Kontuzja kolana jest niezwykle częstym problemem. Ten staw jest narażony na skręcenia czy zwichnięcia nie tylko podczas uprawiania sportu, ale także przy wykonywaniu wielu codziennych czynności.
Czasami orteza na kolano może zastępować gips, jednak nie jest to regułą. Dzieje się tak wyłącznie w przypadku mało poważnego urazu. W tym artykule odpowiemy Ci na wiele istotnych pytań związanych z kontuzją kolana i używaniem stabilizatora.
Mamy nadzieję, że przeczytanie tekstu rozjaśni Ci parę kwestii związanych z urazem tego typu.
Działanie zdrowotne ortezy na kolano
Spis treści
Orteza jest sprzętem medycznym, który ma zadanie stabilizować i korygować działanie konkretnej części ciała. Stabilizator może powstrzymywać pogłębianie się kontuzji i ma duży wpływ na szybszy powrót do pełnego zdrowia.
Natomiast staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka, który posiada do tego bardzo złożoną budowę. Kolana mają trudne zadania do wykonania. Z jednej strony muszą być bardzo elastyczne i łatwo się zginać, a z drugiej powinny być na tyle wytrzymałe, by dźwigać ciężar ciała człowieka.
Cechy stabilizatora stawu kolanowego
Jako zadanie nadrzędne ortezy na kolano wymienia się odciążenie stawu, wiązadeł oraz mięśni. Dzięki temu uraz się nie pogłębia. Współczesne stabilizatory są bardzo lekkie i wygodne. Różne modele ortez najczęściej wykonuje się z włókna węglowego i szklanego (stabilizatory twarde) oraz z dzianiny, softeku czy neoprenu (ortezy miękkie).
Ważną cechą stabilizatora jest to, że przepuszcza on powietrze, co ułatwia skórze oddychanie. Natomiast fakt, iż możesz go zdjąć, pozwala na prawidłowe utrzymanie higieny zwłaszcza w obszarach ciała związanych z urazem.
Jaki stabilizator na kolano powinieneś wybrać?
Aby wybrać odpowiedni stabilizator, należy skonsultować się z fizjoterapeutą bądź ortopedą. Rodzaj sprzętu medycznego zależy od stopnia i typu Twojej kontuzji. Lekarz lub fizjoterapeuta z pewnością odpowiednio doradzą Ci, która orteza na kolano będzie najlepsza w Twoim przypadku.
Dobrze wiedzieć, że stabilizatory stawu kolanowego dzielą się na różne rodzaje: miękki, twardy oraz ortezy dla sportowców. Pierwszy z nich stosuje się na mniejsze urazy lub w celach profilaktycznych. Ortezy tego typu pomagają niwelować obrzęk i lekko stabilizują staw kolanowy.
Natomiast stabilizatory twarde stosuje się przy poważnych kontuzjach. Gdy lekarz wyrazi na to zgodę, można nosić taką ortezę zamiast gipsu. Stabilizator twardy mocno zmniejsza ruchliwość stawu, dlatego wykorzystuje się go do noszenia zwłaszcza po twardych urazach.
Trzecim typem ortez są te dedykowane sportowcom. To zazwyczaj lekki i elastyczny sprzęt medyczny, który profesjonaliści w różnych dziedzinach sportu noszą często profilaktycznie.
Gdzie można kupić stabilizator stawu kolanowego?
Obecnie stabilizatory można kupić w aptekach, sklepach sportowych i medycznych, a nawet w supermarketach. Doradzamy Ci, abyś zaufał specjalistom w tej dziedzinie i zdecydował się na miejsce, w którym będziesz mógł profesjonalnie skonsultować dobór ortezy odpowiedniej do Twojego urazu.
Zakup stabilizatora stawu kolanowego wiąże się często z poniesieniem sporych kosztów. O ile w przypadku wersji elastycznych tego sprzętu medycznego można zapłacić do 300 złotych, to rodzaj twardy ortezy kosztuje znacznie więcej. Jego cena może wynieś nawet 1500 złotych.
Warto pamiętać przy tym, że zdrowie jest najważniejsze i trzeba starać się na nim nie oszczędzać. To ważne, by czuć się w pełni swobodnie i komfortowo w swoim ciele, a bez odpowiedniego wsparcia w razie pojawienia się urazu z pewnością będzie to bardzo trudne zadanie. Życzymy Ci samych sukcesów w dbaniu o swoje zdrowie.
Podobne:
- Kiedy Twój facet powinien iść do lekarza?
- Byleby nie do lekarza! Współczesny problem!
- Uzależnienia – ich wpływ na nasze zdrowie
- Jak wzmocnić naszą odporność zimą?
- Zastosowania komórek macierzystych