Istnieje duża grupa osób borykająca się z nieprawidłowym zabarwieniem swoich zębów, spowodowanym niekiedy niewłaściwym odżywianiem się, paleniem papierosów czy wypijaną dużą ilością napojów, pozostawiających na nich nieestetyczną, żółtą barwę.
Różnorodne źródła proponują nam samodzielne wykonywanie domowych zabiegów wybielających. Niestety nie zawsze takie kuracje przynoszą efekty i niezbędna jest wizyta u stomatologa w celu profesjonalnego wybielania zębów.
Przy okazji zobacz nasze rankingi:
- Najlepsza pasta wybielająca zęby RANKING
- Najlepsza pasta do zębów bez fluoru RANKING
- Ranking szczoteczek sonicznych
Poznaj najpopularniejsze metody wybielające, które pozwolą Ci cieszyć się nieskazitelnym wyglądem twojego uzębienia.
Profesjonalne wybielanie zębów przez stomatologa
Spis treści
Wizyta w gabinecie stomatologicznym:
Przed zdecydowaniem się na profesjonalne, stomatologiczne wybielanie zębów, warto wybrać się do dentysty w celu przeprowadzenia kontroli, dzięki której lekarz będzie mógł ocenić stan naszego uzębienia oraz dobrać odpowiednią metodę przeprowadzenia takiego zabiegu.
Jeśli nasze zęby zanieczyszczone są kamieniem, niezbędne jest usunięcie go przez dentystę. Również próchnica nazębna, zmusza nas do wyleczenia w pierwszej kolejności naszych zębów. Po tych czynnościach możliwe jest przeprowadzenie zabiegu wybielającego.
Metody profesjonalnego wybielania zębów:
Metoda nakładkowa– z angielskiego Nite White polega na wykorzystaniu specjalnych szyn z winylu, które lekarz dopasowuje indywidualnie do kształtu szczęki pacjenta. Szyna jest wypełniona środkiem wybielającym i zaleca się nakładanie jej przez dwa tygodnie na całą noc.
Kuracja ta pozwoli na całkowite wybielenie naszych zębów, utrzymujące się nawet przez kilka lat. Zaleca się wykonywanie tak zwanych „zabiegów przypominających”, to znaczy co kilka miesięcy należy nakładać taką szynę na okres jednej, lub dwóch nocy.
Warto sprawdzić: Najlepsze pasty wybielające – RANKING
Wybielanie laserowe polega na zastosowaniu nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru o wysokim stężeniu (zazwyczaj 30-40%). Podczas zabiegu wykorzystuje się światłoutwardzalny żel w celu ochrony dziąseł.
Następnie na zęby nakładany jest żel wybielający, który przez 20 minut naświetlany jest niebieskim promieniowaniem, pochodzącym ze specjalnej lampy stomatologicznej. Podczas jednego zabiegu wykonuje się 2-3 fazy naświetlania. Taka kuracja trwa zazwyczaj około 60 minut.
Metoda mieszana wykorzystywana jest w przypadku zabarwionego uzębienia przez antybiotyki (tetracyklina). Taka metoda polega na zastosowaniu zabiegu laserowego oraz nakładkowego w celu wybielania metodą domową. Gwarantuje szybki i trwały efekt na długi czas.
Kiedy nie można wykonywać zabiegu wybielającego zęby?
Osoby walczące z próchnicą, zmuszone są w pierwszej kolejności na całkowite wyleczenie jej. Takie same zalecenia się w przypadku stanów zapalnych dziąseł. Dopiero gdy nasze zęby i dziąsła będą zdrowe i oczyszczone, możemy zdecydować się na przeprowadzenie takiego zabiegu.
Kobiety w ciąży, z chorobą Parkinsona, epilepsją, cukrzycą oraz w wieku poniżej 14 lat, nie mogą wykorzystać żadnej metody stomatologicznej w celu wybielenia zębów.
Zalety wykonania zabiegu wybielającego:
Już po przeprowadzeniu jednej wizyty w gabinecie lekarskim, możemy zauważyć efekty zabiegu wybielającego zęby. Zabieg, który wykonuje dentysta, metodą profesjonalną, indywidualnie dobraną dla każdego pacjenta, jest komfortowy i nie wymaga długotrwałego stosowania.
Biel zębów uzyskana w wyniku przeprowadzenia takiego zabiegu, utrzymuje się na naszym uzębieniu nawet przez kilka lat.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Szczoteczki soniczne do zębów RANKING
- Jak pozbyć się kamienia nazębnego?
- Jaką wybrać pastę do zębów? my wiemy a TY?
- Jak samemu wybielić zęby? to PROSTE!
- Czy fluor jest nam potrzebny? czy potrzebują go NASZE zęby?
- Jak wybielić zęby szybko i skutecznie? [PORADNIK]