Dziś opiszemy: jak poprawić wzrok stosując jedynie zioła! Rośliny i zioła wspierają nasz organizm na każdym kroku. Stanowią również idealne wsparcie dla naszego wzroku. Właśnie dzięki ich wyjątkowe zastosowanie sprawia, że fitoterapia cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Jeśli zależy Ci na tym, aby wyostrzyć wzrok, powinnaś sięgać po warzywa bogate w beta – karoten. Możesz również sięgnąć po świetlik łąkowy, borówkę amerykańską, rumianek oraz pyłek pszczeli.

Nasze oczy każdego dnia narażone są na silne obciążenie. Większość dnia spędzamy w zamkniętym pomieszczeniu, często spędzamy osiem godzin wpatrzeni w monitor, a później kolejne godziny wpatrujemy się w ekrany smartfonów, tabletów i telewizorów. Jedynie podczas snu nasze gałki oczne mają chwilę na odpoczynek.

Wówczas mięśnie okalające oczy rozluźniają się, dzięki czemu znacznie sprawniej produkowane są łzy, które odpowiadają za nawilżanie i odkażanie oczu, a także regeneruje się uszkodzona tkanka.

Okłady z ziół na oczy

Spis treści

wzrok

Po zioła warto sięgnąć szczególnie wtedy, gdy skarżymy się na zapalenie spojówek, przekrwienie oczu czy wysuszenie gałek ocznych. Można je stosować zarówno do przemywania oczu jak i okładów, które zredukują obrzęk i nawilżą nasze oczy.

Rumianek na poprawę wzroku

Najczęściej w dolegliwościach związanych z narządem wzroku sięgamy po rumianek. Nic dziwnego, zioło to jest niezwykle delikatne, a jego właściwości antyseptyczne pozwalają złagodzić podrażnienia i zlikwidować obrzęki.

Działanie to rumianek zawdzięcza wysokiej zawartości olejków eterycznych, a także flawonoidów i kumaryny, które wykazują działanie rozluźniające układ pokarmowy.

Warto jednak pamiętać o tym, że rumianek nie jest zalecany w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek, wbrew powszechnie spotykanej opinii, rumianek może powodować podrażnienie oczu, które już i tak są obciążone stanem zapalnym. Rumianek sprawdzi się idealnie w przypadku zaczerwienienia i przemęczenia oczu.

Kompres z rumianku na oczy

schorzenia-oczu

Aby przygotować kompres z rumianku na oczy, łagodzący dokuczliwe objawy, łyżkę suszonych koszyczków rumianku powinnaś zalać szklanką wrzącej wody. Następnie całość należy odstawić na około 10 minut do zaparzenia.

Gdy napar z rumianku przestygnie, należy zamoczyć wacik bądź gazik w naparze, a następnie położyć kompres na kilka minut do zmęczonych oczu. Po ostygnięciu kompres należy wymienić na nowy. Zabieg możesz powtarzać tak długo, aż poczujesz ulgę i odprężenie na oczach.

Świetlik lekarski

Kolejnym, często wykorzystywanym w leczeniu schorzeń oczu ziołem jest świetlik lekarski. Niezwykle często można go spotkać w różnego rodzaju preparatach oferowanych przez koncerny farmaceutyczne.

Swoje właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze zawdzięcza wysokiej zawartości takich substancji jak glikozydy, kwasy fenolowe, garbniki i olejki eteryczne.

Wszystkie te substancje wpływają na wyjątkową skuteczność w leczeniu zapalenia spojówek (w tym wywołanego reakcją alergiczną oraz bakteriami), a także różnego rodzaju jęczmieni oraz zapalenia brzegów powiek. Dodatkowo, jeśli skarżysz się na łzawienie oczu i zaczerwienienia.

Przepis na kompres ze świetlika lekarskiego

zmeczone-oczy

Kompres ze świetlika można przygotować na dwa sposoby:

W pierwszym wariancie należy 1 do 2 torebek ziela wrzucić do garnka, a następnie zalać zimną wodą. Całość należy gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 5 minut. Po przestudzeniu napar ze świetlika można stosować w formie kompresów.

