Wizyta u okulisty nie dotyczy już tylko osób, które mają wrodzone problemy ze wzrokiem. We współczesnym świecie jest wiele czynników, które negatywnie wpływają na nasze widzenie. Są to zarówno czynniki środowiskowe, jak i społeczne.

Suche i zanieczyszczone powietrze, słabe oświetlenie, promieniowanie ultrafioletowe oraz długie godziny spędzane przy monitorze komputera lub telefonu to najważniejsi i najbardziej groźni nieprzyjaciele dla naszych oczu. Aby utrzymać nasz wzrok w zdrowiu, należy dbać o higienę oka.

Natomiast jeśli odczuwamy jakieś dolegliwości związane z okiem, to w pierwszej kolejności powinniśmy zbadać wzrok u okulisty, który przepisze odpowiednie krople lub zaproponuje leczenie na przykład w postaci zabiegu.

Na jakie choroby narażone są nasze oczy?

leczenie-oczu
fot. materiały prasowe

Zazwyczaj wyodrębnia się cztery najbardziej powszechne wady wzroku:

  • astygmatyzm, powodujący zamazane lub zniekształcone widzenie;
  • krótkowzroczność, która powoduje problem z widzeniem z dalekiej odległości;
  • nadwzroczność, której towarzyszy problem widzenia z bliska;
  • starowzroczność (presbyopia), której towarzyszą problemy z widzeniem przede wszystkim z bliskiej odległości, ale może być również kłopotliwe widzenie z daleka.

W diagnostyce schorzeń oczu wyróżnia się również rodzaje schorzeń z punktu widzenia budowy oka. Wyróżnia się zatem diagnostykę przedniego i tylnego odcinka oka. Dzięki badaniu przedniego odcinka oka możliwe jest wykrycie na przykład: zaćmy, zeza, chorób rogówki, schorzeń dróg łzowych lub „suchego oka”.

Podczas badania tylnego odcinka oka diagnozuje się na przykład: choroby siatkówki, nerwu wzrokowego lub naczyniówki.

Do często spotykanych chorób oczu należy również jaskra, czyli schorzenie związane z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, a objawiające się tzw. widzeniem tunelowym. Niestety oczy, tak jak inne części naszego ciała, narażone są również na nowotwory.

Diagnostyka i leczenie

Gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości związane z widzeniem, to po prostu udajmy się do specjalisty. Okulistyka należy do tych dziedzin medycyny, które przynoszą najlepsze efekty leczenia. Wynika to z faktu dostępności na rynku nowoczesnych narzędzi i przyrządów medycznych, ale również z coraz lepiej wykwalifikowanej kadry okulistów.

Jednym z regionów Polski, w którym okulistyka rozwija się szczególnie intensywnie, jest Śląsk. Warto leczyć się u najlepszych. Szczególnie godne polecenia jest Centrum okulistyki dla dzieci i dorosłych OPTOMED, którego ofertę znaleźć można na stronie internetowej okulista.pl.

Centrum działa już prawie trzydzieści lat. Zatrudnieni w nim specjaliści posiadają zarówno naukowe, jak i praktyczne doświadczenie. Oprócz standardowych zabiegów wykonywane są tu również skomplikowane zabiegi z zakresu mikrochirurgii oka. Ośrodek jest pionierem w zakresie stosowania ruchomych protez oka.

Cieszy się także popularnością w zakresie chirurgii plastycznej i rekonstrukcji powiek. Ponadto wypracowano tu własną technikę doboru soczewek kontaktowych, która jest stale rozwijana.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.