Ile kalorii ma kiwi? Kiwi to pyszny, soczysty owoc egzotyczny. Na tym nie kończą się jego zalety, ponieważ oprócz tego posiada również wiele pożytecznych wartości odżywczych i prozdrowotnych.

Kiwi jedz ze skórką

Owoce kiwi są bogate w witaminę C oraz E. Tej pierwszej witaminy jest w nim więcej niż w cytrynie czy innych cytrusach, co czyni go idealnym do wzmacniania odporności i przywracania zdrowia w czasie przeziębienia.

Witaminy te są antyutleniaczami, które opóźniają procesy starzenia się oraz zapobiegają rozwojowi nowotworów. Ponadto owoce kiwi zawierają dużą ilość błonnika, przez co stabilizują poziom cukru we krwi, zapobiegając chorobom na tym tle. Oprócz tego częste zjadanie kiwi powoduje, że w krwi obniża się poziom cholesterolu.

Witamina C dodatkowo usprawnia pracę układu krwionośnego, przez co odkładanie się cholesterolu w nich jest mniej prawdopodobne, gdyż ich ściany są mniej podatne na przyklejanie się grudek tłuszczu.

Warto zwrócić uwagę również na to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zjadać ten owoc wraz ze skórką. Wręcz jest to zalecane, podczas gdy większość z nas skórkę obiera i wyrzuca. Tymczasem zawiera ona właśnie największą dawkę witaminy C.

Ile kalorii ma kiwi?

Kiwi nie są kaloryczne, za to sycące, ze względu na zawartość błonnika. Jedno kiwi zawiera 42 kalorie. Bardziej kaloryczna jest odmiana kiwi gold, czyli takiej, gdzie po rozkrojeniu widać kolor bliższy pomarańczowemu niż zielonemu.

Taki jeden owoc ma już 60 kalorii. Dżemy i przetwory z kiwi nie są wysokokaloryczne, o ile nie są mocno osłodzone. W 100 gramach znajduje się 140 kalorii, a w jednej łyżeczce zaledwie 40 kalorii.

Kiwi same w sobie są słodkie, zatem po prostu nie wymagają dodatkowego słodzenia. Nadają się doskonale jako dodatek do letnich chłodników i koktajli na słodko bez dodatku cukru lub lekki deser z dodatkiem galaretki.

To, na co warto uważać to kiwi kandyzowane. Niewielka garść tak przygotowanych owoców to aż 240 kalorii, a więc więcej niż niewielki pączek. Również kiwi w słodkiej zalewie nie należą do niskokalorycznych.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.