Wykańczanie lub remontowanie łazienki to coś, co może wykończyć nawet najbardziej wytrwałych. Dlatego warto zaplanować to tak, aby wszystkie prace przebiegły sprawnie, a efekt robił wrażenie. Od czego zatem należy zacząć i czego nie można pomijać, chcąc osiągnąć upragniony rezultat?
Oszacuj realne możliwości
Spis treści
Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, warto najpierw gruntownie przemyśleć całą sprawę i przede wszystkim dokonać niezbędnych obliczeń.
Istotną rolę odgrywa oszacowanie budżetu i sporządzenie wstępnego kosztorysu – nie jest chyba zaskoczeniem fakt, że te dwie wartości powinny się pokrywać.
Można, rzecz jasna, poszukać tańszych zamienników niektórych produktów czy materiałów, ale pamiętajmy, by nie oszczędzać kosztem jakości.
Jeżeli nie dysponujemy adekwatną kwotą, możemy rozważyć zaciągnięcie pożyczki lub po prostu zaczekać miesiąc albo trzy, aż odłożymy potrzebną sumę, to będziemy mogli pozwolić sobie na wymarzoną aranżację łazienki, bez ustępstw i ograniczeń.
Oprócz kwestii finansowych ważne jest również to, jakim pomieszczeniem dysponujemy. Już na początku warto dokładnie wymierzyć łazienkę i wstępnie określić, jak rozmieścimy sprzęty i meble.
Ten element planowania ma szczególnie znaczenie w przypadku małej łazienki, w której każdy centymetr musi być perfekcyjnie zagospodarowany, aby wnętrze było nie tylko ładne, ale również komfortowe.
Stwórz projekt łazienki
Nieodłączną częścią remontu czy wykańczania łazienki powinien być solidnie opracowany projekt. Już dokonując pomiarów, trzeba zdecydować, czy do naszej łazienki wstawimy wannę, czy kabinę prysznicową (a może jedno i drugie, jeżeli mamy na to miejsce?), czy zmieści się w niej pralka, jakiej wielkości ma być umywalka.
Warto od razu zaplanować układ poszczególnych elementów ceramiki łazienkowej, ponieważ może się okazać, że trzeba będzie przenieść podejścia kanalizacyjne czy przyłącza do armatury, a to zdecydowanie lepiej zrobić, zanim ułożymy płytki.
Zastanawiając się nad rozmieszczeniem sprzętów, nie zapominajmy również o takich elementach, jak meble łazienkowe, półki, lustra czy wieszaki – to także powinno znaleźć się w naszym projekcie.
Na tym etapie wybieramy także materiały do wykończenia ścian i podłóg – w większości domów wciąż królują niezastąpione płytki do łazienki, jednak nie jest to jedyna opcja. Jeżeli zależy nam na bardziej nietuzinkowym wystroju, możemy pokusić się o zastosowanie betonu architektonicznego, naturalnego kamienia (np. marmuru) lub nawet drewna.
Poszukaj inspiracji
Przygotowując projekt łazienki, możemy zaczerpnąć inspiracji i porad w internecie – zarówno na portalach o tematyce wnętrzarskiej, jak i na stronach internetowych poszczególnych salonów, np. GrupaMo.pl.
Z łatwością znajdziemy mnóstwo pomysłów na nowoczesne łazienki, ale również na wnętrza w stylu retro czy w rustykalnych klimatach, nawiązujących do natury.
Przeglądając rozmaite propozycje wystroju, nie należy zapominać o własnych oczekiwaniach i potrzebach: łazienka ma być przede wszystkim wygodna dla jej codziennych użytkowników.
Wybrane specjalnie dla Ciebie: