Ile kalorii ma jajko na twardo? Jaja są smacznym i zdrowym posiłkiem, popularnym daniem na śniadanie. Jednak czy sposób ich przygotowania sprawia, że ostatecznie różnią się one od siebie pod względem składu?

Przygotowanie jaj a ich właściwości zdrowotne

Powszechnie twierdzi się, że najbardziej zdrowe są jaja surowe. Jednak są rzadko spożywane ze względu na lęk przed salmonellą. Wielu ludzi uważa również, że to po prostu obrzydliwe.

Z drugiej strony amatorzy surowych jaj twierdzą, że są idealne na wiele dolegliwości, nawet ból gardła. Czy gotowanie jaj pozbawia ich wartości odżywczych? Niektórzy dietetycy sądzą, że jajom nie służy długie gotowanie.

Jaja gotowane dłużej niż kilka minut według nich tracą swoje właściwości, za które je cenimy i polecają zjadanie jaj na miękko ze względu na krótszy czas gotowania. Jednak okazuje się, że to właśnie dzięki gotowaniu wszyscy mogą je jeść.

Pod wpływem temperatury dochodzi do wytworzenia się substancji, dzięki którym jedzenie jaj służy nie tylko dorosłym, ale również dzieciom, nawet tym, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia.

Ile kalorii ma jajko na twardo?

Jajo na twardo wciąż jest źródłem białek, mikroelementów i witamin bardzo pożytecznych dla rozwoju i odżywienia człowieka. Jajko kurze, średniej wielkości, ugotowane na twardo ma 80 kalorii. Większe jajo będzie miało więcej kalorii, sklasyfikowane jako XL to 90 kalorii. Jeden plaster jaja ugotowanego na twardo to około 20 kalorii.

Wysokokaloryczne jest z pewnością jajo na twardo z dodatkami, z majonezem, a także pasta jajeczna. Łyżeczka majonezu to 60 kalorii, a łyżka stołowa – 170 kalorii. Łyżeczka pasty jajecznej to 50 kalorii, a łyżka stołowa – aż 100 kalorii.

Pocieszeniem jest fakt, że jaja, mimo iż są dość kaloryczne, to mają indeks glikemiczny równy 0, a więc w ogóle nie wpływają na poziom cukru we krwi człowieka.

Oznacza to nie mniej nie więcej to, że nie powodują tycia, o ile są spożywane z umiarem bez kalorycznych dodatków. Wręcz polecane są w diecie odchudzającej. Dostarczają niezbędnych tłuszczów i energii na pierwszą połowę dnia.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.