Naukę oszczędzania warto rozpocząć już od najmłodszych lat, tak aby pociecha, wkraczając w dorosłość, znała wartość pieniądza i umiała nim odpowiednio zarządzać.

Jak nauczyć dziecko oszczędzać? Oto 3 proste kroki, dzięki którym wspólne oszczędzanie stanie się łatwiejsze!

Krok 1: Pokaż dziecku, jak kupować taniej!

Dziecko, idąc do sklepu, zwykle nie zwraca uwagi na ceny. Tymczasem nawet przedszkolakowi warto pokazywać, co ile kosztuje i czy można znaleźć jakiś tańszy, lecz pełnowartościowy zamiennik.

Dobrze, aby dziecko aktywnie brało udział w tworzeniu listy zakupów, która następnie realizujemy w sklepie. Z pomocą przychodzą tutaj gazetki promocyjne, w których możemy wspólnie wyszukiwać rabatów i okazji.

Starszym dzieciom można zaproponować pierwsze, samodzielne zakupy bądź przynajmniej stworzenie listy we własnym zakresie. Choć początku oszczędzania na zakupach mogą być trudne, z czasem dziecko staje się coraz bardziej świadomym konsumentem.

jak-nauczyc-dziecko-oszczedzania-2

Krok 2: Daj dziecku kieszonkowe

Obecnie odchodzi się od dawania dziecku kieszonkowego, jednak jest to błąd, bowiem to właśnie na własnych pieniądzach dziecko uczy się oszczędzać w sposób efektywny. Drobne pieniądze warto przekazywać nawet przedszkolakom, które mogą albo wydać je na bieżące potrzeby, albo też zaoszczędzić i kupić sobie na przykład nową zabawkę.

Oczywiście, rodzice powinni kontrolować wydatki swoich dzieci, a wysokość kieszonkowego powinna być dopasowana do obecnych warunków rynkowych, a także do wieku pociechy.

Obecnie z pomocą przychodzą nam konta bankowe dla młodzieży – dziecku, które ukończyło 13. rok życia, można taki rachunek założyć, jednocześnie ucząc go, jak posługiwać się kartą płatniczą czy jak obsługiwać bankowość internetową.

Krok 3: Pokaż dziecku, czym są pieniądze i oszczędzanie

Dzieci nie znają wartości pieniądza i nie rozumieją, po co tak naprawdę się je oszczędza. Tutaj dużą rolę odgrywają rodzice – to właśnie oni powinni wytłumaczyć dziecku podstawowe zjawiska ekonomiczne.

Pociecha powinna mieć świadomość, skąd tak naprawdę biorą się pieniądze i w jaki sposób należy mądrze je wydatkować. Dzieci muszą też zrozumieć, jak istotne jest oszczędzanie. Oczywiście, pomogą im w tym własne pieniądze, jednak potrzebne będą także podstawy teoretyczne.

Nie czekajmy, aż wiedzę przekaże dziecku szkoła – przedsiębiorczość jest przedmiotem, który realizuje się dopiero w szkole średniej, natomiast w tym wieku dziecko powinno już wiedzieć, czym jest pieniądz, jak funkcjonuje w świecie oraz co daje oszczędzanie pieniędzy.

jak-nauczyc-dziecko-oszczedzania-3

Po co dzieciom nauka oszczędzania?

Edukacja ekonomiczna w Polsce prowadzona jest na bardzo niskim poziomie, dlatego kluczową rolę odgrywają w niej tak naprawdę rodzice. Dziecko, które z czasem rozumie coraz więcej i jest w stanie podejmować świadome decyzje, musi nauczyć się żyć w świecie, w którym pieniądz jest wszechobecny.

Tymczasem oszczędzanie uczy odpowiedzialności, pomaga dokonywać trafnych wyborów czy zabezpieczyć swoją przyszłość. Oszczędzając, dziecko uczy się również szacunku do pieniądza oraz umiejętności dokonania oceny jego rzeczywistej wartości. Wbrew pozorom na naukę oszczędzania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno.

Pierwsze kroki w oszczędzaniu mogą stawiać nawet przedszkolaki, tymczasem dzieci w wieku licealnym powinny już umieć podejmować pierwsze, świadome decyzje finansowe.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.