Stała opieka nad małym dzieckiem nie musi oznaczać zawieszenia swojej sportowej pasji. Przeciwnie – może wręcz dodawać okazji do kolejnych treningów! W jaki sposób? Z wykorzystaniem wózków sportowych podczas codziennych spacerów. Wyjaśniamy, czym są i jaki model warto wybrać!

Wózek sportowy – co to jest?

Wozki-sportowe
Wozki-sportowe

Wózek dziecięcy kojarzy się z dość topornym środkiem transportu dla najmłodszych; utrudnionym wchodzeniem do autobusów czy mieszczeniem się w windzie. Nic więc dziwnego, że zestawienie tej nazwy ze słowem „sport” może zaskakiwać.

Wózki sportowe, nazywane także wózkami do biegania, to jednak modele, które znacznie różnią się od tradycyjnych – przede wszystkim konstrukcją. Wyróżniają się zastosowaniem trzech, a nie czterech kółek – jednego z przodu i dwóch z tyłu – oraz specyficznym skośnym kształtem.

Dzięki tym i wielu dodatkowym cechom wózki sportowe dla dzieci umożliwiają nie tylko udawanie się z pociechą na codzienny spacer, ale także… bieganie z wózkiem.

Co więcej, wspomniane koła (szczególnie tylne) są znacznie większe niż w przypadku klasycznego wózka i typowej lekkiej spacerówki oraz mają większy rozstaw.

Biorąc na przykład wózek Thule, model Dark Shadow – koła mogą osiągać nawet 40 centymetrów średnicy! Im większe (i szerszy rozstaw), tym większą stabilizację zyskuje wózek na trudnym terenie i nawet bieganie po leśnych ścieżkach staje się bezpieczne dla leżącego w wózku malucha.

Wózki sportowe dla dzieci – ruchome czy nieruchome przednie koło?

Na samym początku należy zastanowić się, w jakim dokładnie celu będzie wykorzystywany wózek sportowy dla dziecka. Czy wyłącznie do biegania? A może także przechadzania się po trudnych terenach (np. górskich) lub zwykłych spacerów po mieście? Decyzja ta ma znaczenie pod względem wyboru odpowiedniego mechanizmu przedniego koła. Możliwości są bowiem dwie:

  • Przednie koło z mechanizmem obrotowym umożliwiającym blokadę do jazdy na wprost – aby bieganie z wózkiem było bezpieczne, ten musi jechać do przodu. Koło nie może nagle skręcić w bok, np. po najechaniu na kamyk lub gałąź, mogłoby to bowiem skutkować najechaniem na mijaną ścianę, słup czy drzewo. Dlatego też możliwość jego zablokowania jest absolutnie kluczowa. Jeżeli jednak rodzice planują wykorzystywać wózek także do chodzenia po lesie czy górach albo zwykłych spacerów po mieście, odblokowany mechanizm obrotowy będzie im już potrzebny, by wózek mógł swobodnie skręcać.
  • Przednie koło pozbawione mechanizmu obrotowego – sprawdzi się wyłącznie w przypadku aktywności polegającej na bieganiu po prostym asfalcie. Ewentualna zmiana kierunku biegu czy omijanie przeszkód będzie się odbywało z delikatnym uniesieniem przedniej części wózka (oderwaniem koła od asfaltu).

Mechanizm przedniego koła to oczywiście niejedyny parametr, który należy zweryfikować. Niemniej istotne będą:

  • Amortyzacja tylnego zawieszenia – zapewnia wygodną, płynną jazdę i znacznie poprawia komfort dziecka (które nie odczuwa nadmiernych wstrząsów),
  • regulacja rączki – dzięki opcji regulacji możliwe jest dopasowanie jej do wzrostu biegacza; jego właściwa postawa ma istotne znaczenie dla zdrowia mięśni i kręgosłupa podczas biegu;
  • wyposażenie w hamulec ręczny – zapewnia możliwość stałej kontroli prędkości,
  • regulacja oparcia siedzenia – umożliwia wygodne przesadzanie dziecka z pozycji leżącej do siedzącej i na odwrót;
  • kierunek jazdy – wózek może dawać możliwość jazdy przodem, tyłem lub zmiany kierunku poprzez przeciągnięcie rączki;
  • wygoda składania – niektóre modele da się sprawnie złożyć nawet tylko jedną ręką,
  • waga – lekki wózek dziecięcy to to, czego szuka każdy rodzic; im lżejszy, tym łatwiejszy w przenoszeniu i manewrowaniu.

Wybór wózków dedykowanych aktywnym rodzicom jest naprawdę spory. Koniecznie sprawdź kilka modeli – i rozwijaj w swoim maluchu miłość do sportu już od pierwszych miesięcy jego życia!

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.