Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Dbanie o naturalną barierę ochronną maluszka oraz dostarczanie naskórkowi substancji nawilżających wymaga wiedzy i doświadczenia. A czy Ty wiesz, jak pielęgnować skórę małego dziecka?
Pielęgnacja skóry małego dziecka to istotny czynnik rozwoju maluszka. Stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych może zapobiec nie tylko zaburzeniom kształtującej się skóry, ale także pozwoli uniknąć wielu zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych.
Trzeba jednak pamiętać, że przesadna pielęgnacja skóry maleństwa może doprowadzić do naruszenia naturalnego płaszcza lipidowego, co z kolei skutkuje nadmiernym wysuszeniem skóry oraz występowaniem zaczerwienienia i świądu.
W codziennym dbaniu o dziecko warto zatem zachować zdrowy rozsądek i umiar, które pozwolą na właściwą ochronę formującego się naskórka. Ponadto nie należy zapominać o doborze odpowiednich kosmetyków dla najmłodszych. Preparaty drażniące i zawierające substancje szkodliwe mogą być przyczyną licznych chorób i reakcji alergicznych u naszych dzieci.
Skóra małego dziecka
Skóra jest największym organem w organizmie człowieka. Jej zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto skóra pełni funkcje: percepcyjną, termoregulacyjną, wydzielniczą, metaboliczną i resorpcyjną.
U małych dzieci istotna szczególnie jest termoregulacja, która pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała. W ten sposób noworodki i niemowlęta chronione są przed przegrzaniem oraz wyziębieniem.
Warto wiedzieć, że naskórek małego dziecka może być nawet do pięciu razy cieńszy od skóry osoby dorosłej.
Warstwa rogowa, która u dorosłych jest warstwą nieprzepuszczalną, u maluchów dopiero się kształtuje, dlatego należy szczególnie zadbać o jej kondycję, ponieważ jej nieprawidłowy rozwój oraz zła forma mogą przyczyniać się do wielu niepożądanych zjawisk.
Lidia Ruszkowska – Kierownik Oddziału Dermatologii Dziecięcej Centrum Dermatologii, MSS Warszawa zwraca uwagę na problemy takie jak: przedostawanie się szkodliwych substancji z otoczenia zawartych w preparatach myjących czy piorących, jak i leczniczych (składniki emolientów, antybiotyki i glikokortykosteroidy), jak i również składników ubranek (farby do tkanin); zaburzenia termoregulacji organizmu, niebezpieczne zwłaszcza w okresie noworodkowym oraz utrata wody z organizmu.
Właśnie dlatego konieczne jest skompletowanie właściwych preparatów pielęgnacyjnych, które pomogą wzmocnić naturalną barierę ochronną maleństwa. Warto dodać, że dojrzewanie skóry w okresie pozapłodowym trwa przeciętnie pół roku. W tym czasie większość funkcji normalizuje się i prawidłowo kształtuje.
Należy więc pamiętać, że pierwsze sześć miesięcy życia maluszka to najważniejszy okres dla jego skóry. Jeśli więc nie masz pewności, które kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne są odpowiednie dla twojej pociechy, koniecznie porozmawiaj o tym z pediatrą lub dermatologiem.
Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia
Spis treści
Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia wymaga szczególnej ostrożności, troskliwości oraz właściwie dobranych kosmetyków. Warto pamiętać, że na liście najważniejszych czynności pielęgnacyjnych znajdują się oczyszczanie, nawilżanie, minimalizowanie otarć, zapobieganie odparzeniom (szczególnie w okolicy pieluszkowej), unikanie ekspozycji na wilgoć i niską temperaturę, wiatr, intensywne działanie promieni słonecznych i czynników drażniących.
Najważniejszym aspektem pielęgnacji skóry dziecka jest systematyczność, choć trzeba pamiętać, że nadmierne zabiegi pielęgnacyjne mogą zaszkodzić skórze maluszka. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kąpanie dziecka raz dziennie oraz dbanie o jego okolicę pieluszkową podczas każdego przewijania.
Kąpiele małych dzieci to istotny rytuał w rozwoju dziecka. Warto dodać, że poza aspektem pielęgnacyjnym, kąpanie dziecka pełni także funkcją zbliżającą maleństwo i rodziców oraz uczącą dziecko zaufania, a rodzica odpowiedzialności.
Przejdźmy jednak do pielęgnacji. Kąpiele nie powinny być zbyt częste i długie, ponieważ mogą uszkodzić płaszcz lipidowy naskórka. Naruszenie struktury ochronnej może natomiast doprowadzić do większej podatności na infekcje lub wystąpienia takich schorzeń jak atopowe zapalenie skóry.
Ponadto warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, która powinna wynosić 35-37oC. Zbyt chłodna lub za gorąca woda może przyczynić się do dyskomfortu odczuwanego przez malucha. Źle dobrana temperatura bywa także powodem wychłodzenia lub przegrzania organizmu, co z kolei może prowadzić do infekcji.
