce to frutarianie, a te, które spożywają produkty nieprzetworzone przemysłowo to witarianie.

Czy semiwegetarianizm jest radykalną dietą?

semiwegetarianizm
Semiwegetarianizm

Semiwegetarianizm jest zdecydowanie mniej radykalną dietą niż wegetarianizm. Dieta wegetariańska nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, karmiących, dzieci, w odróżnieniu od diety semiwegetariańskiej, która dobrze skomponowana może być polecana dla wszystkich.

Jest to spowodowane tym, że osoby stosujące dietę wegetariańską mają problem z zaspokojeniem zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze.

W diecie wegetariańskiej szczególnie trudno spełnić zapotrzebowanie na białko, wapń, czy witaminę B12. Witamina B12, a także witamina D występują jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Wegetarianie dostarczają te witaminy do organizmu dzięki żywności fortyfikowanej ( wzbogaconej w odpowiednie składniki, które naturalnie nie występują w danych produktach spożywczych) np.: płatkach śniadaniowych, czy margarynach.

Dieta semiwegetariańska

dieta-semiwegetarianska

Dieta semiwegetariańska różni się tym, że pozwala na spożycie małych ilości mięsa, a także jaj, produktów mlecznych, dzięki czemu nie ma problemów z niedoborami pokarmowymi.

Semiwegetarianizm charakteryzuje się wykorzystywaniem w diecie głównie warzyw, owoców, produktów zbożowych, mlecznych, jaj, ryb i drobiu. Nie występują w tym rodzaju diety czerwone mięso, alkohol i słodycze. Połączenie produktów w tej diecie pozwala na ograniczenie ryzyka chorób cywilizacyjnych. Osoby stosujące dietę semiwegetariańską, są szczupłe.

Semiwegetarianizm zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II i próchnicy, dzięki temu, że bazuje na węglowodanach złożonych. W diecie semiwegetariańskiej zmniejszona jest zawartość tłuszczów nasyconych.

Z produktów pochodzenia roślinnego tylko tłuszcz palmowy i olej kokosowy zawierają kwasy tłuszczowe nasycone. Charakterystyczne jest także to, że semiwegetarianie spożywają żywność nieprzetworzoną lub mało przetworzoną.

Sód w diecie semiwegetariańskiej

Ilość sodu zawarta w diecie semiwegetarian jest niższa niż przy innych dietach, więc zmniejszone jest ryzyko powstania chorób układu krążenia oraz nadciśnienia tętniczego.

Zwiększona ilość spożywanych warzyw i owoców, które są idealnym źródłem wielu witamin i składników mineralnych także działa pozytywnie na organizm. Dodatek niewielkich ilości produktów zwierzęcych w diecie semiwegetariańskiej sprawia, że jest to ciekawy i godny polecenia model żywienia.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Mam problemy z próchnicą zębów, czy powinnam przerzucić się na semiwegetarianizm ? Czy semiwegetarianizm wpłynie jakoś na stan zębów? czy zahamuje postępującą próchnicę? Wiem, że psucie zębów jest nieodwracalne, ma tego pełną świadomość, jedyne czego oczekuję to zahamować postępującą próchnicę. Mamy w rodzinie po prostu takie geny kiepskie i już, dbam o zęby, myję 22 raz dziennie. Chcę zrobić coś więcej i np. spróbować ten semiwegetarianizm…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.