Hemoroidy są niezwykle uciążliwym schorzeniem, które dla wielu jest tematem tabu, ponieważ dotyczy okolic odbytu. Jednocześnie jednak jest to przypadłość bardzo powszechna – może dotknąć w zasadzie każdego.

Jak radzić sobie z bólem i dyskomfortem? Pomóc mogą czopki na hemoroidy oraz inne dedykowane schorzeniu leki. Poznamy bliżej preparaty dostępne w aptekach.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze nazywane również żylakami odbytu. Powodują one swędzenie, pieczenie i ból w tych okolicach, utrudniając normalne funkcjonowanie.

Ich występowanie kojarzy się głównie z zaawansowanym wiekiem, jednak często dopadają również młodsze osoby – to m.in. częsta przypadłość u ciężarnych, która niekiedy doskwiera kobietom również tuż po porodzie.

Główną przyczyną ich pojawiania się jest siedzący tryb życia w połączeniu z niewłaściwą dietą. Szczególnie zbyt mała podaż błonnika w diecie przyczynia się do ich powstawania.

Czynnikiem sprzyjającym hemoroidom jest też otyłość, chociaż i niektóre dyscypliny sportowe potrafią powodować powstawanie bolesnych guzków (kolarstwo, jazda konna).

Zdarza się, że żylaki odbytu towarzyszą również innym chorobom (np. nowotworom). Ze względu na powszechność schorzenia bez recepty dostępne są liczne leki na hemoroidy występujące przede wszystkim pod postacią czopków i maści.

Leki na hemoroidy – właściwości i działanie

leki-na-hemoroidy

Wczesne zastosowanie leków na hemoroidy może pomóc uniknąć wysoce uciążliwego schorzenia, a na późniejszym etapie rozwoju guzków. Odpowiednie środki pomagają też doraźnie — redukując ból i dyskomfort. Ich podstawowym zadaniem jest łagodzenie stanu zapalnego, przyspieszanie gojenia się ran i regeneracja błony śluzowej.

Czopki na hemoroidy lub maści często mają też miejscowe działanie znieczulające, dzięki czemu przywracają zdolność do normalnego funkcjonowania. Pełnią funkcję wspomagającą również w przypadku zaawansowanego zapalenia żylaków odbytu, jako dodatek do terapii leczniczej zaleconej przez lekarza proktologa.

Co zawierają czopki na hemoroidy i inne leki bez recepty?

Czopki na hemoroidy zwykle są substancjami wieloskładnikowymi, dzięki czemu mogą wspierać organizm w walce ze schorzeniem na kilka sposobów:

  • zazwyczaj zawierają diosminę, która wpływa korzystnie na ściany żył i pozwala je wzmacniać,
  • drugim ważnym składnikiem jest ten znieczulający – zazwyczaj benzokaina lub hydrokortyzon,
  • popularne są też wyciągi z arniki, nagietka czy kasztanowca, które wpływają na obkurczanie naczyń krwionośnych, pomagając w szybszej redukcji bolesnych guzków.

Zioła można wykorzystać również samodzielnie, przygotowując sobie ciepłe kąpiele z naturalnymi olejkami eterycznymi lub nasiadówki. Zarówno czopki, jak i maść na hemoroidy mogą mieć w swoim składzie również substancje nawilżające, łagodzące i wspierające regenerację błony śluzowej – np. kwas hialuronowy, sok z aloesu.

Dzięki temu ich stosowanie może przynosić znaczną ulgę. Do objawowego leczenia można również wykorzystać tabletki na hemoroidy, które pomagają przede wszystkim w przywróceniu sprawności krążenia, pomagając zniwelować bolesne guzki. Rozsądnie jest przyjmować je pod nadzorem lekarza.

Czopki na hemoroidy – zastosowanie i wskazania

Czopki na hemoroidy są lekami dostępnymi bez recepty. Ich zadaniem jest przede wszystkim łagodzenie objawów przykrej dolegliwości i skracanie okresu jej trwania.

Powszechnie dostępne leki na hemoroidy warto stosować przede wszystkim we wczesnych fazach choroby – wówczas pomogą zapobiec jej rozwojowi, przyspieszyć gojenie i zapobiec nawrotowi schorzenia.

Zaawansowane żylaki odbytu wymagają już interwencji specjalisty – by je usunąć, potrzebna jest operacja, niekiedy nawet więcej niż jedna.

Dlatego zdecydowanie warto dbać o zapobieganie tej uciążliwej dolegliwości poprzez właściwą higienę, ruch i dietę bogatą w błonnik oraz – w razie potrzeby – stosowanie czopków na hemoroidy lub innych leków bez recepty (już przy wystąpieniu pierwszych objawów).

Zawsze warto też skonsultować się z lekarzem lub z farmaceutą przed podjęciem leczenia na własną rękę.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.