W budżecie świątecznym każdej polskiej rodziny ważne miejsce zajmują prezenty, które podarujemy bliskim. Według badania przeprowadzonego przez PBS dla Provident Polska, przeciętna polska rodzina wyda na organizację świąt Bożego Narodzenia kwotę około 720 zł – tyle samo, ile deklarowaliśmy w ubiegłym roku.

Sporą część pochłoną wydatki na prezenty świąteczne. Co najczęściej kupujemy bliskim pod choinkę?

Polacy czekają na prezenty

Ze wspominanego badania wynika, że 76 proc. Polaków spodziewa się znaleźć pod choinką upominek z okazji Bożego Narodzenia. Wśród najbardziej pożądanych prezentów znajdują się: kosmetyki, odzież i pieniądze. W zależności od płci oczekujemy nieco innych prezentów. Kobiety chciałyby dostać:

  • kosmetyki – 27 proc. wskazań,
  • ubrania – 20 proc.,
  • biżuterię i pieniądze – 15 proc.

Z kolei mężczyźni częściej wskazywali na takie prezenty jak:

  • elektronika – 20 proc.,
  • odzież – 17 proc.,
  • alkohol i pieniądze – 14 proc.

Hity prezentowe

W tym roku nie pojawiły się jeszcze zestawienia dotyczące najczęściej kupowanych prezentów świątecznych. Dopiero pod koniec grudnia będzie można przeprowadzić takie badania i sprawdzić, co też wybierali Polacy pod choinkę.

Tymczasem dysponujemy badaniami, które pozwolą na wskazanie, jakie prezenty świąteczne były hitem ubiegłego roku. Dzięki badaniu Deloitte z końca 2019 roku wiadomo, że na zakup prezentów średnio w ubiegłym roku wydaliśmy 489 zł. Najczęściej podarki dla bliskich kupowaliśmy wcześniej, już w listopadzie, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

W 2016 roku najpopularniejszym prezentem świątecznym były kosmetyki i perfumy, na drugim miejscu wybieraliśmy słodycze, a książki tym razem spadły na 3 miejsce zestawienia najchętniej wybieranych podarków z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Według Deloitte, dorosłym członkom rodziny kupowaliśmy prezenty świąteczne w postaci kolejno kosmetyków i perfum, słodyczy, książek, pieniędzy, ubrań lub butów, gier komputerowych, płyt CD, biżuterii i zegarków, kart podarunkowych i odzieży sportowej.

Wśród prezentów dla nastolatków najbardziej popularnym prezentem były słodycze, a później na kolejnych miejscach plasowały się książki, gry komputerowe, koperty z pieniędzmi, ubrania lub buty, kosmetyki i perfumy, gry planszowe, karciane i inne, odzież sportowa, płyty CD i smartfony.

Najmłodsi z kolei znajdowali w paczkach pod choinką przede wszystkim klocki i inne zabawki konstrukcyjne, książki oraz zabawki artystyczne i kreatywne. Oprócz tego wszelkiego rodzaju gry i puzzle, lalki i zabawki pluszowe, odzież i ubrania, artykuły dla niemowląt i małych dzieci, zabawki edukacyjne i zabawki techniczne.

Co kupimy w tym roku?

Czas pokaże, jakich wyborów w zakresie prezentów świątecznych będą dokonywać Polacy w roku 2017. Od lat prym w tej kategorii wiodą książki, które dla wielu są prezentem uniwersalnym, jaki można dobrać pod kątem indywidualnych zainteresowań bliskich nam osób. Często wybieramy poradniki, biografie oraz bestsellery.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.