Wady wzroku są jednymi z najczęściej występujących problemów w naszym świecie. Dotykają zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i te będące w podeszłym wieku. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, z pewnością wiesz, że co jakiś czas przychodzi chwila, w której należy zmienić je na lepszy model. Czy to właśnie ten czas?

Kiedy należy zmienić okulary?

zmienic-okulary
fot. materiały prasowe

Jeśli w swoich starych okularach z jakiegoś powodu nie czujesz się komfortowo, to jest właśnie pierwszy i często najważniejszy powód do tego, aby zmienić je na nowe. Powodem tego złego samopoczucia zazwyczaj jest zmiana wady wzroku, która sprawia, że stare okulary przestają wystarczać do oglądania świata wyraźnie i ze szczegółami z odpowiedniej odległości.

Może pojawiać się problem z czytaniem lub pracą przy komputerze, wymagający ciągłego odsuwania lub przesuwania bliżej tekstu. Podobne problemy pojawiają się w każdej, codziennej sytuacji, jak choćby podczas odczytywania rozkładu jazdy autobusu czy ceny w sklepie.

Drugim objawem tego, że okulary nie są idealne, mogą być pojawiające się jakby bez przyczyny bóle głowy, oczu czy karku. Samemu czasem trudno jest to sobie uświadomić, ale zbyt słabe okulary mogą wymuszać nienaturalną pozycję ciała, zwłaszcza głowy, a stąd już tylko krok do bólu czy długotrwałego przeciążenia szyjnej partii kręgosłupa.

Trzecim przypadkiem jest zmiana wielkości głowy i rozstawu oczu, która dotyczy dzieci. Jak zaleca salon optyczny Okularium, dzieci powinny być badane w regularnych odstępach czasu, aby z całą pewnością stwierdzić, czy ich wada wzroku się zmienia.

Co więcej, musi zostać sprawdzony także rozstaw ich źrenic, który w czasie dorastania będzie podlegał zmianom. Warto o tym pamiętać i nie odkładać wizyty na potem, gdyż noszenie źle dopasowanych okularów pod kątem rozstawu szkieł jest zarówno niewygodne, jak i niezdrowe.

Badania i wybór

Przed kupnem nowych okularów bezwzględnie muszą zostać wykonane badania wzroku w celu dobrania odpowiednich szkieł. Kiedy już te kroki zostaną wykonane, staniesz przed wyborem samych oprawek i dodatkowych „funkcji”, jakie mogą spełniać okulary. Co będziesz miał do wyboru?

Przede wszystkim możliwość wzmocnienia ich na różnym poziomie, tak, aby nie uległy szybkiemu porysowaniu. Oczywiście decyzja powinna być dostosowana do warunków, w jakich będziesz je wykorzystywał.

Praca biurowa raczej nie szkodzi szkołom, ale w terenie, który jest poważnie zapylony, albo w miejscu, w którym narażone są na drobne urazy mechaniczne, na pewno przyda się dodatkowo ochrona.

Drugim, często wybieranym dodatkiem, jest powłoka antyrefleksowa, która zmniejsza odbicia światła. Wiele osób chętnie sięga także po fotochromy, dzięki którym nie musi już wyposażać się w drugą parę okularów, tym razem z przyciemnianymi szkłami.

W sklepie Okularium znajdziesz zarówno te dwa, jak i znacznie więcej typów szkieł, a przede wszystkim szeroką gamę ciekawych, twarzowych oprawek. Dzięki nim i poradom pracujących tam specjalistów, bez wątpienia zakup nowych okularów będzie udany.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.