Dobór okularów korekcyjnych do kształtu twarzy to bolączka wielu osób, a zwłaszcza krótkowidzów. W końcu decydując się na okulary ma się świadomość, że staną się one nieodłącznym elementem wyglądu na co dzień.

Ich zakup wiąże się także z większym jednorazowym wydatkiem finansowym, a jeśli oprawki nie przypadną Wam do gustu, optykowi ciężko będzie dociąć soczewki okularowe do innego modelu.

Na szczęście można znaleźć wiele poradników dotyczących doboru okularów do kształtu twarzy, a wiele klasycznych modeli jest uniwersalnych. Jakie są podstawowe zasady?

Okulary a kształt twarzy

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Na początku warto określić kształt własnej twarzy. Jednym przychodzi to łatwo, a inni mają z tym problemy. Najłatwiej jest obrysować kontur twarzy kredką do oczu i poprosić zaufaną osobę o radę lub dokonać osądu przed lustrem.

Głównych typów twarzy nie ma aż tak dużo, najczęściej można się spotkać kształtem: okrągłym, kwadratowym, owalnym, podłużnym, trójkątnym lub w kształcie serca. Oprawki okularów korekcyjnych warto dobrać zgodnie z tym typem (https://www.wokularach.pl/dobieramy-okulary-do-ksztaltu-twarzy).

Warto także określić cel, jaki mają spełnić idealne oprawki, ponieważ okularami można w łatwy sposób podkreślić pewne elementy twarzy, dodać głębi i tajemniczości spojrzenia lub wyrazić osobowość (decydując się na nietypowy kształt, np. geometryczny lub kolor oprawek).

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Trądzik u dorosłych – gdy problem pojawia się w późnym wieku

Które oprawki dobrać do konkretnego kształtu twarzy?

Zacznijmy od twarzy okrągłej. Do tego typu najlepiej sprawdzą się okulary prostokątne lub kocie, które optycznie wyszczuplą i wydłużą twarz, dodając pociągłości. Jeśli chodzi o rodzaj oprawek, tutaj wiele zależy od danej osoby – jeśli pragnie się lekko schować za okularami to czarne i grubsze oprawki spełnią swoją rolę, a jeśli chce się wyróżnić i podkreślić swoją kobiecość – tutaj dadzą radę wzory lub wyraźniejsze kolory, jak czerwień, bordo lub fioletowy.

Osoby o kwadratowej twarzy będą dobrze wyglądać w klasycznych modelach, takich jak Aviator od Ray-Bana. Tutaj należy postawić na oprawki okrągłe lub owalne, które złagodzą ostre rysy twarzy i nadadzą jej delikatniejszego wyglądu.

Posiadacze twarzy owalnej mają największy wybór, bo mogą wybierać spośród niemal wszystkich typów i modeli, czy to klasycznych, czy to bardziej modnych. Większy problem będą mieli posiadacze twarzy trójkątnej i w kształcie serca.

Kształt trójkątny charakteryzuje szerszą twarz u góry i węższą u dołu, więc tę dysproporcję można załagodzić wyraźnymi okularami typu Clubmaster, natomiast osoby o twarzy przypominającej serce powinny wybrać oprawki, które dodatkowo nie poszerzą górnej części twarzy i nie będą się zbytnio odznaczać.

Tutaj z pomocą przyjdą oprawki do okularów korekcyjnych transparentne, okulary na żyłkę, ale też kocie oprawki. Natomiast osoby o podłużnej twarzy świetnie wyglądają w okrągłych okularach.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Letnie owoce z charrrrakterem! - wybierz perfumy dla siebie

Kiedy okulary dobrane są źle

w-okularach

Rodzaj oprawek ma ogromne znacznie, nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia oczu. Źle dobrane okulary szybko dadzą o sobie znać w postaci bólu głowy, nadmiernego mrugania, bólu gałek ocznych, kiepskiej jakości pola widzenia czy łzawienia. Soczewki okularowe nie mogą być ani za małe, ani za duże, a zauszniki i noski wygodnie przylegać do twarzy, ale nie spadać czy odstawać.

Oprawki powinny być też neutralne dla oczu, by patrząc w jakiekolwiek miejsce nie skupiać się na nich, ale na tym miejscu. Jeśli ma się wrażenie, że świat zostaje ograniczony do dwóch ekraników w postaci soczewek okularowych, to zdecydowanie znak, że zostały one źle dobrane. Noszenie takich oprawek nie będzie zdrowe dla narządu wzroku, bo w efekcie może powodować zapalenie spojówek czy męczące migreny.

Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej poprosić optyka o poradę i przymierzyć kilka różnych oprawek, zrobić zdjęcia i przemyśleć zakup. W wielu sklepach internetowych dostępne są także wirtualne przymierzalnie, gdzie z łatwością wybierzecie ulubione modele.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
(2głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.