Ile kalorii ma ugotowany ziemniak? Ziemniaki są najpopularniejszym daniem w naszej kuchni i najczęstszym dodatkiem do niedzielnego obiadu. Posiadają wiele zalet, ale również warto wiedzieć, czy są wskazane dla osób chorych.

Czy ziemniaki są wskazane dla cukrzyków?

W internecie znaleźć można podzielone opinie na temat tego, czy cukrzycy powinni jeść ziemniaki w różnej formie. Niektórzy twierdzą, że mogą je jeść, polecają im również inne produkty w większości składające się ze skrobi jako zamienniki diety opartej na mące, ryżu, o jakich wiadomo, że nie nadają się dla cukrzyków.

Prawda jest taka, że cukrzycy powinni bezwzględnie trzymać się z dala od skrobi, z której właściwie składa się ziemniak.

Działa ona podobnie jak cukier, chociaż początkowo rzeczywiście mamy do czynienia z węglowodanami złożonymi. Jednak po spożyciu skrobia rozkłada się do glukozy i powoduje wysoki skok cukru we krwi.

W rezultacie efekt jest taki sam, jak po spożyciu zwykłego cukru, na przykład w formie słodyczy, a więc skrobia, nie jest wskazana dla osób, które nie mogą go jeść.

Ile kalorii ma ugotowany ziemniak?

Najczęściej spożywaną formą tych warzyw jest jedzenie ugotowanych ziemniaków. Surowy ziemniak średniej wielkości ma około 60 kalorii. Ugotowany będzie miał mniej więcej tyle samo.

Pytanie, ile kalorii ma ziemniak po ugotowaniu, wydaje się zabawne – wielu ludzi powie, iż nie ma różnicy pomiędzy ziemniakami surowymi a ugotowanymi. Tak się najczęściej przyjmuje. Jeśli różnica jest, to niezbyt wielka, ponadto nie gotuje się całych ziemniaków, a jedynie obrane ze skóry.

Wiadomo na pewno, że w bulwie podczas gotowania zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne, skład ziemniaka na pewno pod koniec gotowania jest uboższy niż przed ugotowaniem.

Odpowiedź o tym ile kalorii mają ziemniaki, nie wyczerpuje tematu, mianowicie nie dają odpowiedzi na pytanie, czy tuczą. Jak widać kaloryczność ziemniaków, jest całkiem spora, ale to indeks glikemiczny odgrywa tu także sporą rolę. Częste zjadanie ziemniaków oczywiście będzie powodowało przybieranie masy ciała.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.