Każda kobieta w swojej podręcznej kosmetyczce ma akcesoria do wykonywania makijażu. Są to pędzelki do makijażu, gąbeczki i inne przedmioty wielokrotnego użytku. Nie każda z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przedmioty te muszą być regularnie myte i dezynfekowane.
W innym wypadku ich żywotność bardzo się zmniejszy i trzeba będzie kupić nowe akcesoria. Jeśli zależy Ci na oszczędności pieniędzy, to przeczytaj poniższy poradnik: Jak dbać o akcesoria do makijażu!
Co znajdziesz na zaniedbanych akcesoriach?
Spis treści
Na podręcznych akcesoriach do makijażu znajdziemy resztki kosmetyków, które brylują i przez to powodują, że wykonanie ładnego make-upu jest utrudnione, zmienia to właściwości akcesoriów.
Ponadto gromadzi się tam kurz, martwe komórki skóry oraz sebum ze skóry twarzy. Wszystko to jest wspaniałą pożywką dla bakterii, szczególnie jeśli pędzle są pozostawiane wilgotne oraz w ciepłym, zaciemnionym miejscu.
Świetnym miejscem do rozwoju bakterii jest łazienkowa półka, gdzie najczęściej trzymane są kosmetyki do makijażu. Na gąbkach osadzają się również bakterie z niemytych dokładnie rąk, którymi codziennie dotykamy setek innych przedmiotów.
Używanie tak zaniedbanych pędzli oraz gąbek do makijażu jest po prostu niezdrowe, a nawet bywa niebezpieczne. Na pewno powoduje zaostrzenie stanów zapalnych skóry i trądziku, zaostrza alergie na roztocza.
Złota zasada – nigdy nie pożyczaj nikomu swoich akcesoriów
Wspólne robienie makijażu z przyjaciółką tuż przed wyjściem na imprezę to dobra zabawa, ale każda z nich powinna zadbać o to, by mieć swoje akcesoria do jego wykonania. Są to przedmioty osobistego użytku, podobnie jak antyperspiranty w kulce lub bielizna.
Używanie gąbek i pędzli, które nie wiadomo jak były do tej pory stosowane i jak długo używane nie jest rozsądne. Może skończyć się pogorszeniem stanu skóry, zarażeniem się grzybicą lub innymi chorobami, uczuleniem czy zapaleniem skóry, szczególnie w przypadku cery delikatnej.
W większości przypadków jednorazowe użycie takich przedmiotów nie powinno niczym złym grozić, ale i tak sama świadomość tego co znajduje się na akcesoriach, jest zwyczajnie zniechęcająca.
Również kiedy udajemy się na przykład do kosmetyczki, albo do koleżanki, która zajmuje się wykonywaniem make-upów, należy zwrócić uwagę, czy stosowane są czyste pędzelki.
Gąbki do makijażu
Gąbeczki do makijażu dołączane są do pudrów, jak również są sprzedawane osobno. W makijażu są nieocenione – nadają fluidowi odpowiednią strukturę, dzięki czemu skóra wygląda naturalniej.
Są niezbędnikiem każdej pięknej kobiety, ale nie mogą być używane w nieskończoność. Niekiedy chęć zaoszczędzenia lub lenistwo zmusza nas do stosowania przed długie tygodnie bez przerwy tych samych gąbek.
Nawet jeśli są myte, to i tak nie jest to w stanie usunąć z nich wszystkich bakterii. Porowata struktura gąbki do makijażu sprawia, że żyją one w jej wnętrzu i czują się świetnie. Jeszcze lepiej, gdy gąbki są wilgotne. Dlatego w tym wypadku zużyte gąbeczki po prostu należy wyrzucić, a kupić zestaw nowych.
Kosztuje to bardzo niewiele, a pozwala uniknąć wielu problemów z cerą i zdrowiem. Gąbki, które są dołączane do pudrów, należy po prostu zamienić na pędzle, które są znacznie efektywniejsze w nakładaniu kosmetyku w postaci sypkiej.
