Ile kalorii ma łosoś? Łosoś jest uznawany za jedną ze zdrowszych ryb. Na wielu obrazkach ze zdrową żywnością pojawia się właśnie filet z łososia w towarzystwie ryżu i zdrowych zielonych warzyw. Jednak czy naprawdę jest tak zdrowy i niskokaloryczny jak twierdzi internet?

Czy łosoś jest zdrowy?

Świat do niedawna był przerażony tym, co usłyszał o łososiach hodowlanych. Okazało się, że żyją one w tak strasznych i toksycznych warunkach, że wiele z nich posiada mutacje powodujące zmieniony kształt pyska.

Wszystko z powodu chęci zysku i wyhodowania jak największej ilości łososi jak najniższym kosztem. Podczas gdy ludzie uczyli się, by nie kupować łososia z zamkniętych hodowli, zaczęli chętniej wybierać te odłowione z dzikich środowisk, okazało się, że i one wcale nie są idealne.

W marcu wykonano badania laboratoryjne żyjących dziko łososi z okolic Seattle. Okazało się, że w ich organizmach znaleźć można ślady narkotyków takich jak heroina, kokaina.

Oprócz tego naukowcy znaleźli również spore ilości leków psychotropowych. Spłynęły one wraz z kanalizacją do wód, gdzie żyją łososie. Być może łososie z bardziej dzikich terenów, położonych z dala od ludzkich siedzib, będą w lepszej kondycji.

Ile kalorii ma łosoś?

Zdrowy łosoś jest źródłem kwasów omega 3 oraz witaminy D, a także białka. Kaloryczność łososia zależy od jego przygotowania. Porcja łososia wędzonego to 160 kalorii (100 gramów).

Jednak nawet ugotowany na parze łosoś w postaci jednego dzwonka będzie miał już 300 kalorii. Łosoś wędzony o wadze 250 gramów to 400 kalorii. Podobną wartość kaloryczną posiada filet z łososia ze skórą.

Usmażony dzwonek z łososia o wadze 100 gramów to 300 kalorii. Jeden kabanos z łososia posiada 80 kalorii. A więc łosoś nie jest wcale mniej kaloryczny niż na przykład kawałek mięsa, czy kurczak.

Mitem jest więc twierdzenie, że nadaje się bardziej do odchudzania niż mięso oraz iż odchudzanie przebiegnie szybciej, jeśli tradycyjnego kotleta zastąpimy łososiem. Mięso przyrządzone w sposób dietetyczny będzie miało podobną ilość kalorii co ta ryba.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.