Jeśli jednak dysponujesz suszonym zielem świetlika lekarskiego (z pewnością skuteczniejszego niż tego w torebkach) powinnaś łyżkę rozdrobnionego ziela zalać szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić do zaparzenia na około 10 minut.

Podobnie jak w pierwszym wariancie, po przestudzeniu należy stosować w formie kompresów.

Borówka amerykańska na schorzenia oczu

łzawiące-oczy

W przypadku schorzeń oczu niezwykłą skutecznością wykazuje się również borówka amerykańska. Zawiera ona liczne antocyjany, które wpływają na poprawę widzenia, a dodatkowo pysznie smakują.

Aby wykorzystać pełne właściwości borówek, powinnaś systematycznie je spożywać, na surowo albo po odmrożeniu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury (podczas gotowania czy smażenia) borówka amerykańska traci swoje lecznicze właściwości.

Pyłek pszczeli

Kolejną substancją niezwykle skuteczną przy dolegliwościach oczu jest: pyłek pszczeli. On również stanowi częsty składnik leków oferowanych przez koncerny farmaceutyczne.

Badania wykazały, że pyłek pszczeli zawiera ponad 250 składników chemicznych, w tym kwasy organiczne, liczne witaminy, olejki eteryczne, hormony oraz rutynę. Składniki te znacząco poprawiają jakość widzenia, przez co nasze oczy nie męczą się tak i nie wysuszają.

Astygmatyzm i wady wzroku

Oczywiście musisz pamiętać, że zioła i substancje lecznicze nie wyleczą takich dolegliwości jak astygmatyzm, czy wady wzroku. Mogą się jednak okazać niezwykle skuteczne w przypadku różnorodnych dolegliwości spowodowanych przemęczeniem, alergią czy suchym powietrzem.

Wiesz już jak poprawić wzrok?

Wzrok jest niezwykle cennym narządem, który pozwala nam rozpoznawać otoczenie i doznawać niesamowitych emocji. Ciężko wyobrazić sobie życie bez wzroku, dlatego powinnaś dbać o to, by Twoje oczy były zdrowe i służyły Ci bez szwanku przez cały czas. W ten sposób będziesz mogła zawsze cieszyć się niesamowitymi chwilami.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

4 KOMENTARZE

  1. Tylko z ziołami też trzeba uważać, bo wiele osób jest uczulonych na poszczególne rośliny. U mnie to rumianek, zrobiłam sobie kiedyś “relaksacyjny” okład i skończyło się u okulisty, mąż mnie do niego jak niewidomą prowadził. Czerwony Starazolin i okłady, ale tym razem z czarnej herbaty mi pomogły :P

    • Niestety to prawda. Moja siostra jest uczulona na pokrzywę, bez której ja nie wyobrażam sobie życia. Większość alergii wychodzi na jaw przez zupełny przypadek, dlatego “przygodę” z nowym ziołem powinno się zaczynać od maleńkich porcji. Może powinnam na stałe wprowadzić taką wzmiankę we wpisach :)

  2. Żadnych ziółek do picia nie lubię za bardzo :) A na mój wzrok , który przez długa prace przed komputerem zaczął się pogarszać , bardzo dobrze działa lutezan. W składzie min luteina, wyciągi z borówki i zielonej herbaty. Miałam okres , że ostrość widzenia miałam gorszą to teraz już wszystko wraca do normy.

  3. Stosuję rumianek już bardzo długo. A szczególnie teraz, gdy jestem po laserowej korekcji wzroku. Zabieg się udał, ale nie chcę, żeby mi wada kiedykolwiek wróciła. Oprócz rumianku, lekarz prowadzący (Dr Michnowski Jerzy) zalecił mi branie witamin m.in. luteiny, żeby wzrok był dobry :)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.