Rozwiążemy dziś problem: jak opóźnić okres! Data miesiączki zbliża się nieuchronnie, a Ty dostajesz propozycję wyjazdu nad morze? w góry, pod namiot? Skończyłaś trudny projekt i wreszcie masz trochę czasu dla siebie, który mogłabyś wykorzystać na wędrówkę po górach, patrzysz w kalendarzyk, a tu akurat wtedy ma pojawić się miesiączka? Takich propozycji nie do odrzucenia może być wiele, szkoda z nich rezygnować tylko dlatego, że taka jest natura naszego organizmu. Nie rezygnuj. Jest kilka sprawdzonych sposobów, żeby opóźnić okres i nie tracić nic z życia!

Na wycieczkę zabierz aparat… nie okres!

Jeżeli kiedykolwiek wybrałaś się na wycieczkę w trakcie okresu, wiesz, że to nic przyjemnego. I nie chodzi tylko o objawy towarzyszące miesiączce, takie jak ból głowy, podbrzusza, pleców, mdłości czy ospałość.

jak-opoznic-okres
Tylko opóźnienie okresu może mi pomóc…

 

Z tym może sobie poradzić dobry środek przeciwbólowy. Chodzi o całe zaplecze sanitarne, do którego w trakcie podróży nie masz dostępu! Zmiana tamponu i podpasek w publicznych brudnych toaletach, do których (szczególnie w czasie ciepłych miesięcy wakacyjnych) jest tak długa kolejka, że kończy się na zewnątrz, brzmi okropnie.

Równie okropna jest wspinaczka po górach z przystankami na czynności higieniczne na szlaku (zakładając oczywiście, że Twoje samopoczucie pozwoli Ci w nią w ogóle wyruszyć).

Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z wyjazdu i usunąć się w miejsce odosobnienia, jak to jest nadal okrutnie praktykowane w niektórych społecznościach. Na szczęście współczesne tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz środki higieniczne pozwalają nam w tych dniach żyć w miarę normalnie.

Jednak, aby w pełni cieszyć się upragnionym odpoczynkiem, możesz również zaplanować – tak jak planujesz harmonogram swojego dnia – przesunięcie okresu! Kontroluj w pełni swoje życie – swój czas i organizm. Poznaj sposoby jak opóźnić okres domowymi sposobami i wybierz ten najwłaściwszy dla siebie…

Jak opóźnić okres? czy warto próbować wszystkiego?

przesuniecie-okresu

Skoro właśnie zadajesz sobie pytanie: jak opóźnić okres, wiedz, że sposobów na jego opóźnienie jest wiele. Jako, że menstruacja jest czymś pewnym w życiu kobiety i niezależnym od danej epoki czy okresu historycznego, nasze przodkinie przez wieki wypracowały szereg wskazówek, z których możemy korzystać dzisiaj.

Jedne z tych sposobów mają charakter domowych porad, inne są medycznie stosowanymi metodami, które ingerują w układ hormonalny kobiety. Pamiętaj, żeby korzystać z tych porad mądrze i stosować je tylko w szczególnych przypadkach.

Żadna ingerencja w cykl menstruacyjny nie jest dobra, jeżeli bywa stosowana nierozsądnie i jest nadużywana.

Oto najczęściej wskazywane przez Nasze czytelniczki metody na opóźnienie okresu:

Najskuteczniejsza metoda na opóźnienie okresu – tabletki antykoncepcyjne – 41%

tabletki-antykoncepcyjne-na-opoznienie-okresu

Jeżeli stosujesz tabletki antykoncepcyjne, na pewno słyszałaś o tej metodzie. Mimo wszystko skonsultuj to jeszcze z lekarzem. Jeżeli nie przyjmujesz pigułek, a chcesz opóźnić okres przy pomocy hormonów, musisz udać się do ginekologa – tabletki antykoncepcyjne są na receptę.

Metoda polega na zażywaniu tabletek w sposób ciągły, bez siedmiodniowej przerwy, podczas której występuje krwawienie. Należy rozpocząć bezpośrednio stosowanie kolejnego opakowania, przy czym powinnaś wiedzieć, że plamienie w tym czasie i tak może wystąpić.

Pamiętaj, że jeżeli stosujesz pigułki, których jest 28 w opakowaniu, to część z nich stanowi „placebo” – nie zawierają hormonów, a mają za zadanie ułatwić przejście do kolejnego opakowania. W takim przypadku należy pominąć tabletki placebo.

