Jak i czym czyścić okulary, by szybko i skutecznie pozbyć się niechcianego kurzu, brudu, tłuszczu i rozmazanych szkieł? Najlepiej stworzyć prostą miksturę czyszczącą, dzięki której brud i tłuszcz bezpowrotnie znikną z powierzchni Twoich szkieł.

W dzisiejszym poradniku, jako pierwszy sposób, podam Ci przepis na płyn do czyszczenia okularów, który możesz używać w domu, lub po przelaniu do atomizera (buteleczki z rozpylaczem) możesz także zabrać go ze sobą w teren, w podróż czy do pracy.

Natomiast w dalszej części poradnika, znajdziesz inne ciekawe sposoby na czyszczenie okularów. Napisałam też o tym, jak czyścić plastikowe, metalowe, drewniane i retro/vintage oprawki okularów.

Krystalicznie czysty i wyostrzony obraz znajduje się w zasięgu Twojej dłoni, wystarczy przeczytać cały poradnik i użyć jednej z kilku technik czyszczenia okularów, które niżej dokładnie opisałam. Zapraszam Cię do przejrzenia foto-instrukcji krok po kroku!

jak-czym-czyscic-okulary
Skuteczne sposoby na czyszczenie okularów w zasięgu Twojej ręki…

Płyn do czyszczenia okularów domowej roboty

Spis treści

Preparat do czyszczenia okularów możesz kupić gotowy lub przygotować go samemu. Przepis na płyn, który za chwilę Ci podam, wymaga od Ciebie jedynie zakupu spirytusu salicylowego, jest on bardzo tani, bo 100 ml to koszt 2 zł. Zamiast spirytusu salicylowego możesz także użyć oczaru wirginijskiego.

plyn-do-czyszczenia-okularow-krok-1

Przygotuj buteleczkę z rozpylaczem i do połowy zalej ją przegotowaną wodą. Aby ułatwić sobie wlanie wody do małej buteleczki, możesz użyć lejka.

plyn-do-czyszczenia-okularow-krok-2

Resztę buteleczki wypełnij spirytusem salicylowym lub bezalkoholowym oczarem wirginijskim. Bez względu na pojemność buteleczki, zadbaj o to, aby proporcje wody do alkoholu wynosiły 1:1.

plyn-do-czyszczenia-okularow-krok-3

Na koniec dodaj odrobinę płynu do naczyń i dokładnie wszystko wymieszaj. Zawartość buteleczki lepiej czymś wymieszać, niż potrząsać buteleczką, ponieważ płyn do mycia naczyń lubi się pienić.

czyszczenie-okularow-szkiel

Czas wreszcie zabrać się za czyszczenie okularów. Rozpyl roztwór na szkła okularów i przetrzyj je ściereczkę z mikrofibry. Oczywiście czyszczenie okularów powinno odbyć się z obu stron szkiełek.

Ściereczka z mikrofibry jest idealna do tego zadania, bo jest miększa niż przeciętna tkanina, czyli nie pozostawia po sobie mikrorysek oraz nie pozostawia włókien materiałowych. Jeśli wolisz, płyn do czyszczenia okularów możesz rozpylić bezpośrednio na ściereczkę z mikrofibry zamiast na szkła.

plyn-do-czyszczenia-okularow-krok-4

Płyn do czyszczenia okularów należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Przed użyciem płynu wstrząśnij go, aby czyścić okulary właściwą mieszanką.

Mycie okularów w wodzie z mydłem

Czym czyścić okulary, aby od czasu do czasu zafundować im pełne odkażanie? świetnie do tego celu nadaje się woda z mydłem. Poniżej znajdziesz dokładną, krok po kroku foto-instrukcję.

czyszczenie-okularow-woda-z-mydlem-krok-1

Do małej miski wlej ciepłą wodę i dodaj mydło w płynie, a następnie całość dobrze wymieszaj, by zaczęły pojawiać się burzyny na powierzchni wody. Unikaj gorącej wody, bo może ona zniszczyć barierę ochronną Twoich szkieł.

czyszczenie-okularow-woda-z-mydlem-krok-2

Jak wyczyścić okulary? po prostu umieść je w całości w misce i opuszkami palców przecieraj szkła z obu stron – tylko w ten sposób usuniesz brud z okularów, który często lubi wchodzić w szczeliny między szkiełkami a oprawką.

Wskazówka: jeśli chcesz wyczyścić również oprawki okularów, weź miękką szczoteczkę do zębów i zanurz ją w wodzie z mydłem, po czym delikatnie przetrzyj szczoteczką samą oprawkę oraz zawiasy oprawek, aby usunąć z nich tłuszcz i brud.

plukanie-okularow-pod-kranem

Po dokładnym wyczyszczeniu okularów czas na ich płukanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby okulary po umyciu wypłukać pod kranem. Zadbaj jedynie o to, aby był to ciepły strumień wody.

czyszczenie-okularow-mikrofibra

Czas na suszenie okularów. Zamiast wycierać czyste szkła okularów na koszuli lub ręczniku, weź do ręki czystą ściereczkę z mikrofibry i pocieraj każde szkiełko, aż wyschnie. Tak jak już pisałam, ściereczki z mikrofibry nie pozostawiają włókien i nie rysują szkieł, więc świetnie nadają się do suszenia okularów.

