Fala uderzeniowa, czyli ESWT (extracorporealshockwavetherapy) jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia bólu wywołanego przez schorzenia i kontuzje układu ruchu.

Na czym dokładnie polegają zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich wykonywania? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Fala uderzeniowa to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie stosowane w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu występującego w układzie ruchu. Ogólnie, fale uderzeniowe są falami akustycznymi, które przenoszą energię w dane miejsce i dzięki temu eliminują dolegliwości bólowe.

Zabiegi z jej wykorzystaniem znajdują szerokie zastosowanie w ortopedii, medycynie sportowej, fizjoterapii czy reumatologii. Co ważne, fala uderzeniowa bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek skutki uboczne.

Jak działa fala uderzeniowa?

Spis treści

Fala uderzeniowa – co trzeba wiedzieć o tym zabiegu? 3

Jak już wcześniej wspomniano, fala uderzeniowa to fala akustyczna emitowana przez specjalną głowicę, która przyłożona do skóry przesyła w ściśle określone miejsce ukierunkowany strumień energii. Jej działanie jest wielopłaszczyznowe.

Fala uderzeniowa stymuluje krążenie krwi oraz zmniejsza stan zapalny, co redukuje dolegliwości bólowe. Pod wpływem strumienia energii w danej partii ciała tworzą się także mikrouszkodzenia, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne organizmu oraz tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Fala uderzeniowa rozbija złogi wapniowe odkładające się w tkankach miękkich, co jest przyczyną bólu, stymuluje aktywność komórek kostnych, które odpowiadają za regenerację kości, zwiększa produkcję kolagenu, przyspiesza metabolizm histaminy oraz kwasu mlekowego. Wszystko to ma działanie przeciwbólowe i przyspiesza powrót do zdrowia.

Fala uderzeniowa – jak wygląda zabieg

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej nie zaliczają się do szczególnie skomplikowanych, nie wymagają też żadnych przygotowań.

W zależności od miejsca poddawanego działaniu fali pacjent ma za zadanie usiąść lub się położyć. Lekarz/fizjoterapeuta nakłada na ciało specjalny żel i przykłada głowicę, która emituje skoncentrowaną energię.

W zależności od rodzaju schorzenia czy kontuzji inne jest natężenie emitowanej fali, a co się z tym wiąże – czas zabiegu. Z reguły trwa on jednak od czterech do dziesięciu minut, a urządzenie wydaje charakterystyczny dźwięk.

U większości pacjentów już jeden zabieg przynosi widoczne efekty w postaci znacznego złagodzenia dolegliwości bólowych. Niekiedy jednak – zależnie od zaleceń lekarza – konieczne bywa wykonanie serii zabiegów.

Fala uderzeniowa – wskazania

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej znajdują zastosowanie w leczeniu oraz rehabilitacji po schorzeniach, oraz urazach narządu ruchu, takich jak:

 • naderwania/zerwania ścięgna Achillesa,
 • kolano skoczka,
 • kolano biegacza,
 • łokieć tenisisty,
 • łokieć golfisty,
 • ostroga piętowa,
 • zapalenie kaletek maziowych,
 • stany zapalne powięzi podeszwowej stopy,
 • przeciążenia mięśni przywodzicieli stawu biodrowego,
 • wapniejące zmiany ścięgien,
 • trudno gojące się złamania,
 • bóle kręgosłupa,
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów rąk,
 • punkty spustowe itp.

Oczywiście lista wskazań do zabiegu jest znacznie szersza – ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta oraz wynikami jego badań.

Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej

Tak jak w przypadku każdej procedury leczniczej, tak również zabiegów fali uderzeniowej nie wykonuje się u każdego. Przeciwwskazaniem są m.in. ostre infekcje, wrzody czy niegojące się rany w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi.

Fali uderzeniowej nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób borykających się z nowotworami oraz po przebytym niedawno zawale. Fala uderzeniowa nie jest zalecana także dzieciom z niezakończonym procesem wzrostowym kości.

Oczywiście należy też pamiętać o możliwych działaniach niepożądanych, choć nie są one groźne. W miejscu zabiegu może pojawić się lekki krwiak, opuchlizna oraz zaczerwienienie, ale objawy te ustępują w przeciągu dwóch-trzech dni.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.