Niedługo zostaniesz mamą? A może Twoje ukochane maleństwo jest już na świecie, ale masz dylemat i nie wiesz, jak dobrać rozmiar czapki dla dziecka? Bez względu na to, jaka jest pora roku, czapka jest jednym z niezbędnych elementów każdej niemowlęcej wyprawki.

Nawet latem zdarzają się chłodne i wietrzne dni, więc musisz być przygotowana na każdą ewentualność. Po przeczytaniu tego artykułu dużo łatwiej będzie Ci podjąć właściwą decyzję i dobrać idealny rozmiar czapki dla swojego dziecka.

Rozmiary czapek dla niemowląt, a wiek dziecka

Jednym z najczęstszych błędów rodziców, jest kupowanie ubrań dla dzieci wyłącznie w oparciu o ich wiek. Maluchy rodzą się różnej wielkości, w różnym tempie też rosną, dlatego nie warto sugerować się przedziałem wiekowym podawanym przez producentów przy poszczególnych ubrankach.

Można go potraktować bardziej jako wskazówkę zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma możliwości, by w danej chwili spokojnie zmierzyć dziecko.

Sugerowanie się rozmiarem innej czapki nie jest również dobrym pomysłem, ponieważ każda firma może mieć nieco inną tabelę rozmiarów i to właśnie ją należy uwzględnić na etapie kupowania czapki dla niemowlaka.

Jak dobrać rozmiar czapki dla dziecka?

glowa

Jak już wspomnieliśmy, w trakcie poszukiwań czapki idealnej, najlepiej kierować się tabelą rozmiarów firmy, w której chcesz ją kupić. Najczęściej opiera się ona na obwodzie główki maluszka. Wystarczy dokładnie zmierzyć główkę dziecka i otrzymany wynik zinterpretować przy użyciu tabeli.

Obwód głowy dziecka zawsze należy mierzyć około 2 centymetry nad brwiami i tuż nad uszami. Trzymaj centymetr poziomo. Jeśli obwód wynosi np. 42,5 cm, wówczas zaokrąglij wynik do 43.

Pamiętaj, że dobrze dopasowany rozmiar czapki to za mało, by można było powiedzieć, że jest odpowiednia dla dziecka. Warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego jest uszyta.

Choć producenci szyją czapki dla niemowląt i nieco starszych dzieci z różnych materiałów, to szczególnie polecane są modele z bawełny – jest naturalna, zapewnia ciepło, choć jednocześnie jest przewiewna i przyjemnie miękka – dzięki tym cechom będzie idealnie pasować do Twojego maleństwa.

Odpowiedni rozmiar czapki dziecięcej – jak poznać, że jest właściwy?

Jeśli dopiero niedługo powitacie swoje maleństwo na świecie i nie jesteście pewni, jaką czapkę wybrać dla bobasa, warto poradzić się lekarza. Podczas badań kontrolnych specjalista powie, jaka jest przybliżona wielkość główki dziecka, więc dzięki temu łatwiej będzie Ci kupić czapkę w odpowiednim rozmiarze.

Możesz również wybrać nieco większą czapkę – początkowo nieco ją wywijaj, ale zdziwisz się, jak maluszek szybko podrośnie, a wtedy czapka będzie pasować na niego idealnie.

Po czym poznasz, że rozmiar czapki dla niemowlaka został wybrany prawidłowo? Przede wszystkim po tym, że nie uciska jego główki, ale też z niej nie spada. Ma być tak wygodna, by dziecko praktycznie zapomniało o niej podczas noszenia.

Podobne tematy:

artykuł

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.