Ile kalorii ma bułka grahamka? Bułki grahamki to jedno z najczęściej kupowanych pieczyw. Powszechnie uważa się, że jest zdrowa, ponieważ zawiera pełne ziarna. Jaka jest prawda, do jakiej kategorii należy zaliczyć bułkę grahamkę?

Bułka grahamka – węglowodany proste czy złożone?

Aby przekonać się, do jakiej kategorii zaliczyć bułki grahamki należy prześledzić ich proces produkcji. Okazuje się, że bułki te są wytwarzane na bazie mąki pszennej, a jedynie dodaje się do nich otrębów, co powoduje, iż mają lekko brązowe zabarwienie.

Niekiedy, aby otrzymać taki kolor, piekarnie dodają do ciasta niewielką ilość karmelu. Następnie bułka przyozdabiana jest mieszanką zbóż. Tak naprawdę stanowią one jedynie bardzo niewielki procent całości. A więc bułkę grahamkę można zaliczyć do grona węglowodanów prostych, posiadających wysoki indeks glikemiczny.

Nie jest to, jak wielu sądzi, bułka razowa. Wobec tego nie jest uznawana przez dietetyków za całkowicie zdrowe jedzenie. Zalecają oni najczęściej by bułki tego typu spożywać na przemian z innym pieczywem, najlepiej razowym, aby ograniczyć spożywanie grahamek do minimum.

Ile kalorii ma bułka grahamka?

Jedzenie tego typu bułek powinno być ograniczone również z tego względu, że niestety są one dość kaloryczne. Bułka grahamka przekracza 200 kalorii, a połówka bułki po smarowej masłem to prawie tyle samo, bez innych dodatków. Zatem jedna bułka jest zalecana jako całe śniadanie dla osoby dorosłej.

Jak wiadomo trudno się najeść taką porcją, ponadto już po upływie krótkiego czasu zaczyna się uporczywe, niedające się na niczym skupić ssanie w żołądku. Wiąże się to właśnie z wysokim indeksem glikemicznym bułki, oraz faktem, że taka bułka tylko pozornie wydaje się spora.

Tak naprawdę większość z jej objętości stanowi po prostu powietrze. Po zgnieceniu w dłoni zostaje tylko niewielka porcja. Dlatego warto wybierać piekarnie, które nie oszczędzają na cieście, a bułki są bardziej zbite i więcej ważą. Będą wówczas sycić na dłużej. Tak jak wspomniano, nie należy tego rodzaju bułkami zajadać się zbyt często.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.