Jak wyczyścić srebro? Srebrne sztućce czy biżuteria szybko ciemnieją, gdyż materiał, z którego są wykonane, łatwo wchodzi w reakcje ze związkami chloru czy siarki. Związki te natomiast znajdują się w powietrzu, pocie, pożywieniu, kosmetykach, a także w wodzie.

W wyniku tego na srebrnych przedmiotach tworzą się ciemne plamy, które mogą mieć barwne odcienie, jeśli srebro nie jest czyste lub stykało się z innymi metalami.

Jak dbać o srebro?

Biżuterię wykonaną ze srebra należy czyścić tym częściej, im częściej jest zakładana. Szczególnie ostrożnie trzeba postępować z przedmiotami pokrytymi tlenkami bądź siarczkami. Mocne środki czyszczące mogą bowiem zniszczyć efekt celowego postarzenia. Patyna niekiedy jest wytwarzana celowo i ma na celu ochronę srebra przed korozją.

Srebrne ozdoby obowiązkowo należy zdejmować przed sprzątaniem, myciem naczyń, kąpielą, wizytą na basenie, męczącą pracą fizyczną, farbowaniem włosów czy uprawianiem sportu.

Srebro jest bardzo delikatne i nawet krem do rąk czy puder do makijażu może zniszczyć jego ładny wygląd. Srebrną biżuterię najlepiej jest zakładać nie bezpośrednio na skórę, ale na ubranie i to po wykonaniu make-upu.

Jak wyczyścić srebro?

jak-wyczyścić-srebro
Jak wyczyścić srebro?

Przed przystąpieniem do czyszczenia srebrne przedmioty warto przemyć szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń z wodą w celu usunięcia kurzu i tłuszczu zalegającego na ich powierzchni. W przypadku srebra najlepiej sprawdzają się domowe sposoby.

Najlepsze są czyszczące kąpiele, gdyż usuwają zanieczyszczenia w sposób równomierny, także z miejsc trudno dostępnych. Jednak czyszczone przedmioty nie mogą zawierać ozdób w postaci kamieni i innych dodatków. Kamienie szlachetnie i perły bardzo łatwo można bowiem zniszczyć. Srebro można poza tym zanurzyć w wodzie destylowanej.

Po zakończeniu czyszczenia srebro dobrze jest wypolerować suchą bawełnianą ściereczką lub miękkim płótnem. Środki przeznaczone do polerowania nie zawsze są dobrym pomysłem. Działają na krótko, a mogą zniszczyć powierzchnię srebrnej biżuterii czy sztućców.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

W domu bez problemu można znaleźć kilka środków, którymi bez obaw da się wyczyścić srebro:

czysty spirytus i kreda: papkę z kredy i spirytus zostawia się na 30 minut na powierzchni metalu, a następnie spłukuje wodą i poleruje miękką szmatką,

kwaśne mleko: w plastikowej misce zalewa się srebrne przedmioty kwaśnym mlekiem na okres pół godziny, po tym czasie należy je wypłukać i wypolerować,

pasta do zębów: pastę można nałożyć na srebro i po kilku minutach zmyć wodą (ale bez szorowania), dopiero po całkowitym wysuszeniu należy je wypolerować,

piana z białek jaj: sprawdza się, ale tylko w przypadku przedmiotów o gładkiej powierzchni,

piwo: pociemniałe srebro wkłada się na noc do słoika z piwem, a rano wypłukuje dokładnie czystą wodą,

proszek do pieczenia: srebrne przedmioty moczy się kilka minut w roztworze wody z proszkiem do pieczenia, a następnie poleruje i suszy,

ziemniak: srebro należy przetrzeć świeżo przekrojonym ziemniakiem i przepłukać wodą.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.