Kaszanka – kalorie. Kaszanka to proste, kojarzące się z jarmarkiem danie. Tym większe zaskoczenie, że w zeszłym roku zyskała miano superfood. Okazuje się, że wcale nie bezpodstawnie.

Wartości odżywcze kaszanki

Kaszanka to zwierzęce jelito wypełnione kaszą, krwią i kawałkami podrobów zwierzęcych, spożywana na zimno i na gorąco. To właśnie zawartość podrobów czyni ją zdrowym i smacznym daniem. Podroby zwierzęce zawierają największą ilość pożytecznych składników, o wiele większą niż na przykład samo mięso.

Zresztą w kuchni europejskiej podroby zwierzęce nie bez powodu zyskują miano dania wykwintnego, czy afrodyzjaku! Szczególnie dobrze na tym tle wypada wątróbka, która wchodzi w skład kaszanki.

Zawiera ona witaminę B12, inne witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, a także witaminy A, E, C, K, oprócz tego takie składniki odżywcze jak żelazo, wapń, magnez, cynk.

Zawartość witaminy A jest na tyle duża, że zaspokaja zapotrzebowanie na nią na dłużej. Oprócz tego to źródło najlepszego białka. Oprócz podrobów kaszanka zawiera kaszę, czyli pożyteczne węglowodany.

Kaszanka – kalorie

Danie, jakim jest kaszanka, ma kilka zalet. Przede wszystkim jest bardzo sycące, bo zawiera węglowodany złożone oraz tłuszcz zwierzęcy i białko. Oprócz tego kaszanka to duża zawartość błonnika pokarmowego.

Już jedna kaszanka znakomicie zaspokaja głód na długi czas. Kaszanka na zimno średniej wielkości zawiera 300 kalorii, czyli w sam raz na jeden posiłek. Biała kaszanka, a więc taka, która nie zawiera krwi, ma podobną wartość energetyczną.

Niestety smażona kaszanka ma więcej kalorii, będzie ich około 400 kalorii. Dlatego w wersji mniej kalorycznej zaleca się przyrządzanie kaszanki na ciepło, zapiekając ją, lub smażąc na patelni ceramicznej z mniejszą ilością tłuszczu.

Zaleca się również, by unikać dodatków w postaci keczupu, czy sosu, które zawierają cukier i są kaloryczne. Zamiast tego warto zjeść surówkę ze świeżych warzyw. Warto również kaszankę kupować z zaufanego źródła, ponieważ ta kupowana na przykład w supermarkecie zdecydowanie jest gorszej jakości.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.