Semiwegetarianizm wbrew pozorom nie jest ze względów ideologicznych związany z wegetarianizmem. To system żywienia wymyślonych po prostu przez dietetyków, nie mający nic wspólnego z żadnym nurtem filozoficznym. Semiwegetarianizm pozwala spożywać zmniejszone ilości białego mięsa tj. z drobiu ryb. Natomiast zabronione jest jedzenie produktów z wołowiny, wieprzowiny i czerwonego mięsa.

Odmiany wegetarianizmu

Odmian wegetarianizmu istnieje bardzo wiele. Wystarczy zauważyć, że diety dopuszczające spożywanie produktów mlecznych przyjmują nazwy laktowegetariańskie, albo produktów mlecznych i jaj laktoowowegetariańskie.

Bardziej radykalne formy wegetarianizmu pozwalają jedynie na spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego.

Weganie dodatkowo, nie korzystają z żadnych przedmiotów, czy ubrań wytworzonych ze zwierząt. Osoby spożywające jedynie owoce to frutarianie, a te które spożywają produkty nieprzetworzone przemysłowo to witarianie.

Czy semiwegetarianizm jest radykalną dietą?

semiwegetarianizm
Semiwegetarianizm

Semiwegetarianizm jest zdecydowanie mniej radykalną dietą niż wegetarianizm. Dieta wegetariańska nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, karmiących, dzieci, w odróżnieniu od diety semiwegetariańskiej, która dobrze skomponowana może być polecana dla wszystkich.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak suplementować magnez?

Jest to spowodowane tym, że osoby stosujące dietę wegetariańską mają problem z zaspokojeniem zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze.

W diecie wegetariańskiej szczególnie trudno spełnić zapotrzebowanie na białko, wapń, czy witaminę B12. Witamina B12, a także witamina D występują jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Wegetarianie dostarczają te witaminy do organizmu dzięki żywności fortyfikowanej ( wzbogaconej w odpowiednie składniki, które naturalnie nie występują w danych produktach spożywczych) np.: płatkach śniadaniowych, czy margarynach.

Dieta semiwegetariańska

dieta-semiwegetarianska

Dieta semiwegetariańska różni się tym, że pozwala na spożycie małych ilości mięsa, a także jaj, produktów mlecznych dzięki czemu nie ma problemów z niedoborami pokarmowymi.

Semiwegetarianizm charakteryzuje się wykorzystywaniem w diecie głównie warzyw, owoców, produktów zbożowych, mlecznych, jaj, ryb i drobiu. Nie występują w tym rodzaju diety czerwone mięso, alkohol i słodycze. Połączenie produktów w tej diecie pozwala na ograniczenie ryzyka chorób cywilizacyjnych. Osoby stosujące dietę semiwegetariańską, są szczupłe.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Radziłaś sobie bez opiekacza 3W1? Jak ty tego dokonałaś…?

Semiwegetarianizm zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II i próchnicy, dzięki temu że bazuje na węglowodanach złożonych. W diecie semiwegetariańskiej zmniejszona jest zawartość tłuszczów nasyconych.

Z produktów pochodzenia roślinnego tylko tłuszcz palmowy i olej kokosowy zawierają kwasy tłuszczowe nasycone. Charakterystyczne jest także to, że semiwegetarianie spożywają żywność nieprzetworzoną lub mało przetworzoną.

Sód w diecie semiwegetariańskiej

Ilość sodu zawarta w diecie semiwegetarian jest niższa niż przy innych dietach, więc zmniejszone jest ryzyko powstania chorób układu krążenia oraz nadciśnienia tętniczego.

Zwiększona ilość spożywanych warzyw i owoców, które są idealnym źródłem wielu witamin i składników mineralnych także działa pozytywnie na organizm. Dodatek niewielkich ilości produktów zwierzęcych w diecie semiwegetariańskiej sprawia, że jest to ciekawy i godny polecenia model żywienia.

0 Udostępnień
(3głosów, średnia: 4,33 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Mam problemy z próchnicą zębów, czy powinnam przerzucić się na semiwegetarianizm ? Czy semiwegetarianizm wpłynie jakoś na stan zębów? czy zahamuje postępującą próchnicę? Wiem, że psucie zębów jest nieodwracalne, ma tego pełną świadomość, jedyne czego oczekuję to zahamować postępującą próchnicę. Mamy w rodzinie po prostu takie geny kiepskie i już, dbam o zęby, myję 22 raz dziennie. Chcę zrobić coś więcej i np. spróbować ten semiwegetarianizm…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.