Kakao – kalorie. Kakao najczęściej kojarzy się z dzieciństwem i bezpieczeństwem, oraz po prostu z pysznym napojem. Powszechnie uważa się, że jest to jeden ze zdrowszych napojów.

Właściwości kakao

Rzeczywiście, ziarna kakaowca, z których produkowane jest kakao, zawiera wiele pożytecznych wartości. W kulturze Indian południowo-amerykańskich kakao uważane było za napój bogów.

Ziarna kakaowca zawierają duże dawki magnezu, fosforu, żelaza. Są bogate w antyutleniacze, chroniące przed nowotworami oraz pomagające zachować młodość. Najwięcej korzystnych dla zdrowia substancji zachowuje ziarno jak najmniej przetworzone.

Modna jest na przykład tak zwana surowa czekolada, zawierająca nawet całe ziarna tej rośliny. W niej znajduje się prawdziwe bogactwo. Również im wyższy procent zawartości kakao w gorzkiej czekoladzie, tym lepiej.

Kakao, choć przetworzone, ma wciąż dobroczynny wpływ na życie oraz prawidłowe funkcjonowanie. Tradycyjnie piją je dzieci, które przez to wspomagają swój układ nerwowy, intensywnie rozwijający się u nich.

Kakao – kalorie

Samo kakao, bez żadnych dodatków, jest nisko kaloryczne. Łyżeczka kakao to 40 kalorii. Łyżeczka kakao gotowego do rozrobienia z zimnym mlekiem to tylko 20 kalorii. Warto jednak wiedzieć, że ma ono większy indeks glikemiczny, mniej pożytecznych składników, właściwie ich znikomą ilość.

Dla przykładu w łyżeczce prawdziwego kakao są aż 2 gramy błonnika, natomiast w kakao rozpuszczalnym w ogóle go nie znajdziemy. Kaloryczność kakao wzrasta wraz z dodatkami, czyli mlekiem i cukrem.

Mleko zwiększa indeks glikemiczny, a im bardziej tłuste jest, również kaloryczność. Zbyt duża ilość cukru działa podobnie. Ponadto źle wpływa na stan uzębienia. Warto pić kakao, byleby nie nazbyt często. Można je również dodawać do porannej owsianki, kaszy jaglanej lub posypywać nim zdrowe desery.

Warto pamiętać, że kakao najlepiej spożywać wieczorem – zagwarantuje uspokojenie, odprężenie i zdrowy, spokojny sen. Wszystko z powodu zawartości tryptofanu w mleku oraz składników wpływających kojąco na układ nerwowy.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.