Wybierając łóżko do pokoju dziecięcego, warto od początku zadać sobie kilka pytań, które uproszczą sam wybór i nakierują nas na najkorzystniejsze rozwiązanie.

Jak urządzić pokój swojego dziecka i na co warto zwracać uwagę jeszcze przed samym zakupem łóżka i innych mebli dla malucha?

W przypadku pokoju dla niemowląt pierwszorzędne znaczenie ma na ogół funkcjonalność. Dziecko musi mieć po prostu gdzie spać i się bawić. W pokoju niemowlaka potrzebujemy również szafek umożliwiających przechowywanie dziecięcych ubranek, zabawek i akcesoriów. Z czasem jednak, kiedy maluch zaczyna rosnąć, sprawa zaczyna się komplikować.

Kiedy twoja pociecha ma kilka lat, jej potrzeby się zmieniają, a dodatkowo dziecko zaczyna mieć własne zdanie – również w kwestiach estetycznych. Kiedy więc postanowisz przeprowadzić remont, celem dopasowania pokoju do potrzeb malucha, postaraj się włączyć go w proces podejmowania decyzji, dotyczących wyboru mebli, czy też koloru ścian.

Zadbaj o odpowiednie łóżko dla dziecka

Spis treści

Jednym z najważniejszych mebli, znajdujących się w dziecięcym pokoju, jest łóżko. Jeżeli dziecko nie ma rodzeństwa, to łóżko pojedyncze dziecięce będzie dobrym wyborem. Kiedy jednak zaczniesz przeglądać ofertę rynkową, okaże się, że jest ona bardzo zróżnicowana i zawiera przeróżne modele łóżek.

Możesz to zobaczyć np. na przykładzie sklepu InterBeds. Łóżka jednoosobowe dla dzieci dostępne na InterBeds są dedykowane zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.

Na stronie sklepu znajdziesz m. in. łóżka w kształcie samochodów, praktyczne łóżka z dodatkową szufladą, czy też modele ozdobione za pomocą naklejek z postaciami występującymi w popularnych bajkach. Jak wybrać łóżko, które będzie funkcjonalne, estetyczne i pasujące do reszty wystroju pokoju?

lozko-dla-dziecka

Rozmawiaj ze swoją pociechą!

Oczywiste jest, że nie wszystkie pomysły dziecka da się zrealizować. Może się również okazać, że jego wizja pokoju znacząco odbiega od twojej. Nie chodzi o to, żeby pokazać maluchowi różne łóżka jednoosobowe dla dzieci i kazać mu wybrać najlepsze, ponieważ dziecko nie poradzi sobie z tym zadaniem.

Twoja pociecha nie jest w stanie rozważyć wszystkich aspektów, takich jak np. funkcjonalność łóżka. Dziecko prawdopodobnie nie zwróci również uwagi na to, czy dany model jest bezpieczny w użytkowaniu i np. zawiera barierkę, która ochroni je przed spadnięciem w czasie snu. Czy oznacza to, że nie warto pytać dziecka o zdanie? Oczywiście, że nie!

Kluczem do sukcesu jest umiejętne rozmawianie z dzieckiem. Warto jest usiąść z nim i np. oglądać różne inspiracje umieszczane na blogach wnętrzarskich lub w social mediach. Dzięki temu poznasz gust swojej pociechy.

A kiedy przyjdzie do wybierania konkretnego mebla, pokaż maluchowi łóżka pojedyncze dla dzieci, które według ciebie będą najlepsze. I razem podejmijcie decyzję!

Wybieranie łóżeczka – uwzględnij potrzeby malucha

Warto pamiętać, że pokój malucha to miejsce, w którym dziecko się bawi, śpi i odpoczywa. A często również je i spędza czas z innymi dziećmi. Nie ma więc co się łudzić, że dziecięcy pokój będzie wyglądał jak inspiracje umieszczane w katalogach wnętrzarskich.

Nie oznacza to, że nie należy zwracać uwagi na estetykę pokoju! Wręcz przeciwnie. Ładne, bezpieczne otoczenie będzie pozytywnie wpływać zarówno na rozwój, jak i na samopoczucie twojego dziecka.

Kiedy więc znajdziesz jakieś łóżko jednoosobowe dziecięce, które spodoba się zarówno tobie, jak i twojemu dziecku, zastanów się, czy będzie ono pasowało do reszty pokoju.

Dziecięce pokoje mają zazwyczaj to do siebie, że są bardzo kolorowe, chociażby ze względu na obecność różnych książek i zabawek. Jednak duża różnorodność kolorystyczna nie oznacza, że wszystko będzie pasowało do wszystkiego.

Znaczenie ma również materiał, z którego wykonane zostały poszczególne meble i akcesoria. A także ich design. Dobrym pomysłem jest więc dopasowanie łóżka do innych mebli znajdujących się w pokoju malucha. Takich jak np. biurko i szafa.

Łóżko pojedyncze dla dziecka to mebel, który można znaleźć w wielu kształtach, kolorach i formach. Jeżeli twoje dziecko jest ogromnym fanem motoryzacji, możesz pomyśleć o zakupie łóżka w kształcie samochodu.

Jeśli maluch wykazuje zapędy artystyczne, warto kupić mu proste łóżko, a następnie powiesić na nim tablicę lub też pomalować je specjalną farbą, po której dziecko będzie mogło rysować.

A może twoja pociecha jest spokojnym dzieckiem, lubiącym dużo czytać, układać puzzle, pisać i wykonywać inne czynności wymagające spokoju i skupienia?

Wówczas możesz pomyśleć o łóżku ze stelażem imitującym kształt domku. Warto dopasować łóżeczko do potrzeb i temperamentu malucha, ponieważ wiele dzieci lubi nie tylko spać, ale również bawić się w łóżku.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.