Paznokcie u nóg są Twoją wizytówką, bo ich stan odzwierciedla, czy dbasz o siebie, czy nie, ponadto, aby mieć piękne paznokcie u stóp, wcale nie potrzeba spędzać godzin na ich pielęgnacji, wystarczy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad, o których za chwilę w dalszej części artykułu.

… a w nim dowiesz się m.in.: jak malować paznokcie u stóp, jak je piłować, jak obcinać i jak nadać kształt paznokciom, by wyglądały na zdrowe i zadbane, zachęcam Cię więc do przeczytania tego niedługiego, lecz bardzo ważnego w Twoim życiu poradnika.

Poniżej opisane kroki odzwierciedlają faktyczną kolejność dbania o paznokcie u nóg, dlatego czytając kolejne akapity poradnika, udasz się ze mną w podróż, podczas której od A do Z zadbamy o właściwy wygląd paznokci i dogłębną ich pielęgnację. Czas na domowy pedicure!

Jak obcinać paznokcie u nóg?

Pedicure należy zacząć od zmiękczenia płytki paznokci, aby łatwo można było je obciąć, a jak zmiękczyć paznokcie u nóg? aby to zrobić, należy moczyć stopy w:

 • samej wodzie,
 • wodzie z dodatkiem soli kuchennej,
 • wodzie z dodatkiem płatków mydlanych, szamponu lub żelu pod prysznic.

Czasem po prostu wystarczy wziąć prysznic lub kąpiel, a międzyczasie zadbać, by paznokcie u stóp cały czas znajdowały się pod wodą i to wystarczy, by je odpowiednio zmiękczyć i przystąpić do ich skracania.

Warto przeczytać:

Często pytacie: czym obcinać paznokcie u nóg, nożyczkami do paznokci czy cążkami. Generalnie nie ma różnicy, ale pod warunkiem, że nożyczki, jak i cążki mają zaokrąglony kształt, bo tylko wtedy obcinanie paznokci przebiegać będzie szybko i bezboleśnie, a płytka paznokcia nie będzie odpryskiwać i odłamywać się.

jak-obcinac-paznokcie-u-nog

Jednak zaokrąglony kształt nożyczek czy cążek nie oznacza, że paznokcie u stóp należy obcinać również na okrągło – to duży błąd. Paznokcie należy obcinać na prosto, ponieważ okrągły kształt paznokcia może przynieść w przyszłości pewne komplikacje.

Paznokcie obcinane na okrągło mogą z czasem zacząć wrastać w boki otaczające paznokieć, co powoduje naprawdę duży ból. W takich sytuacjach często konieczny jest zabieg chirurgiczny lub przynajmniej wizyta u dobrej kosmetyczki.

Pilnuj więc, by paznokcie u stóp obcinać na prosto. Unikniesz wtedy wrastających paznokci.

Wygładzanie brzegów paznokcia

Teraz czas wziąć do ręki pilniczek do paznokci i najlepiej, jeśli by to był pilniczek szklany lub papierowy, wtedy podczas piłowania paznokci unikniesz rozwarstwiania się płytki paznokcia.

Oczywiście są też metalowe pilniki do paznokci, jednak one nie do końca odgrywają swoją rolę, bo szarpią płytkę paznokcia, uszkadzając ją.

Natomiast papierowy pilnik do paznokci stosują profesjonaliści i cenią go za różnorodność zastosowania, papierowe pilniki najczęściej stosuje się do odtłuszczania płytki paznokcia i wyrównywania jego krawędzi, poza tym jest on bardzo tani.

Jak już pisałam, są jeszcze szklane pilniki, które są już droższym wydatkiem, ale za to będziesz mogła używać ich latami…

Jak piłować paznokcie by wyglądały zdrowo?

Poniżej wypunktowałam najważniejsze zasady podczas piłowania paznokci u nóg, których musisz przestrzegać, by paznokcie wyglądały ładnie i by nie niszczyć ich, zasady te stosujemy również do paznokci u rąk, oto one:

 • Zawsze zachowaj kolejność: piłowanie paznokci – namaczanie ich – oczyszczanie i usuwanie skórek.
 • Paznokcie zawsze piłujemy, trzymając pilniki prostopadle do paznokcia.
 • Jeśli chcesz nadać jakiś kształt paznokciom, to zacznij piłować je razem ze starym lakierem na nich znajdującym się, łatwiej Ci będzie nadać im kształt.
 • Piłowanie paznokci na mokro to duży błąd – nigdy tego nie rób.
 • Piłowanie paznokci w powietrzu to kolejny często popełniany błąd – oprzyj stopę lub dłoń na czymś stabilnym, aby palec podczas piłowania w ogóle nie poruszał się.
 • nie dociskaj zbyt mocno pilnika do paznokcia podczas piłowania, bo poszarpiesz jego płytkę.
 • Paznokcie piłuj zawsze w jedną tylko stronę, piłowanie od lewej do prawej rozdwaja paznokcie.

Jak dbać o skórki wokół paznokci?

Skórki przy paznokciach u stóp są tak samo wymagające, jak skórki przy paznokciach u rąk, ponieważ wciąż są narażane na urazy, pękanie i zadzieranie się.

Skórka wokół paznokcia jest bardzo delikatna i nadmiernym jej wycinaniem wcale nie pomagamy jej być silną i zdrową. Jeśli chodzi o skórki przy paznokciach u stóp, to nie wolno ich usuwać, a jedynie odsuwać.

