Ile kalorii ma kawa? Kawa to przysmak wielu ludzi, bez jakiego nie mogą się obyć. Także przy kawie najczęściej odbywają się poważne rozmowy i towarzyskie spotkania. Stanowi ważny element życia, jednak opinie na temat zdrowia i tego jak kaloryczna jest kawa, są niezwykle różne.

Dlaczego kawa pobudza?

Pytanie o to, dlaczego kawa pobudza, jest dla wielu banalne – przecież nawet dziecko wie, że zawiera kofeinę, która ma takie właściwości. Jednak to nie tylko dlatego kawa ma takie właściwości, jakie ma. Oprócz sporej dawki kofeiny składa się również w większości z potasu oraz w pewnym procencie z sodu.

Przy okazji sprawdź: ranking kaw ziarnistych na ten rok!

Potas i sód są odpowiedzialne za dobre samopoczucie, odpowiednią równowagę elektrolitową, tylko ludzie z odpowiednią ilością tych pierwiastków są w stanie efektywnie uczyć się, pracować i być aktywnymi fizycznie, na przykład w przypadku sportowców.

Oprócz tych pierwiastków kawa zawiera także wapń i oczywiście magnez, również odgrywający rolę w zatrzymaniu energii na cały dzień. Tu główne zalety zwykłej kawy powoli się wyczerpują. Nie zawiera ona żadnych kwasów tłuszczowych, ani większej ilości witamin. Jest to więc napój stworzony po prostu do pobudzania pracy umysłowej i fizycznej.

Ile kalorii ma kawa?

Sama kawa ma bardzo niewiele kalorii. Mała czarna bez cukru to tylko kilka kalorii. Filiżanka espresso to zaledwie 1 kaloria! Jednak większość ludzi woli pić kawę z dodatkami. Zwykła kawa z łyżką cukru i mlekiem to około 70 kalorii.

Adekwatnie więcej będą miały kawy z większą ilością cukru. Ważne jest również to, jakiego mleka używa się do kawy. Zagęszczone, skondensowane mleczko będzie miało oczywiście znacznie więcej kalorii niż zwykłe.

W kawiarniach serwowane są różnego rodzaju kawy, na przykład latte, czy napoje kawowe na przykład kawa z dodatkiem czekolady, lodów. Tutaj kaloryczność wzrasta już do 188 kalorii i wyżej.

Jak wiadomo, podczas jednego posiedzenia z koleżanką najczęściej nie kończy się na jednej kawie, a często do niej zamawiane są ciasta. Częste stołowanie się w kawiarniach przy takim deserze na pewno nie odbije się dobrze na figurze.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.