Weganizm a wegetarianizm, czym się różnią i jakie są ich rodzaje. Dieta wegetariańska może być z powodzeniem stosowana przez długi czas, pod warunkiem, że jest odpowiednio zrównoważona.

Bardziej restrykcyjny od wegetarianizmu jest natomiast weganizm, czyli sposób odżywiania się tylko i wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. Dieta wegańska wymaga stosowania różnych suplementów diety, gdyż niektórych witamin i cennych składników mineralnych potrawy wegańskie nie dostarczają do organizmu!

Weganizm a wegetarianizm vs zapadalność na choroby

Wegetarianie w przeciwieństwie do reszty populacji nie cierpią z powodu otyłości, mają niskie stężenie cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie, a ponadto rzadziej chorują na choroby serca, cukrzycę, osteoporozę czy miażdżycę.

Ewentualne problemy zdrowotne wegetarian wynikać mogą natomiast z niedoboru niektórych składników odżywczych w diecie – przede wszystkim witaminy B12, witaminy D, żelaza i cynku.

Dlatego też powinni oni włączyć do swego jadłospisu produkty bogate w minerały i witaminy. Czasami wskazane może być również przyjmowanie odpowiednich suplementów diety oraz preparatów witaminowych.

Wegetarianizm i jego odmiany

wegetarianizm
Wegetarianizm

Wegetarianizm polega na niejedzeniu mięsa, w tym także ryb. Potrawy mogą zawierać z kolei mleko, jaja, nabiał czy miód. Dlatego też dobrze zaplanowana i przemyślana dieta wegetariańska może być dla organizmu zdrowa i nie narażać go na niedożywienie czy braki składników odżywczych.

Weganizm jest jedną z wielu odmian wegetarianizmu. Inne  z nich to m.in.:

  • laktoowegetarianizm – najbardziej powszechna odmiana wegetarianizmu, opiera się na rezygnacji z mięsa, ale w jadłospisie znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego,
  • laktowegetarianizm – z jadłospisu wyłączone są także jajka, dopuszczalne jest natomiast spożywanie mleka  jego przetworów,
  • witarianizm – spożywane są tylko produkty świeże,
  • frutarianizm – nie spożywa się oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego także owoców i warzyw, których zerwanie prowadzi do śmierci rośliny (np. sałata); pokarmem są np. ogórki, pomidory, bakłażany, jabłka czy pomarańcze,
  • liquidarianizm – pokarm spożywany jest w formie soku,
  • sprautarianizm – spożywane są przede wszystkim kiełki.

Czym jest weganizm?

weganizm
Weganizm

Weganizm z kolei  jest o wiele bardziej restrykcyjny niż wegetarianizm. Stanowi jego najbardziej ścisłą formę. Weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego – mięsa, miodu, mleka, jaj i nabiału.

Są przeciwnikami zabijania zwierząt, a dieta wegańska jest dla nich odpowiednia z punktu widzenia etyki, religii i ekologii. Dieta wegan zawiera produkty roślinne – owoce, warzywa, grzyby i produkty zbożowe (makaron, ryż, kasze).

Weganizm jest niejako stylem życia. Jego zwolennicy rezygnują ze stosowania jakichkolwiek produktów, do których wytworzenia konieczne było skrzywdzenie zwierząt.

Nie stosują więc kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz zawierających substancje pochodzenia zwierzęcego (jedwab, wełna, wosk, miód, propolis, mleko). Nie noszą także skór i futer z wełny, kaszmiru, jedwabiu, moheru czy agory. Wiesz już: czym jest semiwegetarianizm?

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Dieta wegańska nie wymaga stosowania różnych suplementów diety. Jedyny suplement, który powinni zażywać weganie (a również wegetarianie) to B12. To jedyna witamina, której nie ma w produktach roślinnych. Z żelazem nie ma problemu- w szpinaku czy jarmużu jest go dużo więcej niż np. wątróbce. Witamina D- kasze i pestki, oleje roślinne. Cynk- migdały, czosnek, sezam. To wcale nie jest dieta z kosmosu, w której nie je się nic :P

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.