Plastry na opóźnienie miesiączki? 25%

plastry-antykoncepcyjne-na-opoznienie-okresu

Na podobnej zasadzie działają plastry antykoncepcyjne. Aby przesunąć okres, należy nakleić kolejny plaster bezpośrednio po wcześniejszym opakowaniu. Tej metody nie należy nadużywać.

Przy dobrej tolerancji tabletek, możemy przyjmować pigułki bez tygodniowej przerwy (w sposób ciągły), przy czym zazwyczaj nie stosuje się tego sposobu dłużej niż trzy cykle miesiączkowe!

Kwartalne tabletki antykoncepcyjne? 12%

Możesz też zainteresować się kwartalnymi tabletkami antykoncepcyjnymi – są dostępne na polskim rynku od dwóch lat. To wersja tabletek o wydłużonym schemacie stosowania.

Oznacza to, że miesiączka występuje co trzy miesiące (kwartał), tak więc okres, a raczej krwawienie z odstawienia wystąpi tylko cztery razy w ciągu roku. Przy takiej częstotliwości można śmiało zaplanować sobie wakacje.

Zanim jednak pomyślisz o tym sposobie, zapoznaj się dokładnie z działaniem i możliwymi skutkami ubocznymi. Obowiązkowo skonsultuj wszystko z lekarzem ginekologiem. Pamiętaj, że to on ostatecznie podejmie decyzję o wyborze odpowiednich tabletek.

Jak przesunąć okres? weź dietę pod lupę! 7%

dieta-na-opoznienie-okresu

Duże znaczenie w planowaniu przesunięcia okresu odgrywa dieta. Jest kilka składników, których na kilka dni przed planowanym wystąpieniem miesiączki powinnaś szczególnie unikać. Są to przede wszystkim imbir, czosnek i papryka, a także papaja.

Soczewica na opóźnienie okresu! 4%

Tak jak niektórych składników nie powinnaś przed miesiączką spożywać, tak inne są wręcz wskazane. Jednym z nich jest soczewica, z której możesz przygotować naprawdę pyszne potrawy, a przy okazji poeksperymentować w kuchni.

Pierogi z soczewicą, pasztet albo zupa z soczewicy – nawet jeżeli nie opóźnią krwawienia to trwale wpiszą się w Twoje menu, bo są smaczne i zdrowe.

Jak opóźnić okres? spożywaj wapno i witaminy 3%

Wiele kobiet, aby opóźnić okres, stosuje witaminę C i wapno. Niektóre stosują też witaminę B12. Podobno te substancje przyjmowane w dużych ilościach opóźniają okres.

Właśnie ze względu na witaminę C zalecane jest jedzenie cytryny, której kwas cytrynowy może opóźnić okres. Możesz pokroić cytrynę na cząstki i ssać, a jeżeli nie lubisz jej w takiej formie, dodawać więcej do herbaty. Najlepszy będzie wyciśnięty sok z cytryny.

Z kolei wapno należy pić tydzień przed przewidywaną menstruacją. Coraz częściej jednak można spotkać się z opinią, że zastosowanie wapna i witaminy C w tym celu jest po prostu mitem, a tym kobietom, które twierdzą, że metoda jest skuteczna, przypisuje się raczej, że to kwestia przypadku.

Medycyna nie potwierdza tej skuteczności. Zdecydowanie więcej opinii mówi o wpływie witaminy C i wapna na zmniejszenie obfitości krwawienia miesiączkowego.

Co jeszcze opóźnia okres? żelatyna! 2%

Innym naturalnym sposobem, który ma skutkować opóźnieniem okresu, jest roztwór z ciepłej wody i żelatyny. Taką mieszankę należy spożywać trzykrotnie w ciągu dnia (po szklance).

Opóźnienie miesiączki poprzez stres i aktywność fizyczną?! 2%

jak-opoznic-okres-aktywnosc-fizyczna

O ile prowokowania sytuacji nadmiernego stresu w celu opóźnienia okresu nie polecamy, o tyle aktywność fizyczna jest zdrowa, a jeśli przy okazji ma skutkować, to świetnie. Uwaga, wiele kobiet stosuje sport w celu przyspieszenia miesiączki, więc skutek tej metody jest bardzo niepewny.

