Fala uderzeniowa, czyli ESWT (extracorporealshockwavetherapy) jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia bólu wywołanego przez schorzenia i kontuzje układu ruchu.
Na czym dokładnie polegają zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich wykonywania? Odpowiadamy na te i inne pytania.
Fala uderzeniowa to nieinwazyjne, nowoczesne rozwiązanie stosowane w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu występującego w układzie ruchu. Ogólnie, fale uderzeniowe są falami akustycznymi, które przenoszą energię w dane miejsce i dzięki temu eliminują dolegliwości bólowe.
Zabiegi z jej wykorzystaniem znajdują szerokie zastosowanie w ortopedii, medycynie sportowej, fizjoterapii czy reumatologii. Co ważne, fala uderzeniowa bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek skutki uboczne.
Jak działa fala uderzeniowa?
Spis treści
Jak już wcześniej wspomniano, fala uderzeniowa to fala akustyczna emitowana przez specjalną głowicę, która przyłożona do skóry przesyła w ściśle określone miejsce ukierunkowany strumień energii. Jej działanie jest wielopłaszczyznowe.
Fala uderzeniowa stymuluje krążenie krwi oraz zmniejsza stan zapalny, co redukuje dolegliwości bólowe. Pod wpływem strumienia energii w danej partii ciała tworzą się także mikrouszkodzenia, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne organizmu oraz tworzenie nowych naczyń krwionośnych.
Fala uderzeniowa rozbija złogi wapniowe odkładające się w tkankach miękkich, co jest przyczyną bólu, stymuluje aktywność komórek kostnych, które odpowiadają za regenerację kości, zwiększa produkcję kolagenu, przyspiesza metabolizm histaminy oraz kwasu mlekowego. Wszystko to ma działanie przeciwbólowe i przyspiesza powrót do zdrowia.
Fala uderzeniowa – jak wygląda zabieg
Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej nie zaliczają się do szczególnie skomplikowanych, nie wymagają też żadnych przygotowań.
W zależności od miejsca poddawanego działaniu fali pacjent ma za zadanie usiąść lub się położyć. Lekarz/fizjoterapeuta nakłada na ciało specjalny żel i przykłada głowicę, która emituje skoncentrowaną energię.
W zależności od rodzaju schorzenia czy kontuzji inne jest natężenie emitowanej fali, a co się z tym wiąże – czas zabiegu. Z reguły trwa on jednak od czterech do dziesięciu minut, a urządzenie wydaje charakterystyczny dźwięk.
U większości pacjentów już jeden zabieg przynosi widoczne efekty w postaci znacznego złagodzenia dolegliwości bólowych. Niekiedy jednak – zależnie od zaleceń lekarza – konieczne bywa wykonanie serii zabiegów.
Fala uderzeniowa – wskazania
Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej znajdują zastosowanie w leczeniu oraz rehabilitacji po schorzeniach, oraz urazach narządu ruchu, takich jak:
- naderwania/zerwania ścięgna Achillesa,
- kolano skoczka,
- kolano biegacza,
- łokieć tenisisty,
- łokieć golfisty,
- ostroga piętowa,
- zapalenie kaletek maziowych,
- stany zapalne powięzi podeszwowej stopy,
- przeciążenia mięśni przywodzicieli stawu biodrowego,
- wapniejące zmiany ścięgien,
- trudno gojące się złamania,
- bóle kręgosłupa,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów rąk,
- punkty spustowe itp.
Oczywiście lista wskazań do zabiegu jest znacznie szersza – ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta oraz wynikami jego badań.
Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej
Tak jak w przypadku każdej procedury leczniczej, tak również zabiegów fali uderzeniowej nie wykonuje się u każdego. Przeciwwskazaniem są m.in. ostre infekcje, wrzody czy niegojące się rany w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi.
Fali uderzeniowej nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, u osób borykających się z nowotworami oraz po przebytym niedawno zawale. Fala uderzeniowa nie jest zalecana także dzieciom z niezakończonym procesem wzrostowym kości.
Oczywiście należy też pamiętać o możliwych działaniach niepożądanych, choć nie są one groźne. W miejscu zabiegu może pojawić się lekki krwiak, opuchlizna oraz zaczerwienienie, ale objawy te ustępują w przeciągu dwóch-trzech dni.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Wizyty u ginekologa i badania kobiety w czasie ciąży
- Osteoporoza w menopauzie. Jak jej zapobiec?
- Skutki uboczne popularnych zabiegów upiększających
- Gabinet medycyny estetycznej – nie tylko świątynia ciała
- Ozonoterapia – zastosowanie ozonu w kosmetologii