Wybierając optymalny model okularów, dobrze wiedzieć, które będą kompatybilne z kształtem twarzy.

Ta niezwykle cenna wiedza, pozwala wówczas wybrać oprawki, które nie tylko nienagannie prezentują się na twarzy, ale dodatkowo pomogą zamaskować drobne mankamenty urody, przy jednoczesnym wyeksponowaniu jej największych atutów.

Sprawdź wczorajszy ranking: Najlepsze serum do twarzy

Czy istnieje prosty sposób, żeby prawidłowo określić kształt twarzy i dobrać do niego okulary? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać kształt twarzy? Kilka cennych wskazówek

Spis treści

Zdefiniowanie swojego kształtu twarzy jest bardzo przydatne. Nie tylko pozwoli dobrać idealne okulary, ale też może okazać się pomocne przy planowaniu nowej fryzury czy makijażu. Jak się do tego zabrać? Jest na to prosty sposób.

Wystarczy stanąć przed lustrem i zaczesać włosy do tyłu tak, żeby w pełni odsłonić twarz. Potem wystarczy już tylko obrysować na lustrze jej kontur za pomocą na przykład, kredki do ust.

Jaki kształt może mieć twarz?

 • Owalny
 • Okrągły
 • Kwadratowy
 • Trójkątny

Poznanie charakterystycznych cech poszczególnych typów pomoże w określeniu, jaki kształt twarzy ma dana osoba.

Typ twarzy, a okulary przeciwsłoneczne

To kształt twarzy powinien determinować wybór konkretnych oprawek, zarówno w przypadku okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. O tym, jak określić kształt twarzy, pisaliśmy już wyżej. Teraz czas na cechy rozpoznawcze każdego typu twarzy oraz przykłady modeli okularów, które będą do nich najlepiej pasować.

 1. Twarz owalna

Cechy charakterystyczne: proporcjonalne wymiary, najszerszy punkt to policzki, delikatnie wydłużony podbródek i czoło.

Idealne okulary: do owalnej twarzy pasują niemal wszystkie kształty oprawek

Propozycje okularów:

 • Sofia

Te wykonane z drutu oprawki, przyciągają wzrok kocim kształtem. Łączą w sobie modny design z minimalistycznymi materiałami.

 • Joyce

Okrągły model okularów to propozycja dla niepoprawnych marzycielek. Oprawki zwracają na siebie uwagę – przede wszystkim – sporym rozmiarem oraz symetrycznym kształtem.

 • Dollis

To bardzo kobiecy model, który wyróżnia się nowoczesnym designem. Oprawki ładnie się prezentują, a do tego są lekkie i wygodne.

 1. Twarz okrągła

Cechy charakterystyczne: łagodne rysy twarzy, szerokość zbliżona do długości, zaokrąglona broda, niskie czoło, pełne policzki.

Idealne okulary: modele kwadratowe lub inne, z wyraźnie zarysowanymi kształtami, które wydłużą twarz.

Propozycje okularów:

 • Bennet

To oprawki o klasycznym kształcie, który sprawia, że mają charakter unisex. Będą stanowiły doskonały wybór dla wielbicielek klasyki.

 • Porter

Te oprawki doskonale łączą w sobie spokojny charakter z szalonym usposobieniem. Ich pełne kształty przyciągają uwagę, a klasyczny kształt sprawia, że świetnie prezentują się na co dzień.

 • Grace

Kolejny przykład oprawek, które są klasyczne w swojej formie. Ich uniwersalny kształt będzie świetnie wyglądał na każdym typie twarzy.

 1. Twarz kwadratowa

Cechy charakterystyczne: wyraziste rysy twarzy, czytelnie zarysowane kości policzkowe, wyeksponowana linia szczęki, zbliżona szerokość na górze i na dole.

Idealne okulary: z okrągłymi lub owalnymi oprawkami, kocie modele – wszystkie te, które złagodzą rysy twarzy.

Propozycje okularów:

 • Belova

Typowy, koci model okularów o pełnych kształtach. To klasyka, której nie sposób nie lubić!

 • Steve

Model o kulistym kształcie, z charakterystycznymi, metalowymi oprawkami. Idealny wybór dla tych, którzy chcą dodatkowo wyeksponować kolor tęczówki.

 • Charlie

Okrągłe okulary z metalowymi oprawkami. Propozycja dla osób, które chcą zyskać unikalny styl i wyróżnić się z tłumu.

 1. Twarz trójkątna

Cechy charakterystyczne: szerokie czoło, mocno zarysowane kości policzkowe, wąski podbródek.

Idealne okulary: o okrągłych kształtach lub klasyczne kocie oczy.

Propozycje okularów:

 • Madeline

Oprawki kocie oczy to bardzo kobiecy model, który sprawia, że paniom, które je założą, trudno się oprzeć. Model jest bardzo wygodny i doskonale leży.

 • Pola

Z tymi oprawkami, każde spojrzenie nabierze uwodzicielskiego charakteru. Okulary o pełnych, kocich kształtach mają wyjątkowy design, a przy tym są solidnie wykonane.

 • Cooper

Model z metalowymi oprawkami, o pełnym, owalnym kształcie. To okulary, które łączą wygodę z eleganckim stylem.

Jeszcze więcej inspirujących porad, dotyczących prawidłowego rozpoznawania kształtu twarzy oraz późniejszego dobierania do niej okularów, można znaleźć na specjalnej infografice.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Na zasadzie przeciwieństw

jak-dobrac-okulary-do-ksztaltu-twarzy

Najlepszy sposób na dobranie okularów – czy to korekcyjnych, czy przeciwsłonecznych – do twarzy, to skorzystanie z zasady przeciwieństw, która w tym przypadku znakomicie się sprawdza.

Nic więc dziwnego, że często korzystają z niej styliści, nawet ci, którzy współpracują z gwiazdami. Zgodnie z tą teorią, posiadacze twarzy o owalnym kształcie, powinni szukać idealnych oprawek wśród modeli prostokątnych i kanciastych.

Z kolei osoby o prostokątnej twarzy, mogą sięgnąć po oprawki owalne lub lekko zaokrąglone.

Idealnie dobrane okulary – tajemnica tkwi w przymiarkach

W przypadku okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, określenie kształtu twarzy to podstawa, bez której ciężko się obejść. Po zdobyciu tych cennych informacji, czas rozpocząć przymiarki. Żeby wybrać idealne oprawki, czasem trzeba przymierzyć nie kilka, kilkanaście, ale nawet kilkadziesiąt (!) oprawek.

Tylko wtedy można mieć pewność, że wybrany model będzie świetnie pasował nie tylko do kształtu twarzy, ale też np. do najczęściej noszonej fryzury, preferowanego makijażu czy stylu ubierania.

Dzięki ofercie sklepu Muscat masz aż 5 dni na przymiarkę 5 różnych modeli oprawek. Możesz je do woli testować w domowych warunkach i sprawdzić, w których wyglądasz – i czujesz się – najlepiej.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.