W okresie ciąży każda kobieta powinna regularnie odwiedzać lekarza ginekologa. Pod jego opieką musi się znaleźć nie tylko mama, ale także jej nienarodzone dziecko. Przez cały okres ciąży nawet kobiety, które wcześniej nie miały żadnych problemów zdrowotnych, muszą wykonać szereg badań.

Najwięcej z nich wykonywanych jest w pierwszych miesiącach ciąży.

Podstawowe badania

Pierwszym badaniem wykonywanym samodzielnie przez kobietę, która przypuszcza, że może być w ciąży, jest test ciążowy. Najczęściej jego pozytywny wynik skłania kobietę do złożenia pierwszej w trakcie ciąży wizyty u ginekologa.

Jeżeli badanie ginekologiczne potwierdzi wynik testu ciążowego, lekarz położnik, który będzie opiekował się przyszłą mamą i jej dzieckiem założy kartę ciąży.

lekarz

W trakcie wizyty lekarz zmierzy pacjentce ciśnienie krwi i pobierze cytologię. Do tego kobieta otrzyma plik skierować na szereg niezbędnych badań. Lista badań obejmuje:

  • pełną morfologię;
  • badanie ogólne moczu;
  • IGM – to test, który pozwala wykryć toksoplazmozę;
  • HbsAG – badanie w kierunku wykrycia antygenu wirusowego zapalenia wątroby;
  • badanie grupy krwi i czynnika RH. Także partner kobiety musi wykonać badanie, które pozwoli określić jego grupę krwi. W przypadku niezgodności grup krwi pod względem czynnika RH niezbędne będzie wykonanie dodatkowego badania, które wykluczy lub potwierdzi konflikt serologiczny;
  • testy w kierunku różyczki i cytomegalii;
  • WR w celu wykrycia kiły.

Lekarz może zaproponować przyszłej mamie także wykonanie badania, które pozwoli wykryć ewentualne zakażenie wirusem HIV. Warto zgodzić się na wykonanie tego testu, gdyż w przypadku zakażenia kobieta otrzyma lek, który uchroni organizm jej dziecka przed wniknięciem wirusa.

Badaniem dodatkowym, które zaleca się kobietom w ciąży, jest oznaczenie poziomu kwasu foliowego. Na pierwszej wizycie lekarz wykonana także pierwsze badanie USG. U niektórych kobiet w I trymestrze ciąży wykonywane jest również USG przezpochwowe. Badanie to pozwala wykluczyć ciążę pozamaciczną.

Badania USG

W czasie ciąży wykonuje się USG przynajmniej kilka razy. Badanie to jest bezpieczne dla dziecka, pozwala śledzić jego rozwój. Jedną z ważniejszych badań USG jest to wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Badanie wykonywane w tym okresie pozwala na sprawdzenie przezierności karkowej płodu. Może wykluczyć wady genetyczne, w tym także zespół Downa.

Nie mniej ważne jest badanie USG wykonywane między 20 a 22 tygodniem ciąży. To okres życia płodowego, w którym narządy dziecka są dość duże. Badanie jest więc wykonywane po to, aby lekarz mógł stwierdzić, czy ich rozwój przebiega w sposób prawidłowy. USG wykonywane w tych tygodniach pozwala także sprawdzić położenie łożyska i ocenić wielkość dziecka.

W trakcie tego badania rodzice mogą także poznać (jeśli tego chcą) płeć dziecka. Ostatnie badanie USG powinno być wykonane po 34 tygodniu ciąży. Wykonuje się je po to, aby ustalić położenie łożyska, objętość wód płodowych, wagę i wymiary dziecka. USG po 34 tygodniu ciąży daje także lekarzowi możliwość sprawdzenia, czy dziecko przyjęło pozycję typową dla porodu.

Częstotliwość wizyt

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to do 28 tygodnia wizyty u ginekologa odbywają się raz na 4 tygodnie. Po upływie 28 tygodnia prawidłowo przebiegającej ciąży kobiety powinny zgłaszać się na wizytę co dwa tygodnie. Od 38 tygodnia wizyty odbywają się co tydzień. Na każdej wizycie kobieta ma mierzone ciśnienie, jest ważona i badana ginekologicznie.

Pod opieką ginekologa-położnika kobieta powinna pozostawać przez cały okres ciąży.

Pamiętaj, w okresie ciąży każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.