Pędzle do makijażu i ich higiena
Pędzle do makijażu zostają z nami dłużej niż gąbki, chociaż i je trzeba wymieniać co jakiś czas. Robimy to wtedy, gdy są już na tyle zużyte, że nie nadają się już do użytku ze względu na to, że tracą włosie.
Codzienne robienie makijażu sprawia, że dzieje się tak już po kilku tygodniach. W międzyczasie w utrzymaniu w ich w czystości pomoże po prostu regularne mycie pędzli.
W większości w doprowadzeniu pędzli do czystości sprawdza się po prostu zwykłe mydło oraz ciepła woda. Pędzle należy dokładnie umyć, wstrząsnąć, odsączyć i co bardzo ważne, dokładnie wysuszyć. Wykluczone jest chowanie jeszcze wilgotnych pędzelków do kosmetyczki.
Pędzel do zamrażalnika!
Alergiczki powinny od czasu do czasu chować pędzel do zamrażalnika lub położyć go na mrozie. Możemy zakupić dodatkowo płyn dezynfekujący lub specjalny płyn przeznaczony do mycia pędzli, który zawiera substancje dezynfekujące. Naturalnymi doraźnymi środkami dezynfekującymi, które nie uczulają, są srebro koloidalne oraz węgiel aktywny.
Nimi warto przecierać tę część pędzla, za którą trzymamy podczas wykonywania makijażu. Na niej również gromadzą się bakterie przenoszone tam z rąk i odwrotnie. Jednak mycie rączki pędzla wodą sprawia, iż dostaje się ona przez szczeliny do środka, a to również sprzyja namnażaniu się bakterii.
Lepiej nie moczyć tej części pędzla. Pędzle należy oczyszczać około trzy, cztery razy w miesiącu przy cerze normalnej, bez problemów i częściej przy cerze tłustej, mieszanej, trądzikowej.
Pędzle z naturalnego włosia
Nie wszystkie pędzle możemy potraktować zwykłym szamponem albo mydłem, ponieważ zmienia to właściwości naturalnego włosia, a także powoduje jego zniszczenie. Nie należy na przykład myć takich pędzli w środkach syntetycznych, które zawierają alkohol czy sylikony.
Zwykłe mydło również odpada, ponieważ zostawia osad na włosiu, przez co ono matowieje, sztywnieje i powoduje, iż zaniżona jest skuteczność przedmiotu. Możemy w tej sytuacji zastosować na przykład delikatny szampon dla dzieci, lub szampony naturalne, zawierające jak najmniej substancji chemicznych.
Warto przeczytać:
- Poznaj podstawowe przybory do makijażu! [SPRAWDŹ je]
- Jakie pędzle do makijażu używać? opisujemy wszystkie rodzaje pędzli!
- Bazy i utrwalacze do makijażu – KOMPENDIUM WIEDZY
- Jakie wybrać pędzle do makijażu ?! SPRAWDŹ!
- Produkty do makijażu – dobrze kryjący podkład
- Mycie pędzli do makijażu
Warto także dbać o temperówkę do kredki, szczotkę i grzebień do brwi, co parę miesięcy warto zmienić gumkę w zalotce która zabezpiecza brwi od łamania się. Czyste lusterko to także podstawa! a takie elementy jak waciki, patyczki czy chusteczki należy trzymać pod przykryciem aby nie nawarstwiał się na nich kurz! Generalnie pędzle do makijażu należy myć raz na tydzień.
Ja mycie pędzli do makijażu przeprowadzam co jakiś czas spryskując je takim specjalnym płynem do tego przeznaczonym. Kładę pędzle na chusteczce i spryskuje włosie płynem. A później suszę pędzle pocierając je delikatnie chusteczką higieniczną. Pędzle czasami dziewczyny myją szamponem do włosów. Najlepiej użyć jakiś delikatny szampon dla dzieci aby nie poniszczyć pędzli.