Czyszczenie oprawek okularów

Jak wyczyścić oprawki okularów, by te były błyszczące i wciąż wyglądające jak nowe? przede wszystkim musisz wiedzieć, że różne oprawki okularów różnie się czyści. W zależności od rodzaju oprawek zastosujemy więc różne techniki ich czyszczenia.

Jak wyczyścić plastikowe oprawki okularów

jak-czyscic-plastikowe-oprawki-okularow

Większość nowoczesnych oprawek wykonana jest z wysokiej jakość plastiku z połyskiem lub matowej jego odmiany. W swoich okularach możesz mieć standardowe plastikowe oprawki lub poliwęglanowe, które są znacznie bardziej odporne na zarysowania.

Do czyszczenia plastikowych oprawek i zakamarków świetnie nadaje się ciepła woda z mydłem lub płynem do naczyń. Najlepiej namoczyć oprawki w ciepłej wodzie i od razu przystąpić do czyszczenia plastikowych oprawek.

W przypadku cięższych zabrudzeń warto użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, dzięki szczoteczce dotrzesz do najciaśniejszych zakamarków Twoich okularów, gdzie rozwijać się mogą bakterie, właśnie te newralgiczne miejsca postaraj się bardzo dokładnie wyczyścić.

Jak czyścić metalowe oprawki okularów

jak-czyscic-metalowe-oprawki-okularow

Metalowe oprawki do okularów są również bardzo popularne, ponieważ są lekkie i mogą mieć unikalne, piękne postarzane wykończenie.

Natomiast brudne i śliskie metalowe oprawki mogą być naprawdę denerwujące w noszeniu, a przecież ich czyszczenie jest naprawdę bardzo łatwe. Możesz użyć specjalnej pasty do biżuterii lub pozostawić oprawki na noc w letniej wodzie z mydłem bądź płynem do naczyń.

Pozostawiając metalowe oprawki w nocnej kąpieli, masz gwarancję, że tłuszcz, który przez miesiące gromadził się w licznych zakamarkach, rozpuści się doszczętnie i wreszcie pozwoli Twoim okularom wyglądać jak dawniej…

Rano opłucz oprawki ciepłą bieżącą wodą i osusz je czystą, miękką ściereczką.

Jak czyścić drewniane oprawki okularów

jak-czyscic-drewniane-oprawki-okularow

Drewno jest nieco trudniejsze w utrzymaniu i może zostać łatwo uszkodzone, jeśli nie będzie właściwie przechowywane. Jeśli w danej chwili nie nosisz okularów, koniecznie przechowuj je w twardym etui lub w bezpiecznym miejscu.

Z drewnianymi oprawkami należy postępować jak z drewnianymi meblami, nie moczymy ich w wodzie i nie używamy silnych detergentów do ich czyszczenia.

Drewniane oprawki należy przecierać nawilżoną szmatką z odrobiną płynu do naczyń bądź mydła w płynie. Po wyczyszczeniu oprawek warto je zaimpregnować, czyli nałożyć warstwę olejku albo wosku, by przywrócić im połysk.

Jak czyścić retro/vintage oprawki okularów

jak-czyscic-vintage-retro-oprawki-okularow

Ponieważ oprawki okularów w stylu retro lub vintage mają wyglądać na starsze, ich czyszczenie może przysporzyć Ci trochę kłopotów. Najtrudniejsze do czyszczenia są specjalne detale, które wymagają szczególnej uwagi, podobnie jak mała biżuteria.

Zazwyczaj czyszczenie retro/vintage oprawek można przeprowadzić przy użyciu środków do polerowania biżuterii lub po prostu letniej wody z łagodnym mydłem bądź płynem do naczyń. Jednak zbyt częste polerowanie plastikowych elementów oprawek okularów spowoduje ich uszkodzenie.

Jak usunąć biały nalot z oprawek okularów?

Wiele osób pyta, jak wyczyścić okulary z białego nalotu, który pojawia się najczęściej na czarnych oprawkach.

Nalot ten powstaje najprawdopodobniej od mycia oprawek w twardej wodzie, która zawiera dużo kamienia. Aby ten nalot usunąć, polecam wyszorowanie oprawki (jeśli pozwala na to materiał, z jakiego jest zrobiona) szczoteczką do zębów z dodatkiem płynu do rąk ewentualnie pasty do zębów.

UWAGA: Noski i zauszniki w okularach trzeba czyścić regularnie ze względów higienicznych. Ponadto tłusty osad, który osadza się na tych elementach, sprawia, że okulary „jeżdżą” i zsuwają się z nosa.

jak-wyczyscic-okulary

Czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej

Mycie okularów ultradźwiękami to dość popularny sposób na pozbycie się trudnodostępnych zabrudzeń, najczęściej chodzi o szczeliny między soczewką a oprawką. Ponadto bardzo intensywne i częste szorowanie oprawek, jak i szkieł, może doprowadzić do powstania licznych zarysowań.

