Dobór okularów korekcyjnych do kształtu twarzy to bolączka wielu osób, a zwłaszcza krótkowidzów. W końcu decydując się na okulary ma się świadomość, że staną się one nieodłącznym elementem wyglądu na co dzień.

Ich zakup wiąże się także z większym jednorazowym wydatkiem finansowym, a jeśli oprawki nie przypadną Wam do gustu, optykowi ciężko będzie dociąć soczewki okularowe do innego modelu.

Na szczęście można znaleźć wiele poradników dotyczących doboru okularów do kształtu twarzy, a wiele klasycznych modeli jest uniwersalnych. Jakie są podstawowe zasady?

Okulary a kształt twarzy

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Na początku warto określić kształt własnej twarzy. Jednym przychodzi to łatwo, a inni mają z tym problemy. Najłatwiej jest obrysować kontur twarzy kredką do oczu i poprosić zaufaną osobę o radę lub dokonać osądu przed lustrem.

Głównych typów twarzy nie ma aż tak dużo, najczęściej można się spotkać kształtem: okrągłym, kwadratowym, owalnym, podłużnym, trójkątnym lub w kształcie serca. Oprawki okularów korekcyjnych warto dobrać zgodnie z tym typem.

Warto także określić cel, jaki mają spełnić idealne oprawki, ponieważ okularami można w łatwy sposób podkreślić pewne elementy twarzy, dodać głębi i tajemniczości spojrzenia lub wyrazić osobowość (decydując się na nietypowy kształt, np. geometryczny lub kolor oprawek).

Które oprawki dobrać do konkretnego kształtu twarzy?

Zacznijmy od twarzy okrągłej. Do tego typu najlepiej sprawdzą się okulary prostokątne lub kocie, które optycznie wyszczuplą i wydłużą twarz, dodając pociągłości. Jeśli chodzi o rodzaj oprawek, tutaj wiele zależy od danej osoby – jeśli pragnie się lekko schować za okularami to czarne i grubsze oprawki spełnią swoją rolę, a jeśli chce się wyróżnić i podkreślić swoją kobiecość – tutaj dadzą radę wzory lub wyraźniejsze kolory, jak czerwień, bordo lub fioletowy.

Osoby o kwadratowej twarzy będą dobrze wyglądać w klasycznych modelach, takich jak Aviator od Ray-Bana. Tutaj należy postawić na oprawki okrągłe lub owalne, które złagodzą ostre rysy twarzy i nadadzą jej delikatniejszego wyglądu.

Posiadacze twarzy owalnej mają największy wybór, bo mogą wybierać spośród niemal wszystkich typów i modeli, czy to klasycznych, czy to bardziej modnych. Większy problem będą mieli posiadacze twarzy trójkątnej i w kształcie serca.

Kształt trójkątny charakteryzuje szerszą twarz u góry i węższą u dołu, więc tę dysproporcję można załagodzić wyraźnymi okularami typu Clubmaster, natomiast osoby o twarzy przypominającej serce powinny wybrać oprawki, które dodatkowo nie poszerzą górnej części twarzy i nie będą się zbytnio odznaczać.

Tutaj z pomocą przyjdą oprawki do okularów korekcyjnych transparentne, okulary na żyłkę, ale też kocie oprawki. Natomiast osoby o podłużnej twarzy świetnie wyglądają w okrągłych okularach.

Kiedy okulary dobrane są źle

w-okularach

Rodzaj oprawek ma ogromne znacznie, nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia oczu. Źle dobrane okulary szybko dadzą o sobie znać w postaci bólu głowy, nadmiernego mrugania, bólu gałek ocznych, kiepskiej jakości pola widzenia czy łzawienia. Soczewki okularowe nie mogą być ani za małe, ani za duże, a zauszniki i noski wygodnie przylegać do twarzy, ale nie spadać czy odstawać.

Oprawki powinny być też neutralne dla oczu, by patrząc w jakiekolwiek miejsce nie skupiać się na nich, ale na tym miejscu. Jeśli ma się wrażenie, że świat zostaje ograniczony do dwóch ekraników w postaci soczewek okularowych, to zdecydowanie znak, że zostały one źle dobrane. Noszenie takich oprawek nie będzie zdrowe dla narządu wzroku, bo w efekcie może powodować zapalenie spojówek czy męczące migreny.

Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej poprosić optyka o poradę i przymierzyć kilka różnych oprawek, zrobić zdjęcia i przemyśleć zakup. W wielu sklepach internetowych dostępne są także wirtualne przymierzalnie, gdzie z łatwością wybierzecie ulubione modele.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.