Jeśli twoja odpowiedź na sakramentalne pytanie: czy kupić pierwszy ekspres do kawy? brzmiała: tak!, to zaraz z pewnością pojawiły się kolejne pytania.

Jednak jeśli będziesz kierować się kilkoma poniższymi zasadami, znalezienie tego odpowiedniego ekspresu nie będzie wcale trudne.

Znaj swoje potrzeby

Odpowiedź na to, czego potrzebujemy w życiu, wcale nie jest łatwa i pewnie wymaga kilku lat kontemplacji, ale odpowiedź na to, jakiej kawy potrzebujemy, nie jest aż tak trudna. Podstawowe pytanie to: biała czy czarna?

Czarna kawa

jaki-ekspres-do-kawy-wybrac

Jeśli potrzebujesz długotrwałego pobudzenia, niebanalnego smaku, prostoty przygotowania i dużej ilości kawy, to najodpowiedniejszy będzie ekspres przelewowy.

Ekspresy przelewowe oferują zrobienie sporej ilości czarnej kawy, która ma znacznie więcej kofeiny niż espresso, pobudza skuteczniej i na dłużej. Czarna kawa pita bez dodatków nie ma żadnych kalorii i doskonale nada się jako towarzysz każdego dnia pracy.

Decydując się na ekspres przelewowy, należy pamiętać o tym, że kawa najlepiej smakuje zaraz po zmieleniu. Dlatego zakupowi ekspresu przelewowego powinien towarzyszyć młynek z możliwością regulacji żaren – dzięki temu zadbamy o jakoś kawy.

Biała kawa – opcja dla ambitnych

Jeśli jesteś amatorem klasycznych smaków rodem z Włoch, lubisz spienione mleko i delikatny smak mlecznej kawy lub aromatyczne, esencjonalne espresso, to znak, że Twoją uwagę powinny zwrócić ekspresy ciśnieniowe. Dzielą się na dwie kategorie:

  • ekspresy ciśnieniowe automatyczne – dla tych, którzy chcą za pomocą jednego guzika przygotować kawę,
  • ekspresy kolbowe, które wymagają uwagi i zdobycia pewnych umiejętności, ale dają większe pole do modyfikacji smaku parzonej kawy.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy będzie wymagał młynka o możliwości regulacji żaren, który zmieli kawę odpowiednio drobno. Opcja regulacji mielenia kawy daje możliwość wpływania na efekt kawy w filiżance.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy sprawdzi się dla kogoś, kto chce poświęcić kawie więcej czasu i nabyć umiejętności domowego baristy.

Biała kawa – opcja dla wygodnych

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne są zazwyczaj wyposażone we wbudowany młynek, co czyni go najbardziej kompaktowym sprzętem. Aby zaparzyć kawę, wystarczy wcisnąć guzik, a cała magia zadzieje się bez naszego udziału. W ciągu krótkiej chwili otrzymamy kawowy napój.

Podsumowując

Najważniejsze jest wiedzieć, jakiej kawy oczekujemy od ekspresu. Wizualnie mogą podobać nam się ekspresy przelewowe, a jednak najbardziej lubimy mleczną kawę jak z kawiarni.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.