Właśnie zbudowałeś dom, a teraz zabierasz się do projektowania ogrodu? A może chcesz nadać nowe oblicze swojemu ogródkowi działkowemu? W takim razie pora poszukać ciekawych gatunków roślin, które ucieszą oko i zrodzą smaczne owoce.

Przedstawiamy kwiaty, pnącza, drzewka i krzewy, które zdecydowanie warto zasadzić w swoim ogrodzie, by dodać mu nieco oryginalności.

Unikatowe kwiaty

Jakie osobliwe gatunki roślin warto mieć w swoim ogrodzie

W każdym ogrodzie oprócz dobrze znanych kwiatów warto zasadzić również 2-3 unikatowe gatunki, które będą stanowić wyrazisty akcent i odróżniać się na tle bardziej popularnych odmian. Jedną z osobliwych roślin jest orlik „Barlow Black”. To niezwykle oryginalny kwiat, a zarazem dość łatwy w uprawie.

Ma mnóstwo płatków w intensywnie fioletowym kolorze przechodzącym wręcz w czerń. Taki kwiat prezentuje się bardzo szykownie. Kolejna niezwykła roślina to trytoma. Osiąga nawet metr wysokości, a na szczycie łodygi pojawiają się rurkowate kwiaty tworzące duże grona.

Już sam kształt kwiatostanów jest oryginalny, ale wzrok przykuwa również kolorystka. Płatki mają żółte, pomarańczowe i czerwone odcienie, więc trytomę nazywa się także „płonącą pochodnią”.

Warto zwrócić uwagę również na serduszkę. Na jej łodygach znajdują się różowe kwiaty rzeczywiście przypominające kształtem serca, z których wypływa białoróżowa łza. Kolejny unikat wśród kwiatów to smocza lilia. Kto choć raz widział tę roślinę, na pewno nie pomyli jej z żadną inną.

Jest ogromna, może odrastać nawet do 2 metrów. Lilia smocza wypuszcza długą kolbę i to właśnie ona nadaje roślinie charakterystyczny wygląd. Smocza lilia jest jednak trująca, a ponadto wydziela nieprzyjemny zapach. Mimo to trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę niezwykle. Zapewne zastanawiasz się, czy tak nietypowe odmiany można spotkać w każdym stacjonarnym sklepie ogrodniczym.

Niestety może okazać się, że czekają nas naprawdę długie poszukiwania. Na szczęście istnieje sposób na ułatwienie sobie zakupów.

Drzewka owocowe

Grusza to popularne drzewo, ale można zdecydować się na zakup oryginalnie wyglądającej gruszy karłowej „Decora”. Nie rozrasta się tak bujnie jak tradycyjne odmiany, więc doskonale nadaje się do niewielkich ogródków.

Owoce ma ponoć przepyszne – słodkie i soczyste. Kolejne oryginalne drzewko owocowe to Jabłoń Duo-V. To drzewko osiąga do 2,5m wysokości, a jego pień rozdziela się w dwóch kierunkach, przypominając literę „V”. Na jednym odgałęzieniu rosną jabłka czerwone, a na drugim – zielone.

Ciekawym wyglądem odznacza się również czereśnia kolumnowa. Jest niewysoka i niezbyt rozłożysta oraz łatwa w uprawie. Nie musimy regularnie jej przycinać ani wykonywać przy niej skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Krzewy owocowe

Osobliwie wyglądające rośliny znajdziemy również wśród krzewów owocowych. Jedną z nich jest borówka amerykańska „Pink Lemonde”. Osiąga maksymalnie 1,5 metra wysokości, a jej owoce nie są niebieskie, ale różowe. Można jeść je na surowo, wykorzystywać od wypieków lub mrozić czy też sporządzać z nich przetwory.

Krzewem o nietypowym wyglądzie (i nazwie) jest również świdośliwa. Wczesną wiosną na krzewie pojawiają się białe kwiaty, a latem – purpurowo-czarne owoce, które mają słodki smak. Mogą być dość duże. Osiągają nawet 2 cm średnicy. Warto pomyśleć również o zakupie jagody kamczackiej.

Ma podłużne fioletowe owoce i biało-żółte kwiaty. Krzew przybiera kulisty kształt, który obumiera dopiero po 35 latach. Kolejna propozycja to jagoda goji.  Pochodzi z Azji, ale może rosnąć również na naszych terenach.

Jest bowiem odporna na mróz i dobrze radzi sobie nawet w słabych glebach. Owoce goji mają intensywną pomarańczową barwę i zawierają mnóstwo witamin. Nie bez przyczyny zalicza się je do grupy najzdrowszych owoców na świecie.

Pnącza ozdobne

Pnącza są wyrazistym akcentem każdego ogrodu, a zwłaszcza glicynia. Ta roślina osiąga nawet… 10 metrów wysokości, a niektórzy podkreślają, że może rosnąć jeszcze wyżej! To zatem prawdziwy gigant wśród roślin. Jej fioletowe, zwisające kwiatostany wyglądają przepięknie i oryginalnie, ale niestety glicynia jest dość wymagająca w uprawie.

Wymaga regularnego przycinania, osłaniania na zimę i  budowania specjalnych podpór. Osoby, które mimo wszystko zdecydują się podjąć wysiłek związany z pielęgnacją, na pewno się nie zawiodą. Wygląd rośliny będzie stanowił wspaniałą rekompensatę.

Nie sposób zmieścić tych wszystkich osobliwych gatunków w jednym ogrodzie. Warto jednak wykorzystać kilka z nich, by wprowadzić do niego wyrazisty akcent. Co istotne, wszystkie unikatowe odmiany możesz zamówić przez Internet, nie tracąc czasu na szukanie ich w sklepach.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.