W przypadku, jeżeli podatnik popełnił błąd w swojej deklaracji podatkowej, ma on prawo do tak zwanej korekty, czyli przygotowania nowego zeznania podatkowego, uwzględniającego tym razem prawidłowe informacje.

W większości przypadków przygotowanie korekty wiąże się jednak dla podatników z dodatkową dawką stresu, związanego z ewentualną koniecznością tłumaczenia się przed Urzędem Skarbowym i poprawiania wcześniejszych omyłek.

Nic więc dziwnego, że szczególnie w takich sytuacjach podatnicy szukają wsparcia – jednym z dobrodziejstw XXI wieku jest możliwość skorzystania profesjonalnych aplikacji do przygotowywania e-PIT i korekt e-PIT. Jak to działa?

E-deklaracje w specjalnej aplikacji

korekta-e-pit

Większość aplikacji do e-deklaracji jest opisywana jako programy do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dobre programy bez problemu poradzą sobie również z przygotowaniem poprawy (korekty) druku podatkowego.

Wynika to bezpośrednio konstrukcji zasad przygotowywania skorygowanego zeznania. Ustawodawca określił, że aby przygotować korektę, podatnik musi po prostu ponownie przygotować pełen formularz PIT i złożyć go do odpowiedniego organu podatkowego.

Różnica polega na zaznaczeniu innego celu zeznania (korekta PIT) oraz uwzględnieniu poprawek wcześniej popełnionych błędów. Dlatego korekta deklaracji PIT to nic innego, jak znana podatnikowi z pierwotnej pracy deklaracja, a skoro mógł przygotować ją w aplikacji do e-PIT, tym samym sposobem może ją skorygować.

Wsparcie przy przygotowaniu korekty deklaracji PIT

Jeżeli podatnikowi za pierwszym razem przysłowiowo – „coś nie wyszło” w przygotowaniu zeznania podatkowego i popełnił on błędy, tym bardziej warto by przy pracy nad korektą zastanowił się nad zapewnieniem sobie niezbędnego wsparcia.

Dzięki temu, tym razem praca powinna przebiegać sprawniej, a podatnik powinien zapewnić sobie zminimalizowanie ryzyka popełnienia kolejnych pomyłek.

W tej kwestii do dyspozycji pozostają oczywiście możliwości skorzystania z usług zewnętrznych biur rachunkowych, czy opinii odpowiedniego doradcy podatkowego. Niestety często jest to rozwiązanie dość kosztowne lub w mniejszych miejscowościach czy wsiach – trudno dostępne.

Zalety korekty PIT w aplikacjach do e-PIT

W większości przypadków rozwiązanie problemu jest dostępne w internecie, w postaci specjalnych aplikacji do wypełniania PIT. Tego typu programy prowadzą użytkownika przez formularz, udostępniają rozszerzenia informacji, specjalne bazy pomocy czy też wsparcia dla swoich klientów.

Co ciekawe, są dostępne zarówno na komputery, tablety, jak i nawet smartfony. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania użytkownicy zaliczają:

  • szybkość pracy na komputerze,
  • możliwość pracy w każdym miejscu na świecie,
  • brak konieczności wizyty na poczcie czy w urzędzie,
  • możliwość przesłania dokumentów przez internet,
  • prostotę pracy w specjalnej, przystępnej formie aplikacji komputerowej.

Korekta PIT, a odsetki

Warto pamiętać, że w przypadku popełnienia błędów w deklaracji podatkowej, podatnik powinien nie tylko je poprawić, ale również w przypadku, jeżeli pierwotnie opłacił zbyt małą wysokość zobowiązania podatkowego (podatku), powinien łącznie z korektą dopłacić brakujący podatek wraz z odsetkami. Odsetki te powinien wyliczyć samodzielnie.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.