Semiwegetarianizm wbrew pozorom nie jest ze względów ideologicznych związany z wegetarianizmem. To system żywienia wymyślonych po prostu przez dietetyków, niemający nic wspólnego z żadnym nurtem filozoficznym.
Semiwegetarianizm pozwala spożywać zmniejszone ilości białego mięsa tj. z drobiu ryb. Natomiast zabronione jest jedzenie produktów z wołowiny, wieprzowiny i czerwonego mięsa.
Odmiany wegetarianizmu
Spis treści
Odmian wegetarianizmu istnieje bardzo wiele. Wystarczy zauważyć, że diety dopuszczające spożywanie produktów mlecznych przyjmują nazwy laktowegetariańskie, albo produktów mlecznych i jaj laktoowowegetariańskie.
Bardziej radykalne formy wegetarianizmu pozwalają jedynie na spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego.
Weganie dodatkowo, nie korzystają z żadnych przedmiotów, czy ubrań wytworzonych ze zwierząt. Osoby spożywające jedynie owoce to frutarianie, a te, które spożywają produkty nieprzetworzone przemysłowo to witarianie.
Czy semiwegetarianizm jest radykalną dietą?
Semiwegetarianizm jest zdecydowanie mniej radykalną dietą niż wegetarianizm. Dieta wegetariańska nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, karmiących, dzieci, w odróżnieniu od diety semiwegetariańskiej, która dobrze skomponowana może być polecana dla wszystkich.
Jest to spowodowane tym, że osoby stosujące dietę wegetariańską mają problem z zaspokojeniem zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze.
W diecie wegetariańskiej szczególnie trudno spełnić zapotrzebowanie na białko, wapń, czy witaminę B12. Witamina B12, a także witamina D występują jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Wegetarianie dostarczają te witaminy do organizmu dzięki żywności fortyfikowanej ( wzbogaconej w odpowiednie składniki, które naturalnie nie występują w danych produktach spożywczych) np.: płatkach śniadaniowych, czy margarynach.
Dieta semiwegetariańska
Dieta semiwegetariańska różni się tym, że pozwala na spożycie małych ilości mięsa, a także jaj, produktów mlecznych, dzięki czemu nie ma problemów z niedoborami pokarmowymi.
Semiwegetarianizm charakteryzuje się wykorzystywaniem w diecie głównie warzyw, owoców, produktów zbożowych, mlecznych, jaj, ryb i drobiu. Nie występują w tym rodzaju diety czerwone mięso, alkohol i słodycze. Połączenie produktów w tej diecie pozwala na ograniczenie ryzyka chorób cywilizacyjnych. Osoby stosujące dietę semiwegetariańską, są szczupłe.
Semiwegetarianizm zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II i próchnicy, dzięki temu, że bazuje na węglowodanach złożonych. W diecie semiwegetariańskiej zmniejszona jest zawartość tłuszczów nasyconych.
Z produktów pochodzenia roślinnego tylko tłuszcz palmowy i olej kokosowy zawierają kwasy tłuszczowe nasycone. Charakterystyczne jest także to, że semiwegetarianie spożywają żywność nieprzetworzoną lub mało przetworzoną.
Sód w diecie semiwegetariańskiej
Ilość sodu zawarta w diecie semiwegetarian jest niższa niż przy innych dietach, więc zmniejszone jest ryzyko powstania chorób układu krążenia oraz nadciśnienia tętniczego.
Zwiększona ilość spożywanych warzyw i owoców, które są idealnym źródłem wielu witamin i składników mineralnych także działa pozytywnie na organizm. Dodatek niewielkich ilości produktów zwierzęcych w diecie semiwegetariańskiej sprawia, że jest to ciekawy i godny polecenia model żywienia.
Warto przeczytać:
- Weganizm a wegetarianizm – RÓŻNICE?!
- Jaki makijaż, paznokcie, usta i dodatki pasują do bordowej sukienki?
- Jak zrobić zimowy makijaż?
- Specjalista radzi: Soczewki kontaktowe a makijaż
- Poznaj podstawowe przybory do makijażu! [SPRAWDŹ je]
- Jakie pędzle do makijażu używać? opisujemy wszystkie rodzaje pędzli!
Mam problemy z próchnicą zębów, czy powinnam przerzucić się na semiwegetarianizm ? Czy semiwegetarianizm wpłynie jakoś na stan zębów? czy zahamuje postępującą próchnicę? Wiem, że psucie zębów jest nieodwracalne, ma tego pełną świadomość, jedyne czego oczekuję to zahamować postępującą próchnicę. Mamy w rodzinie po prostu takie geny kiepskie i już, dbam o zęby, myję 22 raz dziennie. Chcę zrobić coś więcej i np. spróbować ten semiwegetarianizm…