Pielęgnacja okolicy pieluszkowej to z pewnością najtrudniejszy element dbania o skórę małego dziecka. To właśnie tu pojawiają się bowiem najczęstsze zmiany skórne. Odparzenia, otarcia czy krostki to dolegliwości, których trudno uniknąć. Z powodzeniem można je jednak minimalizować.
Przede wszystkim należy więc pamiętać o regularnych zmianach pieluszki. Ponadto ważne jest, by przy każdym przewijaniu dziecka nie zapominać o dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu pupy oraz okolic intymnych. Świetnym pomysłem jest także pozostawianie dziecka bez pieluszki przynajmniej na kilkanaście minut dziennie. W tym czasie delikatna skóra ma szansę na szybką regenerację.
Trzeba pamiętać, że naskórek maleństwa wymaga dodatkowej pielęgnacji zimą. Mróz, wiatr czy ogrzewanie to czynniki, które z pewnością nie sprzyjają maleństwu. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w specjalne kremy, jakie przydadzą się podczas spacerów.
Ponadto dobrym pomysłem jest smarowanie maleństwa po kąpieli balsamem lub innym preparatem nawilżającym przeznaczonym dla najmłodszych. W ten sposób unikniemy nadmiernego przesuszania się skóry.
Częste błędy pielęgnacyjne
Mimo starań i wiedzy zdarza się, że nawet doświadczeni rodzice popełniają błędy pielęgnacyjne.
Według specjalistów portalu biotechnologia.pl do najczęstszych gaf należą: niewłaściwy ubiór dziecka, w tym używanie syntetycznych, nieprzewiewnych ubranek, wzmagających potliwość skóry, tkanin wełnianych, które w sposób mechaniczny drażnią skórę, ubranka posiadające metalowe zapinki, które mogą powodować kontaktowe reakcje alergiczne, ubieranie dziecko w za ciasne ubranka; przegrzewanie organizmu oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków w tym preparatów dla dorosłych, preparatów zawierających środki przeciwbakteryjne stosowane do pielęgnacji zdrowej skóry dziecka.
Warto zatem pamiętać, by dbać nie tylko o kosmetyki dla najmłodszych, ale także o ich ubranka i materiały, jakimi otaczamy dziecko.
Jak wybierać kosmetyki dla najmłodszych?
Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka wymaga używania preparatów stworzonych z myślą właśnie o nim. Kosmetyki, których używają dorośli, mogą być zbyt silne i agresywne dla skóry maluszka. Właśnie dlatego warto wybierać produkty przeznaczone dla najmłodszych, np. preparaty z linii Baby Dove.
Ponadto do pielęgnacji skóry maleństwa można stosować kostki myjące bez mydła tzw. syndety, chusteczki pielęgnujące i oczyszczające (z dodatkiem substancji nawilżających) czy kremy przeciw odparzeniom.
Warto pamiętać, że nawet stosowanie preparatów przeznaczonych dla dzieci wymaga stałej obserwacji skóry dziecka. Jeśli więc zauważymy, że po zastosowaniu określonego kosmetyku pojawiają się objawy alergiczne, nie nakładajmy produktu ponownie na skórę dziecka. Jeśli podrażnienie utrzymuje się, konieczna będzie wizyta u lekarza i wykluczenie innych czynników, np. alergii pokarmowej.
Dove dla dzieci – opinie ekspertów i mam
Marka Baby Dove jest obecna na rynku kosmetycznym od półtora roku i cieszy się dużym zaufaniem lekarzy oraz rodziców.
Choć w ostatnim czasie rośnie moda na preparaty naturalne, nie zapominajmy, że wiedza na ich temat jest na razie niewielka, dlatego warto rozważyć sięgnięcie po sprawdzony (i przede wszystkim przebadany dermatologicznie) produkt, jakim jest, np. Dove Baby balsam albo Dove Baby szampon.
Staranne badania pozwoliły opracować bezpieczną technologię produkcji kosmetyków dla dzieci, o czym świadczą opinie o Baby Dove – poznaj jedną z nich:
O samych kosmetykach będę pisała jeszcze nieraz. Uważam, że warto jest je promować, tym bardziej, ze według badań klinicznych emulsja do mycia ciała i włosów Baby Dove jest delikatniejsza dla skóry nawet od wody. Dużym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, że większość ogólnie dostępnych produktów nie nawilża skóry maluszka, w takim stopniu jak powinna. Co więcej, jeszcze bardziej ją wysusza.
Pielęgnacja skóry dziecka to twardy orzech do zgryzienia nawet dla doświadczonych rodziców. Warto pamiętać, że każdemu zdarzają się drobne wpadki, jednak wiedza, cierpliwość oraz spokój z pewnością pozwolą uniknąć poważniejszych problemów. W pielęgnacji skóry malucha zadbajmy więc przede wszystkim o regularność i kosmetyki dobrej jakości. Doświadczenie i wprawa przyjdą z czasem.
Wybrane specjalnie dla Ciebie: