Ile kalorii ma truskawka? Truskawki to jedne ze zdrowszych i mimo słodkiego smaku, mniej kalorycznych owoców. Powinny być zjadane przede wszystkim w sezonie, warto także robić z nich zdrowe przetwory.

Właściwości lecznicze truskawki

Ten niepozorny, soczysty i pyszny owoc ma więcej właściwości leczących, niż pomyślałby ktokolwiek zajadający się nimi. Zaskoczeniem może być na przykład fakt, że świetnie wpływają na układ krwionośny, ponieważ obniżają poziom cholesterolu oraz ograniczają wchłanianie się tłuszczu dostarczanego wraz z pożywieniem.

Wpływa to także na samo serce, ogranicza ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego, a także udaru mózgu. Truskawki chronią również przed stresem antyoksydacyjnym, z którym zmaga się dziś większość z nas.

Wzmacnia komórki krwi, przez co są one lepiej przygotowane do obrony. Ciekawostką jest fakt, że truskawki mają pozytywne działanie w zwalczaniu wirusa z rodzaju Herpes, odpowiedzialnego za występowanie opryszczki, a nawet za choroby weneryczne oraz półpaśca.

Ile kalorii ma truskawka?

Truskawki są mało kaloryczne, jedna truskawka to zaledwie 6 kalorii. Cała garść to 20 kalorii, a szklanka 250 ml wypełniona średniej wielkości owocami to 40 kalorii. Taka sama ilość musu z truskawek to 70 kalorii.

Gałka lodów truskawkowych to również 70 kalorii. Nisko słodzone, domowe przetwory z truskawek także nie posiadają wysokiej liczby kalorii, konfitury z truskawek to 25 kalorii w jednej łyżeczce. Warto wspomnieć, że truskawki mają bardzo niski indeks glikemiczny.

Cukier w nich zawarty to fruktoza, która rozkłada się bez udziału insuliny. Są również bogate w pektyny, które pęcznieją w żołądku i ograniczają uczucie głodu. Znane są jednocześnie z tego, że przyśpieszają przemianę materii i usprawniają metabolizm poprzez pobudzenie komórek wątrobowych do produkcji żółci, usuwając jednocześnie toksyny z organizmu.

Dzięki temu usprawniają odchudzanie. Truskawki najlepiej zjadać bez żadnych dodatków, ponieważ dodawanie śmietany i czekolady bardzo wpływa na ich indeks glikemiczny i kaloryczność.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.