Mimo iż hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są bardzo powszechnym problemem, nie każdy ma na tyle odwagi, aby zgłosić się do lekarza. Górę biorą emocje, a także natura występujących dolegliwości.

Dotykają one miejsce, którego okazanie krępuje wiele osób, dlatego nawet co druga chora osoba wstydzi się mówić o swoim problemie. Warto jednak poprosić o pomoc lekarza, ponieważ leczenie hemoroidów nie musi być skomplikowane.

Dlaczego powstają hemoroidy?

Istotnym faktem jest, że żylaki odbytu mogą przytrafić się w każdym wieku. Czynnikiem powodującym wystąpienie choroby jest tryb życia.

Na hemoroidy narażone są w szczególności osoby prowadzące siedzący tryb życia: kierowcy, kolarze czy osoby pracujące przy komputerze.

hemoroidy-problemy

Fizjologicznym czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie hemoroidów, jest ciśnienie w układzie żylnym odbytu. Jeśli dochodzi do jego zaburzenia – niemal na pewno pojawią się hemoroidy.

Dieta również przyczynia się do wystąpienia żylaków odbytu. Jeśli jesteś osobą, która na co dzień spożywa ciężkostrawne pokarmy i ma z tego powodu zaparcia, przygotuj się na wystąpienie hemoroidów.

W momencie, gdy mamy zaparcie, masy kałowe się zbijają, co przy wypróżnieniu może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej odbytu, a w tym momencie już nie daleko do hemoroidów.

Niestety, ale kobiety w ciąży i świeżo upieczone mamy również narażone są na wystąpienie tej choroby. Szczególnie istotne są zmiany hormonalne i sam fakt porodu.

Hormony odpowiedzialne za utrzymanie organizmu w odpowiedniej kondycji, znajdują się we krwi w zbyt małej ilości. Ponadto rosnący płód znacznie uciska na okolice odbytu, co powoduje niedotlenienie tych stref i pojawienie się uporczywych zmian.

Hemoroidy – badania, które pozwolą wykryć chorobę

Problem żylaków odbytu występuje w niezwykle wstydliwej dla nas strefie. Warto jednak udać się jak najwcześniej do lekarza, ponieważ rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium choroby gwarantuje szybkie wyleczenie.

Wizyta niestety nie może odbyć się bez okazania bolącego miejsca, jednak samo badanie nie jest nieprzyjemne i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Już po tak krótkim czasie doświadczony specjalista jest w stanie wydać prawidłową diagnozę, a także zaproponować odpowiednie leczenie.

Czym objawiają się żylaki odbytu?

Pierwsze objawy hemoroidów zazwyczaj są bagatelizowane. W początkowym stadium choroby pojawia się swędzenie odbytu, czego następstwem jest drapanie i spowodowanie mikrouszkodzeń okolicznej skóry. Ponadto pojawia się śluz, który jest bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego.

Objawy hemoroidów mogą również imitować wrażenie niepełnego wypróżnienia. Wtedy zazwyczaj zwiększamy parcie, co powoduje nawet znaczne utrudnienia w odpływie krwi z okolic odbytu i hemoroidy się powiększają.

Najbardziej wyraźnym objawem problemów odbytniczych jest wystąpienie krwi na papierze toaletowym. Objaw ten, z reguły najczęściej skłania chorego do wizyty u lekarza specjalisty.

Domowe sposoby na hemoroidy

Jeśli nie masz możliwości udać się do lekarza, ale chcesz poczuć ulgę od uciążliwych objawów hemoroidów, możesz zastosować domowe sposoby. Nie są one jednak polecane na dłuższą metę, gdyż choroba ta w każdym przypadku wymaga leczenia pod okiem lekarza specjalisty.

Pierwszym ze sposobów, który możemy polecić, są gorące kąpiele. Woda nie może mieć mniejszej temperatury niż 40 stopni Celsjusza. Ponadto dodaj do niej kilka kropli olejku o właściwościach przeciwzapalnych.

Złagodzi on ból, a także może spowodować zmniejszenie występującego stanu zapalnego. Pamiętaj jednak, aby nie dopuścić do oparzeń skóry, ponieważ wtedy problem hemoroidów się powiększy.

Wiele osób w momencie wystąpienia bolesnych hemoroidów docenia wartość nasiadówek. Polegają one na tym, że nalewa się letniej wody do wanny tak, aby zakrywała ona jedynie dno. Następnie do wody dodaje się wywaru z rumianku, kory dębu lub nadmanganianu potasu.

Teraz wystarczy jedynie przykucnąć nad tak przygotowaną mieszanką i zastygnąć w tej pozycji na około 10-15 minut. Po tym czasie powinieneś poczuć wyraźną ulgę.

Jeśli nie jesteś w stanie wykonać nasiadówki, możesz jedynie przemyć bolące miejsce wacikiem nasączonym w odpowiednim roztworze. Ten sposób również może przynieść ulgę, jednak nie stosuj go długo i skontaktuj się z lekarzem, jak tylko to będzie możliwe.

Leczenie hemoroidów

Sposób leczenia żylaków odbytu zawsze ustala lekarz. Rozwiązywanie problemu zazwyczaj rozpoczyna się od zmiany diety, a także trybu życia. Na czas leczenia przypadłości niezbędne jest wyeliminowanie pokarmów ciężkostrawnych, alkoholu, czy produktów powodujących wzdęcia.

Warto również zmienić tryb życia, czyli wprowadzić dodatkowe aktywności do planu swojego dnia.

Późniejszy etap leczenia hemoroidów, to głównie stosowanie medykamentów zaleconych przez lekarza. Mogą to być zarówno czopki, tabletki, jak i maść na hemoroidy.

Warto pamiętać, że nie ma uniwersalnego leku na tę przypadłość, dlatego proces leczenia to również poszukiwanie odpowiedniego środka. W aptekach dostępne są leki, które mogą pomóc w Twoim przypadku.

Najpoważniejsze przypadki wystąpienia hemoroidów kwalifikowane są do leczenia operacyjnego. Polega ono głównie na usunięciu wrażliwych guzków metodą tradycyjną. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu podawanym dolędźwiowo lub pod narkozą. Po około dwóch tygodniach od usunięcia problemu chory wraca do normalnego funkcjonowania.

Żylaki odbytu są problemem niezwykle wstydliwym, ale równie uporczywym. Przed udaniem się do lekarza i rozpoczęciem leczenia występują niemałe obawy i wstyd, który związany jest z okolicą występowania bólu.

Nie mniej, jednak w wielu przypadkach pomoc specjalisty staje się nieoceniona, ponieważ nie zawsze domowe sposoby okazują się skuteczne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.