Próbowaliście już zioła na hemoroidy? Hemoroidy to jedne z tych dolegliwości, z którymi wstydzimy się udać do lekarza, a zapytanie farmaceuty o skuteczny środek na żylaki odbytu stanowi dla nas często trudność niemal nie do przeskoczenia. Skąd się to bierze?

Na ogół po prostu nie lubimy rozmawiać o tak intymnych częściach ciała. Zapominamy o tym, że zarówno lekarz, jak i farmaceuta na co dzień spotyka się z różnorodnymi schorzeniami i nie spotkają nas żadne nieprzyjemności z jego strony.

Hemoroidy powszechnie nazywane również żylakami odbytu to stan zapalny guzków krwawniczych. Guzki te, choć mogą wydawać się ciężką chorobą, to nic innego, jak specjalne „poduszeczki”, których zadaniem jest uszczelnienie odbytu.

Przyczyn ich powstania jest naprawdę wiele. Ich rozwojowi sprzyja siedzący tryb życia, ciąża, a także niewłaściwa dieta.

Zioła na hemoroidy

Spis treści

ziola-na-hemoroidy
Zioła na hemoroidy działają!

Każdy, kto choć raz zauważył u siebie wystąpienie hemoroidów, wie, że dolegliwość ta jest niezwykle dokuczliwa, a w wyjątkowych sytuacjach może doprowadzić do lęku przed wypróżnieniem. Na szczęście w tej dolegliwości również z pomocą mogą nam przyjść zioła.

Zioła na hemoroidy stosuje się od dziesięcioleci i czasem naprawdę warto cofnąć się w czasie, aby znaleźć ten właściwy sposób na hemoroidy!

Musisz jednak pamiętać o tym, że gdy choroba zacznie się pogłębiać, lub gdy zauważysz u siebie intensywne krwawienie z odbytu, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.

W kale znajdują się liczne bakterie (w tym niezwykle groźne bakterie E-coli), które mogą spowodować różne powikłania, których leczenie może zająć nawet kilka miesięcy.

Zioła wspierające błonę śluzową jelit wybierz!

Sięgając po zioła, powinnaś wiedzieć, jakie należy wybrać. W walce z hemoroidami sprawdzą się wszystkie te zioła, które wspierają kondycję błon śluzowych, a ponadto będą się charakteryzowały właściwościami poprawiającymi kondycję naczyń krwionośnych.

Hemoroidy należy leczyć przede wszystkim objawowo (oczywiście należy również przemyśleć zmianę trybu życia i diety, ale na początku usuńmy ból). Aby zatem pozbyć się przykrej dolegliwości, powinniśmy najpierw sięgnąć po zioła o działaniu przeciwzapalnym.

Pozwoli to znacząco uśmierzyć ból, świąd i opuchliznę w okolicy hemoroidów. Można również sięgnąć po zioła o działaniu ściągającym. W ten sposób zmniejszymy krwawienie i uszczelnimy tkanki. Poniżej prezentuję wybrane zioła, które z pewnością przyniosą Ci ulgę w hemoroidach.

Kasztanowiec

kasztanowiec
Kasztanowiec na hemoroidy

Jest to powszechnie występujący w Polsce rodzaj drzew (choć spotykane są również krzewy) z rodziny mydleńców. Obecnie rozróżniamy około 25 gatunków kasztanowca, z czego większość z nich występuje na terenie południowo wschodniej Europy, w Azji i Ameryce Północnej.

Co ciekawe, kasztanowce, które spotykamy w Polsce, są w całości wprowadzone przez człowieka.

Te imponujące drzewa o dłoniastych liściach i zachwycających kwiatach już w zamierzchłych czasach stosowane były w celu poprawienia kondycji naczyń krwionośnych.

W medycynie ludowej kasztanowce uznawane były za idealną propozycję dla osób skarżących się na żylaki, w tym żylaki odbytu. Co ciekawe do dziś wyciąg z kasztanowca stosowany jest w popularnych lekach poprawiających stan żył i tętnic.