Opóźnienie okresu pod wpływem obciążenia fizycznego jest między innymi tłumaczone obniżeniem poziomu estrogenu przy jednoczesnym zwiększeniu ilości testosteronu. Być może opinie o wpływie wysiłku fizycznego na opóźnienie okresu wzięły się stąd, że w przypadku kobiet, które zawodowo uprawiają sport, dochodzi niekiedy do zahamowania miesiączek.

Przyczyn może być wiele, na przykład niskokaloryczna dieta w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nie oznacza to jednak, że jeżeli przed okresem zaczniesz intensywnie biegać lub uprawiać inną aktywność fizyczną, okres się opóźni.

Jak opóźnić okres? z pomocą przychodzi pieprz! 2%

Pogryzienie ziarenek pieprzu. Sposób stosowany od dawien dawna przez panny młode w przeddzień ślubu, aby ustrzec się przed okresem w tak ważnym dniu. Brzmi nieprawdopodobnie, ale nadal ta metoda ma swoje zwolenniczki. Jeżeli chcesz wypróbować ten sposób, poniżej prosta receptura:

Potrzebujesz pięciu ziarenek pieprzu. Ziarenka należy rozgryźć i połknąć jeden dzień przed planowaną miesiączką.

Masaż piersi aby opóźnić miesiączkę 2%

Podobno masaż piersi wpływa na opóźnienie okresu. Czy można wierzyć w skuteczność tej metody? Niektóre kobiety twierdzą, że tak, inne patrzą na to sceptyczne.

Warto wypróbować i tą metodę, i wyrobić sobie własne zdanie. Taki masaż należy przeprowadzić w określony sposób, wykonując okrężne ruchy od brodawek do zewnątrz. Ważne, żeby robić to bardzo delikatnie.

Co jeszcze można zrobić żeby opóźnić okres?

Jeżeli faktem jest, że napar z pokrzywy zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, a szałwia przeciwdziała nadmiernemu poceniu się, być może niektóre zioła powodują opóźnienie okresu.

Wiele kobiet  jest przekonanych właśnie o takich właściwościach kasztanowca, natki pietruszki czy herbaty z liści malin.

Niestety, skuteczności tej nie można potwierdzić naukowo. Zarówno natka pietruszki jak i kasztanowiec, mają wpływ na układ krwionośny (natka pietruszki zawiera kwas foliowy o działaniu krwiotwórczym, kasztanowiec natomiast usprawnia przepływ krwi w naczyniach), jednak niekoniecznie na przesunięcie terminu okresu.

Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie tej metody, pij wywar trzy razy dziennie. W przypadku natki pietruszki należy ją parzyć przed wypiciem we wrzątku przez pół godziny.

Co ciekawe, niektórzy na opóźnienie okresu polecają również picie wywaru z imbiru. Inne źródła z kolei zalecają wykluczenie tego składniku z diety, jeżeli chcemy opóźnić miesiączkę. Podobnie z natką pietruszki, przez wiele osób polecana jest nie na opóźnienie, a na przyspieszenie okresu.

Zanim zdecydujesz się na stosowanie ziół, skonsultuj z lekarzem czy możesz to robić bezpiecznie, szczególnie jeśli przyjmujesz lekarstwa. Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Wybór należy do Ciebie!

Najskuteczniejszym sposobem na opóźnienie okresu są tabletki antykoncepcyjne, jednak jest to duża ingerencja w system hormonalny i nie każda z nas może się zdecydować na tą metodę, szczególnie, jeśli dotychczas nie przyjmowała środków hormonalnych.

Inne domowe sposoby, aby przesunąć okres, są mniej pewne, ale wiele kobiet zapewnia o ich skuteczności. Najbardziej skuteczne stają się wtedy, jeśli połączymy kilka metod jednocześnie.

Pamiętaj, że domowe sposoby nie są potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi, dlatego nie możesz na nich polegać zupełnie.

Stosowanie naturalnych metod zmiany terminu miesiączki jest bardzo indywidualną kwestią. Wiele z wymienionych sposobów na jedne z nas działają, na inne nie. Niektóre mają skutek odwrotny, zamiast opóźnić okres, przyspieszą go.

Często też nie wpływają na datę miesiączki w ogóle, a na obfitość krwawienia, zmniejszając utratę krwi. Aby stwierdzić, które sposoby są dla Ciebie najlepsze, musisz je sama przetestować i wybrać taki zestaw domowych metod opóźniających menstruację, które sprawdzą się w Twoim przypadku.

A może masz własny i sprawdzony sposób jak opóźnić miesiączkę?

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.