Dzięki hemoroidom, które stanowią fizjologiczną strukturę odbytu, możemy w pełni kontrolować oddawanie gazów i stolca. Gdy jednak dochodzi do ich przekrwienia i powiększenia, wówczas mamy do czynienia z hemoroidami, którym towarzyszą nieprzyjemne objawy.
Na szczęście unikanie niektórych czynników pozwala w znaczącym stopniu zmniejszyć ryzyko powstania hemoroidów.
Kto jest najbardziej narażony na hemoroidy?
Spis treści
Statystyki mówią, że choroba hemoroidalna dotyczy aż 50% populacji osób dorosłych1. Jest więc przypadłością powszechną. Bardzo często jako jej pośrednią przyczynę wskazuje się siedzący tryb życia. Jednak trzeba pamiętać, że ryzyko hemoroidów dotyczy także praktykujących niektóre dziedziny sportu.
Lista czynników, które mogą doprowadzić do rozwoju hemoroidów, jest zresztą dosyć długa i znajdują się na niej:
- częste biegunki lub zaparcia,
- wysiłek i naprężanie mięśni podczas oddawania stolca,
- dieta bogata w tłuszcz, za to uboga w błonnik pokarmowy (znajduje się on głównie w produktach zbożowych z pełnego przemiału, warzywach, owocach),
- otyłość,
- praca, która wymaga wielu godzin siedzenia lub stania,
- mała aktywność fizyczna,
- osłabione mięśnie dna miednicy (ich słaba kondycja może wynikać z wieku, ciąży, przebytej operacji)2 3.
Które choroby mogą iść w parze z hemoroidami?
Do rzadszych, jednak równie istotnych czynników ryzyka przekrwienia guzków krwawniczych odbytu należą niektóre schorzenia:
- alkoholizm,
- ciężka choroba serca,
- marskość wątroby,
- guzy miednicy małej,
- wrodzony brak zastawek w żyłach trzewnych1 2.
Jakiego rodzaju sporty mogą przyczynić się do hemoroidów?
Aktywność jest zawsze wymieniana jako jeden z głównych sposobów na zapobieganie hemoroidom. Jednak niektóre sporty, zwłaszcza uprawiane wyczynowo, mogą przyczynić się do rozwoju choroby.
Przykładami są biegi długodystansowe albo podnoszenie ciężarów2 3. Często jako niekorzystną dla osób z hemoroidami wymienia się także jazdę na rowerze. Dotyczy to jednak przede wszystkim okresów zaostrzeń.
W trakcie jazdy krew napływa bowiem do zajętych chorobowo obszarów, do tego dochodzi nacisk spowodowany długotrwałym siedzeniem na siodełku oraz tarcie.
Czy więc konieczne jest zaprzestanie uprawiania tego sportu? W trakcie okresu objawowego lepiej zrobić sobie przerwę, gdyż tego rodzaju aktywność może doprowadzić do zwiększenia bólu oraz krwawienia.
Dobrym pomysłem jest także wymiana siodełka na model o odpowiedniej szerokości oraz wklęsłym środku, dzięki czemu można zredukować nacisk i tarcie w trakcie jazdy4.
Objawy hemoroidów – co robić?
Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstania hemoroidów. Im więcej z nich występuje jednocześnie, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.
Do alarmujących sygnałów, które mogą o niej świadczyć, należą zwłaszcza krwawienie z odbytu, ból, świąd i dyskomfort. Warto reagować od razu, kiedy się pojawią.
W leczeniu objawów miejscowych skuteczne są czopki i kremy doodbytnicze o działaniu znieczulająco-przeciwzapalnym, na przykład Procto-Glyvenol. Ważna jest jednak także dyscyplina higieniczno-dietetyczna1.
Aby zaś nie dopuścić do nawrotów choroby, dobrze jest unikać czynników ryzyka związanych ze stylem życia, co powinno odbić się pozytywnie na ogólnym zdrowiu.
Nazwa produktu leczniczego: (A) Procto-Glyvenol, 400 mg + 40 mg, czopki. (B) Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). (B) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: (A) 1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). (B) 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: (A) Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. (B) Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: (A, B) Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
PGL/2020-02/13
1. Zych W. Hemoroidy. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy Data do-stępu: 4.02.2020.
2. Hemorrhoids Causes and Risk Factors. http://www.healthcommunities.com/hemorrhoids/causes.shtml Data dostępu: 4.02.2020.
3. Kołodziejczyk M. Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej. Medycyna Rodzinna 2011(1): 7-11.
4. White M. Is Cycling Bad For Hemorrhoids? https://bicycleuniverse.com/cycling-bad-hemorrhoids/ Data dostępu: 4.02.2020.
Warto przeczytać:
- Hemoroidy – na czym polega ich leczenie?
- Hemoroidy – żylaki odbytu oraz ich przyczyny, objawy i leczenie
- Zioła na hemoroidy – co na hemoroidy działa najlepiej?
- Leki na hemoroidy – jak sobie radzić z tą przykrą przypadłością?