Zakup ultradźwiękowej myjki do okularów to naprawdę dobry pomysł. Czyszczenie okularów ultradźwiękami pozwala z dużą precyzją usunąć brud z najtrudniej dostępnych zakamarków i to bez ryzyka zarysowania okularów. Jeśli chodzi o ceny myjek ultradźwiękowych, to wahają się one od 100 do 400 zł.

Ultradźwiękowe myjki do okularów mają specjalny kształt, dzięki czemu jesteś w stanie wyczyścić każde model okularów, a myjki wyglądają np. tak:

ultradzwiekowe-myjki-do-okularow

Co zrobić, żeby okulary nie parowały?

Co zrobić, żeby nie parowały okulary w zimie lub nawet jesienią? najszybszym rozwiązaniem jest po prostu przetarcie szkiełek okularów ściereczką lub zakup specjalnego płynu, który zapobiega osadzaniu się pary na powierzchni soczewek.

Do wyboru masz preparaty hydrofobowe w postaci ściereczek, chusteczek, czy atomizerów, które po nałożeniu na suche szkła, pozostawiają na nich specjalną warstwę ochronną, która zapobiegać będzie ich parowaniu.

Domowym sposobem na parujące szkła okularów jest przetarcie ich ściereczką zamoczoną wcześniej w detergencie, chodzi oczywiście o płyn do naczyń.

Coraz częściej jednak można kupić szkła, które od nowości pokryte są powłoką hydrofobową, która eliminuje parowanie szkieł. To samo tyczy się szkieł z powłoką antyrefleksyjną, ona także chroni szkła przed zaparowywaniem.

UWAGA: bardzo często przyczyną parowania okularów jest ich zbyt bliska odległość od twarzy, jeśli okulary przylegają do twarzy zbyt mocno, to mamy do czynienia z brakiem przepływu powietrza. Kluczowa jest wtedy odpowiednia regulacja nosków i zauszników.

zaparowane-okulary

Odpowiednie dogięcie nosków i zauszników znacząco wpłynie na pozycje okularów względem twarzy, dzięki czemu powietrze będzie mogło cyrkulować wokół soczewek, eliminując ryzyko zaparowania.

Warto dodać jeszcze, że osoby zmagające się z zaparowanymi szkłami okularów, pomagają sobie ściągając je i ponownie zakładając, gdy okulary już odparują. Takie postępowanie może doprowadzić do poważnego bólu głowy i bolących oczu.

A skąd ten ból? wywołany jest on koniecznością ciągłego przystosowywania się oczu do nowych warunków, dlatego lepiej zainwestować w dobrej jakości soczewki, które nie parują, bo na ich powierzchnie w procesie produkcji nałożono specjalną warstwę chroniącą.

Jak utrzymywać okulary w czystości na dłużej?

jak-dbac-o-okulary
Jak dbać o okulary, by wytrzymały jak najdłużej?

Wielu użytkowników okularów zastanawia się, jak utrzymywać okulary w czystości lub jak zapobiegać smugom, które często pojawiają się na szkiełkach. Z pewnością ucieszy Cię fakt, że dbanie o okulary wcale nie jest takie trudne…

Utrzymanie okularów w czystości przez dłuższy czas jest super łatwe dzięki kilku małym wskazówkom i nawykom, które możesz w sobie wyuczyć, oto one:

  1. Pierwsza podstawowa zasada – nigdy nie opieraj okularów na zlewie lub innej powierzchni, na której używasz produktów do pielęgnacji włosów czy innych kosmetyków. Jeśli substancje te dostaną się na okulary, możesz dojść do uszkodzenia szkiełek lub oprawek.
  2. Chcąc dłużej utrzymać okulary w czystości, musisz mieć pewność, że nigdy nie odłożysz okularów na szkiełka (szkiełkami do dołu).
  3. Staraj się zawsze chować okulary z powrotem do futerału, gdy ich nie używasz, a przynajmniej odkładaj je na oprawkach zamiast na szkiełkach, ponieważ ochroni to twoje okulary przed plamami i groźnymi zarysowaniami soczewek.
  4. Prawidłowe przechowywanie okularów to także niewystawianie ich na bardzo wysoką temperaturę, ponieważ może ona uszkodzić soczewki, jak i trawle wygiąć oprawki. Jest to rada szczególnie dla użytkowników soczewek organicznych, gdzie powłoka antyrefleksu może zostać całkowicie zniszczona.
  5. Teraz coś wyłącznie dla kobiet – jeśli Wasze szkiełka wciąż są tłuste i zabrudzone, mogą to być mikrodrobinki tuszu do rzęs. Warto wtedy odsunąć nieco okulary od twarzy, by nie brudzć wewnętrznej strony szkiełek okularów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.