Ponadto, usuwając skórki wokoło paznokcia, narażasz się na skaleczenia, które mogą prowadzić do zakażeń i powikłań z tym związanych. Odsuwając skórki z powierzchni paznokcia, warto wcześniej nawilżyć je np. preparatem do skórek paznokci.

Nanieś preparat na skórki i dopiero gdy zmiękną, zacznij je odsuwać za pomocą kopytka lub specjalnego dłutka. Do usuwania skórek wynaleziono też specjalne frezarki, które za pomocą specjalnego frezu ścierają skórki na pył. Koszt takiej frezarki do skórek to kwestia 40-50 zł.

Sprawdź przy okazji: ranking frezarek do paznokci!

frzarka-do-usuwania-skorek-na-paznokciach

Odtłuszczanie paznokci przed malowaniem

Małymi krokami zbliżamy się do końca artykułu. Zanim więc przejdziemy do malowania paznokci u stóp, musimy je porządnie odtłuścić. Jeśli nie odtłuścisz paznokcia przed jego pomalowaniem, lakier na paznokciach nie będzie tak trwały, jak byś chciała i nim się obejrzysz, znów będziesz musiała pomalować paznokcie u stóp.

Aby więc wzmocnić trwałość lakieru na paznokciach u stóp, zwilż wacik kosmetyczny płynem do odtłuszczania paznokci i delikatnie przetrzyj nim płytkę paznokcia. Jeśli nie masz takiego płynu pod ręką, to odtłuszczanie paznokci możesz przeprowadzić za pomocą papierowego pilniczka.

Staraj się nie trzeć zbyt mocno pilniczkiem o płytkę paznokcia, bo zniszczysz warstwę ochronną, chodzi jedynie o delikatne zmatowienie wierzchniej warstwy paznokcia.

W salonach manicure i pedicure kosmetyczki mają specjalne odtłuszczacze, ale Ty w domowych warunkach możesz użyć np. spirytusu.

Instrukcja jak ładnie pomalować paznokcie na stopach

Malowanie paznokci u nóg to już ostatni krok do pięknie wyglądającego pedicure! Jeśli stosujesz się do moich wskazówek, to na tym etapie masz ładnie obcięte paznokcie, wygładzone pilniczkiem brzegi, a na płytce paznokcia nie ma śladu po nieestetycznych i zaniedbanych skórkach. Paznokcie są też odtłuszczone i tylko czekają na nałożenie ciekawego koloru!

Dobrze byłoby, gdybyś przed malowaniem paznokci u stóp nałożyła na nie odżywkę do paznokci lub pomalowała je lakierem bazowym, tak właśnie robią kosmetyczki w salonach pedicure.

Czas na włożenie między palce separatora lub odseparowanie palców u stóp małymi wałeczkami (rulonikami) gazy. Wałeczki umieść między palcami.

separator-do-pedicure

Czas na wybór koloru lakieru do paznokci, warto dobierać go do stroju, w jakim masz zamiar paradować. A jeśli masz w zanadrzu jeszcze trochę wolnego czasu, to rozważ jakieś ciekawe wzorki i ozdoby na paznokciach, które wyniosą Twój pedicure na jeszcze wyższy poziom!

Malując paznokcie u stóp, lakier nakładamy dwukrotnie w odstępach nie mniejszych nie 10-15 minut. Ta pierwsza warstwa lakieru musi dobrze wyschnąć i stwardnieć, dopiero wtedy nakładamy drugą warstwę.

Po pomalowaniu paznokci, czas na nałożenie utwardzacza do lakieru. Wiem jednak, że ten krok często pomijacie, ale jeśli zależy Ci na trwałości pomalowanych paznokci, to utrwalacz do paznokci jest konieczny.

A jak malować paznokcie przy skórkach? by ich nie ubrudzić? Jeśli malowanie paznokci kojarzy Ci się z pracochłonnym zmywaniem lakieru ze skórek, to jest na to rada.

Możesz zabezpieczyć skórę wokół paznokcia, smarując ją:

 • płynem na bazie lateksu,
 • płynnym lateksem,
 • nietoksycznym klejem w płynie (np. klej introligatorski).
 • klejem Wikol,

Ochrona skórek polega na tym, że pokrywamy skórę na palcu i wokół płytki paznokcia klejem, tworząc w ten sposób taką jakby tarczę, następnie po wyschnięciu kleju przystępujemy do malowania paznokci u nóg.

A gdy lakier wyschnie, odklejamy z powierzchni skóry zaschnięty klej wraz z resztkami lakieru do paznokci. Proste prawda? :) Ewentualne resztki lakieru usuniesz zmywaczem do paznokci.

Dodatkowo, pomalowane paznokcie u nóg możesz zwilżyć oliwą z oliwek, która ma świetne działanie nawilżające, świetnie nawilży skórki i skórę wokół paznokci.

Pomysły na paznokcie u nóg – galeria

pomysly-na-paznokcie-u-stop pomysly-na-paznokcie-u-stop-1 pomysly-na-paznokcie-u-stop-2 pomysly-na-paznokcie-u-stop-3 pomysly-na-paznokcie-u-stop-4 pomysly-na-paznokcie-u-stop-5

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.