Dziś na „ruszt” trafia herbata z czystka. Czystek lekarski to rodzaj krzewów wywodzących się z Azji Zachodniej oraz krajów Basenu Morza Śródziemnego. Wyróżniamy ponad 50 gatunków czystka.

Charakteryzuje się małymi, białymi, różowymi bądź czerwonymi, pachnącymi kwiatami. Dobroczynne właściwości czystka wykorzystywane były przez ludność już od ponad 2000 lat.

Czystek to jedna z roślin, które posiadają najsilniejsze właściwości lecznicze. Zioło to wzmacnia organizm, ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, a ponadto pozwala usunąć nadmiar toksyn z organizmu. Dzięki swoim właściwościom polecane jest, aby herbatę z czystka pić zamiennie z zieloną herbatą.

Czystek – zastosowanie

Czystek swoje pozytywne właściwości na ludzki organizm zawdzięcza zawartości związków polifenolowych. Są to związki organiczne, które znaleźć możemy jedynie w roślinach, składniki te wykazują umiejętność aktywnego usuwania wolnych rodników, tym samym spowalniając procesy starzenia się organizmu.

SPRAWDŹ: jak zatrzymać starzenie skóry! Dodatkowo neutralizacja aktywnych form tlenu wzmacnia organizm, sprawiając, że staje się silniejszy i lepiej zwalcza różnego rodzaju infekcje.

herbata-z-czystka
Herbata z czystka

Czystek wzmacnia system immunologiczny

Polifenole posiadają również właściwości wspierające system immunologiczny. Związki te chronią nasze DNA, zapobiegając różnego rodzaju mutacjom, które mogą powodować rozwój chorób, w tym nowotworowych.

Naukowcy udowodnili, że regularne spożywanie herbaty z czystka potrafi rozpuszczać skrzepy krwi, tym samym znacząco obniżając ryzyko zawału serca bądź udaru.

Czystek – dawkowanie

Jak przyjmować czystek, aby miał on na nas zbawienne właściwości? Najlepszym rozwiązaniem będzie herbata z czystka. Zioło to możesz kupić w aptece oraz w większości sklepów zielarskich.

Herbata z czystka – jak przygotować?!

herbata-z-czystka-susz

Aby przygotować herbatę z czystka, należy 2 do 3 łyżek suszonego czystka zalać litrem wrzącej wody, a następnie zaparzać przez około 5 – 10 minut, najlepiej pod przykryciem. Jeśli chcesz, możesz dla smaku dodać cytryny oraz miodu (mniej wskazany cukier, ponieważ nie jest tak zdrowy jak miód).

Herbata z czystka ze świeżych liści!

Kolejną propozycją przyrządzenia herbaty z czystka jest wykorzystanie świeżego zioła. W tym celu musisz przygotować kwiaty oraz końcówki liści czystka, a następnie całość zalać wodą i zaparzać podobnie jak czarną herbatę. Ten wariant również możesz „doprawić” miodem i cytryną.

Herbata z czystka ma najlepsze właściwości na nasz organizm jeśli będziemy ją pić około 2 szklanki dziennie. Jednak aby zauważyć zbawienne działanie czystka na nasz organizm, powinniśmy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty będą zauważalne dopiero po upływie około miesiąca czasu.

Czystek – właściwości lecznicze

Naukowcy przeprowadzali szereg badań dotyczących leczniczych właściwości czystka. Spośród wszystkich odmian tego zioła każde wykazuje mniejsze lub większe właściwości wspierające nasz organizm w walce z infekcjami.

W wielu chorobach, takich jak między innymi zapalenie płuc, angina czy grypa może być stosowany bez obaw jako środek wspierający procesy lecznicze.

Naukowcy udowodnili również, że ekstrakt z czystka posiada właściwości przeciwwirusowe. Stosowanie tego naparu pozwala zwalczyć również wirusy z grupy A, które stanowią niebezpieczeństwo dla życia ludzi i zwierząt.

Czystek jako alternatywa dla palaczy?

czystek
Czystek

Jeśli starałaś się już wielokrotnie uwolnić się od nieprzyjemnego nałogu, jakim jest palenie papierosów. Zioło to pozwala uwolnić organizm od wszelkiego rodzaju toksyn, w tym substancji smolistych, które są jednym z powikłań nałogu tytoniowego.

Dodatkowo, jeśli napar z czystka będziesz przyjmować regularnie, Twój organizm znacznie szybciej pozbędzie się niebezpiecznych dla zdrowia metali ciężkich, które nagromadziły się w nim podczas wielu lat palenia papierosów.

Dla kogo herbata z czystka?

Czystek lekarski jest ziołem stosunkowo neutralnym. Nie wchodzi w reakcje z przyjmowanym lekami, zatem może go przyjmować praktycznie każdy. Jednak jak w przypadku każdego zioła oraz suplementów diety nie jest wskazane podawanie naparów z czystka, olejków oraz ekstraktów z czystka dzieciom poniżej 3 roku życia.

U dzieci nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji organizmu na nowe składniki, dlatego jeśli chcesz podać napar swojemu dziecku, powinnaś decyzję taką przedyskutować z lekarzem pediatrą. Napary z czystka mogą ze spokojem przyjmować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Napar ten ma neutralny smak, dlatego nie wpłynie na zmianę smaku pokarmu.

Jakie są najważniejsze właściwości zdrowotne czystka?

  • przede wszystkim wzmacnia odporność
  • ma właściwości antyalergiczne
  • zatrzymuje rozwój stanów zapalnych
  • pomaga w walce z przerostem prostaty
  • oczyszcza organizm z substancji smolistych i metali ciężkich
  • niszczy krętki boreliozy
  • skutecznie zwalcza wirusy, bakterie i grzyby
  • może być stosowany zewnętrznie podczas walki z trądzikiem
  • pomaga zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi ciała

Tak więc jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy powinnaś zacząć stosować regularnie napar z czystka z pewnością, powinnaś jeszcze raz wrócić do powyższego artykułu. Zioło to potrafi zdziałać znacznie więcej niż nie jeden zestaw suplementów diety dostępnych w aptece.

Dodatkowo jest to naturalny składnik, który może przyjmować każdy, bez obaw o skutki uboczne. Polecam wypić herbatę z czystka lekarskiego jeszcze dziś!

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień