Jak wyczyścić żelazko, które nagle zaczęło brudzić prasowane ubrania? Musisz wiedzieć, że nie będzie łatwo, brud z żelazka schodzi bardzo ciężko, ponieważ w grę wchodzi wysoka temperatura, która spieka przybrudzenie do powierzchni żelazka i nie zawsze da się je usunąć, postaram się przybliżyć Ci najefektywniejsze metody czyszczenia żelazka.

Może, zanim zaczniemy, szybko wspomnę, jak przede wszystkim nie powinno wyglądać czyszczenie żelazka.

Jak czyścić żelazko, aby go nie zepsuć?!

 • nie wolno skrobać powierzchni żelazka ostrym nożem ani druciakiem, gdy zniszczysz powierzchnię, żelazko będzie do wyrzucenia, bo co chwilę w zadrapanych miejscach będzie łapać materiał i haczyć się.
 • czyszczenie żelazka zawsze przeprowadzaj gdy jest zimne!
 • zawsze podczas czyszczenia odłącz żelazko od prądu
 • Upewnij się, że wybrałaś właściwą metodę czyszczenia żelazka, nie zapomnij, że żelazka mają różną powłokę, może być to powłoka ceramiczna, teflonowa lub aluminiowa
 • mleczka z wybielaczem typu Cif, lub pasta do zębów nie są odpowiednie do czyszczenia, ponieważ wywołują mikro ryski

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

 1. Jeśli przypaliłaś żelazko, prasując sztuczne włókna, np. poliester to usuniesz zabrudzenie z żelazka poprzez długotrwałe prasowanie starego ręcznika frotte.
 2. Mocno przypalone żelazko doprowadzisz do pełnej funkcjonalności, pocierając ciepłą stopę żelazka białą świecą. Gdy uda Ci się już wyczyścić żelazko to zbierz tłuszcz ze świecy, prasując papierowy ręcznik kuchenny.

Jak wyczyścić żelazko ze stopą stalową?

 1. Przypalone żelazko ze stalową stopą łatwo doczyścisz, używając soli kuchennej drobnoziarnistej, którą należy rozsypać na wilgotnej ściereczce. Ściereczkę prasuj okrężnymi ruchami, lekko przyciskając żelazko do podłoża. Żelazko musi być ciepłe, lecz nie gorące.
 2. Drugim sposobem na czyszczenie stalowego żelazka jest prasowanie kartki białego papieru (takiej do drukarki) która leży na drewnianym spodzie (np. deska do krojenia) Na kartce rozsypujemy drobnoziarnistą sól kuchenną i prasujemy kartkę w różnych kierunkach, pozbywając się zabrudzenia.

Jak wyczyścić żelazko ze stopą teflonową?

 1. Teflonowe żelazko, które uświadczyło zabrudzenia, możesz doprowadzić do stanu użyteczności, prasując lekko pogniecioną aluminiową folię kuchenną.
 2. Drugim sposobem na czyszczenie teflonowego żelazka jest użycie tamponu zanurzonego w occie i czyszczenie spodu żelazka okrężnymi ruchami.
 3. Nigdy nie stosuj soli kuchennej ani sody do czyszczenia teflonowych powierzchni żelazka.

Jak wyczyścić żelazko ze stopą ceramiczną?

 1. Gdy ceramiczne żelazko jest tylko lekko przypalone, to w wyczyszczeniu go pomoże Ci szmatka frotte nasączona octem lub sokiem z cytryny, wystarczy przeprasować ją żelazkiem i lekkie zabrudzenie powinno odpuścić.
 2. W przypadku gdy żelazko z ceramiczną stopą uległo silnemu przypaleniu, to należy mocno rozgrzanym żelazkiem prasować kawałek kory lub nieheblowaną deskę aż do usunięcia zabrudzenia, jego resztki natomiast usunąć płynem do naczyń z odrobiną octu.

Czym wyczyścić żelazko gdy już nic nie pomaga?

 • możesz użyć preparatu do czyszczenia piekarnika, chyba że stopa żelazka jest aluminiowa. W innym wypadku spryskaj ściereczkę płynem i połóż na niej ciepłe żelazko na całą noc, resztki zabrudzenia na drugi dzień zmyj płynem do naczyń.
 • możesz także użyć skrobaka do płyt indukcyjnych
 • popiół z papierosa – niewielką ilość popiołu rozsyp na ściereczce i szoruj stopę żelazka okrężnymi ruchami, czyszczenie żelazka popiołem wykonuj na sucho, a następnie spłucz pod bieżącą wodą.

Odkamienianie żelazka

Jeśli podczas prasowania zauważasz na ubraniach drobinki z kamienia to znak, że czas na odkamienianie żelazka. Aby uniknąć takiej sytuacji, używaj do prasowania wody destylowanej. Jednak gdy jest już na to za późno, to zabieramy się za czyszczenie żelazka:

Jeśli widzisz na stopie żelazka osad przy dziureczkach, to użyj wykałaczki, aby je przepchać i udrożnić, następnie wlej do zbiorniczka żelazka ocet (lub roztwór z wody i kwasku cytrynowego), ustaw je na najwyższą temperaturę i włącz opcję prasowania.

Prasuj aż do całkowitego usunięcia kamienia w żelazku, możesz prasować dowolnego materiału ściereczkę. Na sam koniec czyszczenia żelazka z kamienia wlej do zbiorniczka wodę i powtórz proces prasowania.

Mam nadzieję, że wiesz już, jak i czym czyścić żelazko z różnymi stopami i jak nie dopuścić do powstania kamienia w zbiorniczku żelazka.

Chemia do czyszczenia żelazka

 • Ściereczki do czyszczenia żelazka – szukaj ich w sklepach z chemią gospodarczą, ściereczki nasączone są odpowiednimi detergentami, wystarczy zatem zwilżyć ściereczkę i okrężnymi ruchami doczyścić żelazko.
 • Sztyft do żelazek – zasada stosowania sztyftu do żelazka jest bardzo prosta, stawiasz żelazko pionowo, nagrzewasz je do wysokiej temperatury i rozprowadzasz sztyft po powierzchni stopy żelazka, czekasz, aż doschnie i ściągasz ściereczką pozostałości ze stopy. Taki sztyft zabezpiecza, a także poleruje stopę żelazka.
 • Płyn do żelazka – Mejo. Jest to płyn do czyszczenia grilli, okapów i kuchenek, spokojnie sprawdza się przy czyszczeniu żelazka. Rozgrzej żelazko do temperatury około 50 stopni, polej powierzchnię stopy żelazka płynem i po kilku sekundach zmyj pod bieżącą wodą.

Jeśli dalej zastanawiasz się nad tym, jak wyczyścić żelazko, istnieje również wiele domowych sposobów takich jak czyszczenie żelazka octem, czy sodą oczyszczoną.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl

12 KOMENTARZE

 1. Jak wyczyścić żelazko Philips? kupiłam miesiąc temu nowe żelazko ale przeprasowałam coś na zbyt wysokiej temperaturze i się przepaliło :/ pomocy!

 2. Jak wyczyścić żelazko z płytą ceramiczną? chciałam kupić takie z płytą teflonową ale mąż jednak dał rade mnie namówić na tę ceramiczną i dziś po kilku miesiącach żałuję bo coś się przypaliło :/ :/

  • Sprawdzony sposób na bardzo mocno przypalone żelazko z stopą ceramiczną: zakupiłem w L—u piankę do czyszczenia piekarników i grilla, następnie na “ala” bawełnianą szmatkę nałożyłem warstwę piany mn. 1-2 cm grubości i położyłem na niej lekko podgrzane żelazko. Po 1h powtórzyłem czynność (ponieważ wszystko nie zeszło) i żelazko było jak nowe. Domyłem stopę octem z wodą i już. Sposób sprawdzony wczoraj, tj 12022018r. Pozdrawiam

 3. Najtrudniej było mi odkamienić żelazko, warto naprawdę kupować te specjalne płyny do zraszania a nie stosować kranówkę, chyba, że jesteś pewna, że masz naprawdę dobrą miękką wodę w kranie, wtedy kamień nie osadzi się w żelazku…

 4. Dzięki za rade jak wyczyścić żelazko z kamienia kwaskiem cytrynowym, sporo się naszukałam zanim trafiłam do Was, dzięki!

 5. Czy można czyścić ciepłe żelazko? w artykule piszecie, że można, czy ktoś mógłby to potwierdzić? nie chcę go popsuć bo jest dopiero co kupione…

 6. Czyszczenie żelazka nie jest takie trudne jak mi się wydawało :) chciałam namówić męźa na nowe żelazko a ten odesłał mnie tu ;p ostatnio przypaliłam je bo zapatrzyłam sie w tv hehe

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.