Ile kalorii ma bób? Sezon letni to sezon na bób. Jest rośliną łatwą w uprawie, bardzo tanią, doskonale zaspokaja głód, a dostarcza wiele pożytecznych składników odżywczych. Do tego jest wyjątkowo smaczna. Nic dziwnego, że Polacy już od wielu pokoleń jedzą bób.

Letnie danie numer jeden dla wegetarian

Latem wegetarianie mają znacznie łatwiejszy czas ze względu na dostępność strączkowych warzyw, będących źródłem żelaza i wapnia, jakich nie przyjmują na co dzień z mięsa. Również bób nie zawodzi w tym zakresie.

Chociaż nie jest rekordzistą jeśli chodzi o zawartość żelaza, to jednak zawiera go około 1,6 mg na 100 gramów, czyli jedną porcję. Wapnia jest w bobie aż 37 mg. Jest także znakomitym źródłem witaminy C, zawiera jej aż 3,7 mg na 100 gramów.

Doskonale wspiera zatem naczynia krwionośne i odporność. Z tych danych wynika, że świeży bób jest doskonałym daniem dla wegetarian, jak również świetnym uzupełnieniem diety osób stosujących inny rodzaj żywienia.

Wadą bobu może okazać się jedynie to, że jest dość ciężkostrawny. Osoby o wyjątkowo wrażliwych żołądkach powinny przyrządzać bób z ziołami poprawiającymi trawienie i zjadać go bez skórki, gdyż to ona jest najciężej strawna.

Ile kalorii ma bób?

Bób ma bardzo małą ilość kalorii, garść bobu surowego to około 50 kalorii, a ugotowany bób nie ma ich więcej. Danie dla jednej osoby z bobu to około 200 kalorii.

Jednak do bobu w tradycyjnej kuchni chętnie dodaje się tłuszczu z masła lub smalcu, jak również skwarek z mięsa smażonych na tłuszczu. Wówczas kaloryczność dania oczywiście znacząco wzrasta, do około 300 kalorii.

Oczywiście takie danie od czasu do czasu nie jest niczym złym, lecz zjadane codziennie zaczyna już wpływać w pewien sposób na masę ciała, oczywiście nie jest też obojętne dla wzrostu cholesterolu we krwi.

Aby danie było mniej kaloryczne do gotującego się bobu lepiej nie dodawać masła, ani nie polewać nim bobu ugotowanego. Ugotowany bób, zamiast smażyć, lepiej zapiec, na przykład z młodymi ziemniakami, cukinią i suszonymi pomidorami bez dodatku tłuszczu.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.