Czyste i zadbane zęby są ważne dla zdrowia jamy ustnej i zachowania świeżego oddechu. W tym celu zaleca się szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, albo po każdym posiłku.

Czy jednak samo używanie szczoteczki wystarczy? Pełna higiena wymaga także dokładnego wyszorowania języka i przestrzeni międzyzębowych.

Jak dbać o jamę ustną, aby zęby i dziąsła były mocne i odporne na uszkodzenia? Poznaj najważniejsze kroki rutyny dla nienagannej kondycji uzębienia.

Krok pierwszy – szczotkowanie zębów

Jak dbać o higienę zębów
Jak dbać o higienę zębów

Szczotkowanie zębów jest podstawową częścią pielęgnacji jamy ustnej. Czyść zęby dwa razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu, przynajmniej przez 2 minuty.

Rozmiar i kształt powinny być dopasowane do kształtu jamy ustnej, tak aby można było łatwo dotrzeć do wszystkich miejsc. Wymieniaj szczoteczkę do zębów co trzy lub cztery miesiące. Zużyta nie będzie dobrze czyścić zębów.

Wiesz też, że dokładne nitkowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy? Do tej czynności można wykorzystać wygodne flossery. Są to poręczne przyrządy, który łączą w sobie nitkę i wykałaczkę. Można również wybrać modele, które posiadają czyścik do języka. Wszystkie te opcje można znaleźć wśród produktów marki Jordan.

Na czym polega prawidłowa technika mycia? Zmocz szczoteczkę wodą i nałóż odrobinę pasty. Szczotka powinna przylegać pod kątem 45 stopni do dziąseł. Myj ruchem obrotowym lub wymiatającym na szerokość każdego zęba, zaczynając od dziąsła.

Szczotkuj dokładnie zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie oraz powierzchnie żujące. Aby wyczyścić tył  przednich zębów, przechyl szczoteczkę pionowo i wykonaj pociągnięcia wzdłuż każdego zęba. Wyszczotkuj też język, aby pozbyć się nagromadzonych bakterii.

Najprostszym sposobem mycia jest wykorzystanie standardowej szczoteczki do zębów z plastikową rączką i nylonowym włosiem. Używaj past z fluorem, które dodatkowo chronią zęby przed próchnicą.

Oczywiście szczotkowanie zębów to tylko część kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. Należy również pamiętać o: zbilansowanej diecie każdego dnia (unikanie słodkich napojów i przekąsek) oraz regularnych wizytach u lekarza stomatologa.

Nici i flossery dla pełnej czystości

Płytka nazębna może odkładać się również między zębami i wzdłuż linii dziąseł, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy zębów i chorób dziąseł. Regularne nitkowanie zębów odgrywa kluczową rolę w usuwaniu resztek pokarmu z miejsc, do których nie dociera szczoteczka do zębów.

Dlaczego jest to takie istotne? Płytka nazębna to bezbarwna, lepka warstwa. Bakterie znajdujące się w płytce mogą wydzielać kwasy, które atakują szkliwo zębów. Jeśli kwasy te nie zostaną usunięte podczas szczotkowania i nitkowania zębów, z czasem mogą doprowadzić do powstania ubytków.

Do higieny również sprawdzi się tradycyjna nić. Jak z niej korzystać? Oderwij kawałek nitki o długości 35 – 45 cm. Owiń każdy koniec wokół palca wskazującego lub środkowego, a następnie przytrzymaj nić kciukiem. Włóż nitkę do linii dziąseł, wygnij ją w kształt litery C w kierunku jednego zęba i wyczyść szczelinę wzdłuż obu powierzchni. Nigdy nie wciskaj nici w dziąsła.

Zalety szczoteczek międzyzębowych

Codzienne używanie szczoteczki międzyzębowej pozwoli utrzymać jamę ustną w zdrowiu. Takie szczoteczki mogą być również używane do czyszczenia implantów i aparatów ortodontycznych. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, ważne jest, aby wybrać szczoteczkę międzyzębową o odpowiednim rozmiarze.

Szczoteczki są bardzo wygodne w użyciu. Posiadają gumowy uchwyt i elastyczny drucik, który ułatwia manewrowanie między zębami. Trzeba pamiętać, aby nie uszkodzić dziąseł, dlatego szczoteczkę wkłada się do przestrzeni międzyzębowej bardzo delikatnie.

Następnie trzeba dokładnie przesuwać ją w każdej przestrzeni. W razie potrzeby zmień rozmiar. Warto posiadać kilka rozmiarów, gdyż szczeliny między poszczególnymi zębami mogą różnić się rozstawem. Używaj jej raz dziennie, najlepiej wieczorem i przed lustrem.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.