Jak wyczyścić złoto? Złoto to jeden z najbardziej pożądanych metali – zarówno w biżuterii, jak i przedmiotach użytku domowego – oraz jeden z najdroższych. Dzięki wysokiej cenie, która przebija wybory ze srebra, złoto nie śniedzieje. Jednak nie jest to wyrób idealny, gdyż po pewnym czasie użytkowania łatwo pokrywa się nieestetycznym nalotem i zbiera brud w zakamarkach.

I nie ma to związku z ich przechowywaniem, ponieważ nawet najlepiej traktowane złote wyroby z czasem tracą kolor i ulegają zarysowaniu.

Na szczęście jest na to rada! Każdy złoty przedmiot może zostać odnowiony u jubilera lub złotnika, ale można też wyczyścić go samodzielnie. Wszystkie zabrudzenia da się usunąć, trzeba jednak podejść do tematu ostrożnie i z rozwagą.

Czyszczenie biżuterii ze złota

jak-wyczyscic-zloto
Jak wyczyścić złoto?

Na samym początku warto zaznaczyć, że innego traktowania wymaga biżuteria z czystego złota, a innego biżuteria z doklejonymi elementami, np. z kamieni szlachetnych. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają wyczyścić złote wyroby w domowym zaciszu.

Wystarczy poświęcić na nie trochę czasu, a biżuteria znów zaświeci dawnym blaskiem i wszystkie pierścionki, naszyjniki i kolczyki będą wyglądać jak nowe.

Jak wyczyścić złoto?

Na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia złota, jeśli jednak chcesz skorzystać z tego, co masz pod ręką, przeczytaj poniższe sposoby i porady.

(1) Przygotuj miskę z ciepłą wodą (woda nie może być gorąca!) i wlej do niej kilka kropel płynu do mycia naczyń. Zamieszaj i włóż złoto do przygotowanego roztworu. Po 15 minutach wyciągaj z miski oddzielnie każdy element i delikatnie wyczyść go miękką szczoteczką.

Unikaj twardych szczoteczek, które mogą zarysować powierzchnię biżuterii. Po dokładnym wyczyszczeniu wystarczy opłukać biżuterię, osuszyć lub pozostawić do wyschnięcia.

(2) Przygotuj miskę z litrem ciepłej wody, wlej do niej kilka pompek mydła lub płyn do mycia naczyń oraz dodaj ok. 5-7 gram sody oczyszczonej. Wszystko dokładnie wymieszaj i zanurz w misce biżuterię. Odczekaj 10 minut i wyszoruj ją dokładnie, następnie opłucz pod bieżącą wodą i wypoleruj.

(3) Jak wyczyścić złoto, gdy pojawiła się rdza lub inny czerwony nalot, przygotuj roztwór solny! Do 1 litra wrzącej wody dodaj 5 łyżeczek soli i zamocz w nim biżuterię. Pod naczynie połóż folię aluminiową, która będzie zbierała zanieczyszczenia powstałe na złocie.

Kiedy rdza zniknie, wystarczy dokładnie umyć przedmiot w wodzie z mydłem. Roztwór solny można zamienić na colę lub wódkę – wtedy biżuterię zostawiamy w szklance na całą noc.

Jak wyczyścić złoto z doklejonymi elementami?

Jak wyczyścić złoto z dodatkami na biżuterii? Niektóre pierścionki i kolczyki nie składają się tylko ze złota, zawierają także różne doklejane elementy. Zanurzanie w wodzie takiej biżuterii może być dla niej zabójcze – klej może się rozpuścić, a doklejony elementy po prostu się odczepią. W przypadku takich przedmiotów trzeba zastosować inną technikę oczyszczania:

Przygotuj roztwór ciepłej wody z płynem do mycia naczyń – jak w przypadku biżuterii z czystego złota – i zanurz w nim szmatkę. Odciśnij nadmiar wody i delikatnie wycieraj nią biżuterię, aż do usunięcia brudu.

Wypłucz szmatkę i czystą wodą ponownie ją przetrzyj, tak, by usunąć resztki roztworu. Po dokładnym oczyszczeniu osusz biżuterię.

Jak wyczyścić złote sztućce i inne złote przedmioty?

jak-wyczyscic-zlote-sztucce
Jak wyczyścić złote sztućce?

Do złotych przedmiotów użytku domowego zaliczają się np. sztućce, ramki czy inne pamiątki rodzinne. Je wszystkie także możemy czyścić, wykorzystując sposoby podane powyżej, istnieje jednak kilka innych możliwości, które niekoniecznie sprawdzą się w przypadku drobnej biżuterii.

Przy pomocy proszku do pieczenia, wysypanego na zwilżony wacik również osiągniemy dobre efekty.

Aby dobrze wyczyścić przedmiot, trzeba go delikatnie przetrzeć i zostawić na nim cienką warstwę pieniącego się proszku, a po 30 minutach dokładnie umyć z mydłem. Dozwolone jest także przecieranie złota octem i cytryną lub zanurzenie w nich przedmiotów na jakiś czas.

Niezależnie od wybranej metody na oczyszczanie złota, trzeba kierować się jedną najważniejszą zasadą: trzeba być delikatnym, gdyż zbyt silne pocieranie może uszkodzić złoto!

Mam nadzieję, że wiesz już jak wyczyścić złoto domowym sposobem!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.