Ile kalorii ma kromka chleba? Chleb i pieczywo jest nieodłącznym elementem śniadania. Mało kto może oprzeć się pysznym, chrupiącym bułeczkom, czy miękkiej kromce jeszcze ciepłego chleba z masłem. Okazuje się jednak, że istnieją poważne powody, by zmniejszyć ilość zjadanego chleba, a nawet całkowicie wyeliminować go z diety.

Chleb – czy powoduje tycie?

Osoby, które chcą schudnąć, odstawiają takie produkty żywnościowe jak pieczywo. Czy rzeczywiście powoduje ono tycie? Wszystko wskazuje na to, że poważnie się do tego procesu przyczynia. Białe pieczywo, bo o nim mowa, nie zawiera wielu składników odżywczych.

To praktycznie same węglowodany. Spożywanie białego chleba powoduje wysoki skok cukru we krwi, a to z kolei jest przyczyną tego, że musimy zjeść następny posiłek już około dwie godziny po śniadaniu.

Najczęściej znów jest to pieczywo. Zjadanie dużych ilości chleba powoduje, że musimy zjeść więcej, by się nasycić i szybciej jesteśmy głodni. Osobom, które zjadają dużo pieczywa towarzyszy nieprzyjemne uczucie ssania w żołądku. Wzrasta u nich także ochota na słodkie przekąski. Dlatego jedzenie dużej ilości białego pieczyw powoduje tycie.

Ile kalorii ma kromka chleba?

Zwykły, najpopularniejszy biały chleb pszenny to około 64 kalorie w jednej kromce. Nie wydaje się do dużo, lecz warto zwrócić uwagę, iż na jednej kromce z pewnością się nie skończy. Dorosły człowiek, by się najeść, potrzebuje około trzech kromek. Dla porównania jeden wafel ryżowy ma około 26-30 kalorii.

Jedna kromka chlebów razowych, na przykład chleba orkiszowego jest znacznie bardziej kaloryczna, bo zawiera aż 96 kalorii, ale za to jest również o wiele bardziej sycąca i ma niski indeks glikemiczny. Dzięki temu odczuwamy sytość na dłuższy czas, możemy również zjeść mniej pieczyw, by poczuć się najedzonymi.

Istnieją mniej kaloryczne odmiany chleba z mąki razowej i pełnoziarnistej, na przykład zwykły chleb razowy bez dodatków posiada w jednej kromce 75 kalorii, co jest tylko nieco wyższą wartością od chleba pszennego, ale o wiele bardziej pożyteczną dla smukłej sylwetki.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Czy może mi ktoś powiedzieć ile kalorii ma kromka chleba pszennego z masłem? bardzo proszę o pomoc bo odchudzam się! ;)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.