Samodzielne zbieranie kasztanowca

Jednak nigdy nie powinnaś się decydować na to, by samodzielnie zbierać kasztanowce w celach leczniczych. Roślina ta, ze względu na wysoką zawartość saponin określana jest mianem rośliny trującej. Wyłącznie odpowiednio dobrana dawka może być przyjmowana jako środek leczniczy.

Ze względu na specyficzny smak nie zaleca się spożywania naparów z kasztanowca, choć niektórzy zalecają taką drogę spożycia. Jeśli borykasz się z hemoroidami, powinnaś przygotować sobie nasiadówkę z kory kasztanowca, a już po kilku dniach zobaczysz pierwsze rezultaty.

Osoby przyjmujące środki zmniejszające krzepliwość krwi, przed rozpoczęciem tego typu terapii powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Oczar

oczar
Oczar na hemoroidy

Oczar pochodzi z Ameryki Północnej (oczar japoński i omszony pochodzą z Azji). W ziołolecznictwie roślina ta wykorzystywana jest od lat, właśnie w dolegliwościach związanych z naczyniami krwionośnymi i hemoroidami.

Swoje zastosowanie roślina zawdzięcza wysokiej zawartości taniny (głównie w liściach i korze), która cechuje się silnym działaniem ściągającym. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się połączenie oczaru z kasztanowcem.

Dąb

dab
Dąb na hemoroidy

Kolejne drzewo, które sprawdzi się w leczeniu hemoroidów to dąb. Równie imponujący jak kasztanowiec także powszechnie występuje na terenie całej Polski.

Dąb charakteryzuje się silnym działaniem ściągającym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. To właśnie dlatego nasiadówki z kory dębu są zalecane przy hemoroidach.

Zdecydowaną przewagą naparów z kory dębu nad wywarami z kasztanowca jest to, że może być przyjmowana doustnie. Smak nie jest tak odpychający, dzięki czemu nie będziesz miała oporów przed ich piciem.

Wywar do lewatywy?

W sieci można znaleźć różne przepisy na przygotowanie domowego wywaru do lewatywy. Jednak nie zaleca się samodzielnego przeprowadzania tego typu zabiegów.

Dyskomfort towarzyszący lewatywie może sprawić, że zabieg przeprowadzisz w sposób niewłaściwy, przez co może dojść do uszkodzenia delikatnej skóry wewnątrz.

Nasiadówki oraz wywary doustne są znacznie bezpieczniejsze, a cieszą się równie wysoką skutecznością. Dlatego, zanim się zdecydujesz na radykalne kroki, powinnaś koniecznie skonsultować się z lekarzem. Tymczasem polecam spróbować wspomniane zioła na hemoroidy!

Warto wybrać:

0 Udostępnień

3 KOMENTARZE

  1. Ja używałam tylko kory dębu. Kupiłam zioła w zwykłym zielarskim i zaparzałam je. Odcedzałam te fusy i przemywałam bolące miejsce, gdy „herbatka” była już zimna. Nasiadówki się u mnie nie sprawdziły, bo były zbyt pracochłonne i drażniła mnie gorąca para. Zawsze wolałam podmyć się zimną, wodą bo to ona łagodziła swędzenie. Mam w domu biobidet, więc mogłam się zawsze szybko odświeżyć. Nie piłam ziół, bo u mnie problem z hemoroidami pojawił się gdy byłam w ciąży i karmiłam piersią. Nie wiedziałam jak by to wpłynęło na moją córeczkę, więc ograniczyłam się do wszystkich sposobów działających zewnętrznie.

    • ja nie karmiłam, dlatego od razu po porodzie, jak problem się jeszcze bardziej powiększył, kupiłam zioła procto vitale i mi bardzo szybko pomogły :) nie miałam co prawda bardzo zaawansowanej fazy hemoroidów ale i tak byłam pod wrażeniem efektów. No i tez po ciazy warto to pic bo mi np strasznie włosy poleciały, a ziola zawierają skrzyp więc troszke mi to pomogło :)

  2. Stosuję czopki Hemorol, a na łatwe wypróżnienie czopki na zaparcia Eva/qu. Nie wywołują żadnych skutków ubocznych, po aplikacji, rozpuszczają się i wydziela się gaz CO2 i woda. Używam ich, bo łatwo się po nich wypróżniam.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.