Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Jest to choroba znana ponad połowie populacji. Nie ma określonej grupy, która jest szczególnie narażona na tę chorobę, ponieważ ludzie chorują na hemoroidy niezależnie od wieku, płci i aktywności fizycznej.
Najwięcej osób cierpiących na hemoroidy znajduje się jednak w przedziale wiekowym między 45 a 65. rokiem życia.
Czym są hemoroidy?
Spis treści
Hemoroidy to potoczna nazwa końcowych splotów odbytu, czyli żył znajdujących się w rejonie odbytu. Generalnie mają one mały rozmiar i nie są przerośnięte, a tym samym nie sprawiają żadnych problemów.
Istnieją sytuacje, które jednak wzbudzają hemoroidy do przerastania, co z czasem powoduje dyskomfort, a nawet ból, który po pewnym okresie staje się nie do zniesienia.
Takie schorzenie nazywa się żylakami odbytu. Charakteryzują się one obrzękiem i bolesnością, a także wrażliwością na dotyk. Medyczne określenie na tę przypadłość to guzy krwawnicze odbytu. Jakie są jednak konkretne przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów?
Przyczyny żylaków odbytu
Zakres przyczyn powstawania hemoroidów obejmuje szereg zjawisk, prowadzących do pojawienia się krwawniczych guzków. Przede wszystkim, przyczyny nie są zależne od wieku.
Ale bezpośrednią i najczęstszą przyczyną bywa siedzący, mało aktywny tryb życia. Nawet uprawienia sportu nie uchroni nas przed wystąpieniem hemoroidów, zwłaszcza jeśli jest to sport bazujący na siedzeniu, czyli np. jazda rowerem, wyczynowe kolarstwo, jazda konno.
Proszeniem się o hemoroidy można nazwać również długotrwałe spędzanie czasu przed komputerem, grając w gry komputerowe lub praca biurowa. To wszystko wpływa na ściśnięcie żołądka i blokowanie perystaltyki jelit poprzez ciągle zgiętą pozycję ciała. Ponadto do przyczyn żylaków odbytu zaliczamy: prace jako kierowca tira, taksówki itp.
Ponadto zła dieta, uboga w błonnik również może być powodem pojawiania się żylaków. Picie zbyt małej ilości wody i innych płynów może być przyczyną zaparć. Nierzadko też na hemoroidy cierpią kobiety w ciąży, a zwłaszcza w ostatnim trymestrze, ponieważ rosnące dziecko uciska na układ żylny.
Utrudnia to prawidłowy przepływ krwi, a także zaburza funkcjonowanie jelit. Naciskający płód powoduje parcie na struktury krwionośne, co rozciąga guzki krwawnicze i powoduje obrzęki. Podsumowując, przyczyny żylaków odbytu mogą być przeróżne:
- Zła dieta uboga w błonnik,
- Picie zbyt małych ilości płynów,
- Zaawansowana ciąża,
- Otyłość,
- Częste biegunki,
- Seks analny,
- Zbiegi odbytu i krocza,
- Siedzący tryb życia.
Objawy hemoroidów
Pierwszymi zauważalnymi objawami hemoroidów są uczucie niecałkowitego wypróżnienia, czemu towarzyszy świąd i pieczenie odbytnicy. Następne stadium kojarzy się z postępującym dyskomfortem i obrzękiem w obrębie odbytnicy.
Pacjenci często mają uczucie kłucia w środku jelita i nieprzyjemne jest dla nich siadanie.
Zaawansowane stadium choroby obejmuje krwawienie z guzków, a także wypadanie na zewnątrz odbytu. Odpowiednio wcześnie rozpoznana dolegliwość poddawana jest objawowemu leczeniu, które zazwyczaj nie jest inwazyjne.
Jej wyleczenie nie skutkuje ponownym pojawieniem się żylaków, a poprawia komfort życia. Podsumowując, objawy hemoroidów są następujące:
- Żylaki mające postać obrzmiałych guzków w obrębie odbytu,
- Żylaki wypadające na zewnątrz odbytu podczas wypróżniania się
- Ból podczas siedzenia, oddawania kału, swędzenie, pieczenie,
- Krwawienie z odbytu,
- Krew w kale.
Jako powikłania nieleczonych żylaków określa się: infekcje i stany zapalne odbytu, zwężenie odbytu, a nawet jego nowotwory.
Leczenie hemoroidów
Nie ma jednoznacznego leku na leczenie hemoroidów. Dla każdego przypadku dobiera się go inaczej, zależnie od stopnia zaawansowania choroby i ewentualnego ryzyka. Z reguły punktem wyjścia jest przepisanie leków, które zahamują aktywność i rozrastanie się hemoroidów.
Celem w leczeniu hemoroidów jest niedopuszczenie do okoliczności, w których mogą ponownie się objawiać, tzn. zrzucenie nadmiaru kilogramów i aktywność fizyczna. Jeśli schorzenie jest na tyle zaawansowane, że nie pomagają wszelkie medykamenty, wdraża się bardziej inwazyjne metody leczenia. Należą do nich między innymi:
- Zakładanie opasek uciskowych na odbyt, co powoduje obkurczenie odbytu i znajdujących się w nim żył, a także powierzchni, w której odkłada się krew.
- Przyjmowanie specjalnych leków, które wzmocnią ścianki odbytu i jego błonę śluzową, co zwiększa ich elastyczność.
- Przydatne są także zioła na hemoroidy
Leczenie hemoroidów obejmuje również naturalne sposoby radzenia sobie z żylakami, do których należą:
- Prawidłowa higiena wypróżnień – jest to bardzo ważna sprawa podczas poczucia pierwszych objawów hemoroidów. Przede wszystkim należy wypróżniać się wtedy, kiedy poczuje się potrzebę fizjologiczną. Należy unikać sytuacji, kiedy następuje silne parcie na stolec, gdyż taka sytuacja zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. Ponadto należy wycierać się dokładnie po wypróżnieniu miękkim papierem toaletowym.
- Nasiadówki – to domowy sposób na leczenie hemoroidów. Należy wykonać nasiadówkę z ciepłej wody, której temperatura jest zbliżona do temperatury ciała. Nasiadówka powinna trwać ok. 15 min.
- Zbilansowana dieta – to podstawa ochrony przed żylakami odbytu, ponieważ odpowiednia konsystencja treści pokarmowej nie powoduje problemów z wypróżnianiem oraz nie prowadzi do zaparć.
Warto przeczytać:
- Hemoroidy – na czym polega ich leczenie?
- Jakie są czynniki ryzyka hemoroidów?
- Leki na hemoroidy – jak sobie radzić z tą przykrą przypadłością?