Jak wyczyścić mikrofalówkę? Nie każda z nas musi być perfekcyjną panią domu, nastały czasu, gdy możemy powiedzieć “Dość! Ja wysiadam, jestem kiepską panią domu i dobrze mi z tym”. Sama mam takie podejście, ale mimo wszystko nie czuję się dobrze, gdy moje otoczenie jest po prostu brudne.

Od czasu do czasu zakasam rękawy i biorę się do roboty mimo tego, że jest to ostatnia rzecz, na jaką mam ochotę. Dzisiaj przejdźmy do  kuchni, a właściwie do jednego urządzenia, bez którego żadna kiepska pani domu nie wyobraża sobie życia – do mikrofalówki. Jak ją skutecznie wyczyścić bez zbędnego wysiłku? Zapraszam!

Jak NIE czyścić mikrofalówki!

Zanim powiem Wam, jak czyścić mikrofalówkę, muszę powiedzieć jak jej nie czyścić. Na pewno nie używajcie drucianych myjek, które mogłyby zarysować delikatną powierzchnie mikrofalówki.

Wtedy powstaje rdza, która jest rakiem dla mikrofali. Tym najbardziej upierdliwym, którego nie da się pozbyć. Poza tym przewody wentylacyjne przemywamy miękką szczoteczką bez zbędnej ilości wody, aby czegoś nie uszkodzić we wnętrzu naszego mini-piekarnika-idealnego-w-sytuacjach-awaryjnych.

jak-wyczyscic-mikrofalowke
Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Wyczyść przede wszystkim obrotowy szklany talerz!

Wszystkie doskonale wiemy, że nawet najlepszym zdarza się, że coś zostanie przetrzymane w mikrofali dosłownie o sekundę zbyt długo i już mamy problemy. Mianowicie brudny obrotowy szklany talerz.

Najlepiej będzie, jeśli przed właściwym wyczyszczeniem mikrofalówki wyjmiemy go i umyjemy standardowo jak naczynia. Albo pozwólmy zmywarce zrobić to za nas.

Szklanka z wodą

Woda – słowo klucz. Ale nie chodzi o zwykłe przemycie mikrofali wodą, tylko o wstawienie połowy szklanki wody do mikrofalówki i ustawienie największej mocy na 30 sekund. W razie potrzeby dłużej.

Mikrofale wprawią cząsteczki wody w ruch, a te osadzą się na ściankach wnętrza i połączą z zaschniętymi resztkami, zmieniając konsystencję na bardziej lekką.

Po tym czasie wystarczy więc jedynie przejechać ściereczką po zabrudzonej powierzchni i problem z głowy! Mikrofalówka świeci czystością. Jednak wiem, że są wśród nas osoby o wyższych wymaganiach i dla nich również coś mam.

Można do wody dodać cytrynę, która dodatkowo nada świeży zapach naszej mikrofalówce i odświeży wnętrze.

Można również do wody dodać ocet, w proporcjach mniej więcej 1/2 szklanki wody i 1/4 szklanki octu. Trzymamy w mikrofali kilka minut i po tym czasie przecieramy mikrofalówkę naszą miksturą. Być może, żeby zniwelować ten zapach, warto skorzystać później z patentu z cytryną ;)

Soda oczyszczona wyczyści mikrofalówkę doskonale!

Oraz finałowy produkt, który jest must have’em w kuchni – soda oczyszczona. Często pomaga w kryzysowych sytuacjach, a w tym przypadku pomoże usunąć najtrudniejszy osad z mikrofalówki. Około dwie łyżki sody należy rozpuścić w pół szklanki wody i po chwili podgrzewania jak w poprzednich przypadkach, wycieramy wilgotne ścianki mikrofali papierowym ręcznikiem i wnętrze powinno lśnić czystością!

Systematyczność

Jak widać, niewiele wysiłku trzeba włożyć w porządne wyczyszczenie mikrofalówki, jednak warto nieco częściej sprzątać mikrofalówkę nie tylko dlatego, żeby się łatwiej zmywało plamy, ale również dlatego, że zanieczyszczenia mogą przeniknąć do jedzenia, które spożywamy. Jeśli chcemy być zdrowi, jedzmy zdrowo i czyśćmy mikrofalówki systematycznie!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.