Jak wiadomo, zimą stężenie smogu w powietrzu przekracza dopuszczalne normy w większości Polskich miast. Skóra na twarzy staje się wtedy sucha i do tego szarzeje, pojawia się trądzik i liszaje, które skutecznie przypominają o obecności smogu w powietrzu, którym oddychamy. Dlatego okres smogowy wymaga od nas, abyśmy w sposób szczególny zadbali o pielęgnację naszej cery!

Skutki uboczne wystawiana cery na powietrze zanieczyszczone smogiem, mogą być bardzo poważne i z pewnością są w stanie zrujnować stan Twojej cery i włosów.

Co dzieje się ze skórą?

jak-dbać-o-skórę-włosy-smog

Skóra na twarzy staje się zanieczyszczona i niedotleniona, wpływ smogu na nasz zdrowie może być nie tak bardzo zauważalny, jak nagłe pogorszenie się stanu skóry na twarzy. Skóra na twarzy reaguje bardzo szybko, dlatego działać także trzeba szybko.

Zmiany na twarzy bardzo często można zauważyć gołym okiem już po kilku dniach systematycznego wystawiania cery na zanieczyszczone smogiem powietrze. To o czym nie wolno zapomnieć, to fakt, że smog może być przyczyną stresu oksydacyjnego, który to z kolei przyspiesza starzenie się skóry na twarzy.

A więc należy być gotowym na wczesne pojawianie się zmarszczek i utratę prawidłowego balansu kolorytu na skórze twarzy, czyli mogą występować przebarwienia.

Jakie jeszcze skutki powoduje smog na twarzy?

Przez smog cera staje się bardziej wrażliwa, częściej podatna na podrażnienia, może dochodzić także do alergii skórnych, trądziku i egzemy. Jak widzisz, negatywnych skutków eksponowania cery na powietrze zanieczyszczone smogiem jest całkiem sporo.

Myślę, że najwyższy czas zacząć myśleć o należytej pielęgnacji cery, bo metale ciężkie znajdujące się w powietrzu nie tylko niszczą nasze płuca, ale też doprowadzają cerę do opłakanego stanu!

Czym w ogóle jest smog?

Smog to nic innego, jak szkodliwe dla człowieka pyłki, które zawierają cząsteczki o bardzo małych rozmiarach, czyli np.: PM10 i PM2,5 – te cząsteczki według Światowej Organizacji Zdrowia są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Najbardziej narażeni na działanie smogu są mieszkańcy dużych miast, zanieczyszczenie powietrza nasila się w okresie zimy, kiedy już nie tylko spaliny samochodowe dają się we znaki, bo dochodzi do tego jeszcze spalanie węgla i śmieci w domowych piecach starego typu.

Jak reaguje cera na smog, już wiesz, sytuacja staje się jeszcze gorsza, kiedy dochodzi mróz i przenikliwy i przeszywający mroźny wiatr, oba te zjawiska bardzo wysuszają skórę, pozbawiając ją ochronnego płaszcza hydrolipidowego.

Wtedy dochodzi do sytuacji, w której zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu z łatwością przedostają się w głąb skóry, dewastując od środka jej stan, skóra na twarzy zaczyna wtedy łuszczyć się i swędzieć, to znak, że doszło do podrażnienia i natychmiast należy coś tym zrobić…

Jak chronić skórę przed smogiem?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że podstawowe czynności pielęgnacyjne mogą okazać się niewystarczające! Trzeba dodatkowo zadbać o to, aby dostarczyć skórze właściwych witamin, jakie to witaminy? oczywiście jest to witamina A i witamina C.

Warto też postawić na różne zabiegi głęboko oczyszczające skórę i dostarczające do jej wnętrz mikroelementy witaminowe. Warto wziąć pod uwagę takie zabiegi jak:

  • mezoterapia,
  • terapia na bazie aktywnego wodoru.

Kolejnym sposobem na ochronę skóry przed smogiem, są maseczki oczyszczające gruczoły łojowe i pory, warto postawić tu na maseczki nawilżające, oraz maseczki witaminowe.

Nie można także zapomnieć o prawidłowym makijażu i demakijażu! Samo zmycie makijażu może nie wystarczyć, pamiętaj, aby używać toniku, a później kremu do twarzy. Warto pamiętać, aby krem nałożyć na jeszcze wilgotną skórę, a nie już wyschniętą!

A co z włosami?

Włosy wystawione na działanie smogu stają się kruche i matowe, tracą swój połysk i wytrzymałość, są słabe – zaczynają wypadać.

W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy, które zawierają:

  • krzem,
  • selen,
  • cynk,
  • miedź,
  • żelazo,
  • witaminy A, B, C
  • mikroelementy.

Oprócz suplementacji wspierającej włosy trzeba zadbać o obecność odżywczego szamponu, różnych olejków i odżywek. Jeśli chodzi o olejki, to polecam szczególnie:

  • olejek arganowy,
  • olejek kokosowy,
  • i olejek rycynowy.

A skóra głowy? ona też może ucierpieć, będąc wystawiona na działanie smogu, powstają na niej wtedy zmiany chorobowe m.in. łojotokowe zapalenie skóry. Wtedy należy zacząć używać szamponów apteczne i stosować je na zmianę z szamponami odżywczymi.

Mam nadzieję, że już dziś wykonasz pierwszy krok do ochrony swojej cery i włosów!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

3 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.