Ozonoterapia – to o niej dziś piszemy. Ozon jest naturalnie występującym w atmosferze gazem.

Opinie na jego temat są podzielone – jedni wykorzystują go w leczeniu, a nawet znajduje zastosowanie w niszczeniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, inni przestrzegają przed jego działaniem, wskazując, że lecznicze właściwości ozonu nie zostały udowodnione.

Czym jest ozon?

Określenie dziura ozonowa jest znane każdemu. To ubytki w gazowej części atmosfery, składającej się właśnie z ozonu, który tworzy się na wysokości trzydziestu kilometrów, tuż poniżej przestrzeni kosmicznej.

ozon
Ozon

Ozon osłania nas przed szkodliwym działaniem promieniowania kosmicznego i ultrafioletowego. Bez niego nie byłoby możliwie życie na Ziemi. Dlatego dziura ozonowa jest tak niebezpieczna.

Ozon tworzy się również w czasie wyładowań atmosferycznych w niższych warstwach atmosfery. Unosi się w powietrzu w czasie burz z piorunami i intensywnym deszczem.

Badania nad ozonem – kontrowersje wokół ozonu

W ostatnich latach naukowcy włożyli dużą ilość pracy w poznanie działania ozonu, jego wpływu na organizmy żywe. Badania te wykazały, że ozon ma silne działanie niszczące drobnoustroje, jest zatem bardzo dobrym środkiem antyseptycznym.

Ponadto stwierdzono, że podawanie ozonu drogami oddechowymi często powoduje zwiększenie stanów zapalnych i zwyrodnień u zwierząt.

Jednak mimo to pojawiły się terapie ozonem, chociaż oficjalna nauka nie ustosunkowała się do ich skuteczności. Ale twórcy tych metod twierdzą, że ozon zastosowany we właściwym stężeniu i sporadycznie, przynosi realne korzyści.

Ozon nie jest niebezpieczny, ponieważ nadmiar jego stężenia bardzo szybko uwalnia się do powietrza, a aby ozon wykazywał toksyczne działanie, musi być wysoko stężony i podawany przez dłuższy czas, aby wywołać objawy zatrucia.

Ozonoterapia

Ozonoterapia

Medycyna wykorzystuje ozon przede wszystkim do leczenia zewnętrznego, na skórę. Ozon do tego celu jest wytwarzany w wyniku wyładowań elektrostatycznych prądów o wysokiej częstotliwości.

W klinikach medycyny estetycznej ozon wykorzystuje się w formie tlenu aktywnego w terapii wielu schorzeń.

W medycynie ozon okazuje się skuteczny w leczeniu trudno gojących się ran, czy odleżyn u pacjentów leżących. Dzięki ozonowaniu możemy w krótkim czasie pozbyć się pleśni i grzybów na przykład w łazienkach lub w innych miejscach, gdzie mają one tendencję do powstawania. Powietrze po ozonowaniu jest znacznie lepszej jakości.

Ozonoterapia w odchudzaniu

Ozonoterapia, a raczej aktywny tlen nie jest wykorzystywany jako wspomaganie odchudzania, ale jest skuteczny w radzeniu sobie ze skutkami odchudzania. Jest dodatkowym elementem na wespół z odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną i innymi elementami pozwalającymi zrzucić zbędne kilogramy.

ozonoterapia-w-odchudzaniu

Ozon nadaje skórze jędrność, dzięki czemu nie obwisa ona w procesie odchudzania, jak to się dzieje szczególnie w czasie utraty dużej ilości kilogramów. Ozon pozwala również pozbyć się złogów tłuszczowych zwanych cellulitem z pośladków oraz ud.

Efektem jest jędrna, napięta skóra bez rozstępów oraz skórki pomarańczowej. Wszystko to podkreśla skutki odchudzania i jest przydatne w modelowaniu sylwetki po zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Ozonoterapia w terapii przeciwzmarszczkowej

ozonoterapia-na-zmarszczki

Aktywny tlen wykorzystuje się również w medycynie estetycznej jako środek odmładzający cerę oraz zapobiegający tworzeniu się zmarszczek. Ze względu na swoje antybakteryjne działanie zwalcza również problemy skórne takie jak trądzik, a także wspomaga leczenie łuszczycy, egzemy.

Jako broń przeciw starzeniu docenia się go przede wszystkim ze względu na jego właściwości dotleniające skórę, przez co jest ona lepiej odżywiona.

Tlen aktywny (ozon) wspomaga działanie naczyń krwionośnych.

Ozon oczyszcza również skórę z toksyn, produktów przemiany materii oraz innych substancji i jest skutecznym antyoksydantem. Za pomocą aktywnego tlenu możemy również działać nie tylko na zewnętrzne warstwy skóry, głównie na naskórek jak ma to miejsce w dużej części medycyny estetycznej.

Tlen pozwala dostarczyć różne odżywcze składniki w głębsze warstwy skóry. Dzieje się tak, gdy oprócz ozonu zastosujemy również odpowiednio dobrane do cery problematycznej serum – odżywcze lub lecznicze.

Leczenie wypadania włosów ozonem

ozon-na-wypadanie-wlosow

W kosmetologii wykorzystuje się go także, aby leczyć wypadanie włosów. Działanie ozonu w tym przypadku jest nieco podobne do działania mezoterapii.

Wykorzystuje się tlen aktywny oraz specjalnie przygotowane serum mające za zadanie wniknąć głęboko w naskórek i odżywić cebulki włosów. Dzięki temu działaniu bezpośrednio na cebulki zmniejsza się wypadanie włosów, w znaczący sposób przyczynia się to np. do leczenia łysienia.

Ozon w kosmetykach

Ozon w kosmetykach jest podawany w postaci ozonków. Najlepiej tworzą się one w kontakcie z olejem, na przykład roślinnym, w procesie ich ozonowania.

Takie oleje, lub kosmetyki zawierające kwasy tłuszczowe, są wykorzystywane w kosmetyce, na przykład jako środki przedłużające efektów różnych zabiegów, na przykład manicure, pedicure, po zabiegach na twarz na przykład oczyszczanie twarzy, zabiegach laseroterapii, przy tworzeniu kremów i maści na trądzik lub inne schorzenia skórne.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!